Konflikti në Lindjen e Mesme, përshkallëzohen tensionet mes Izraelit dhe Hezbollahut

Ditët e fundit Hezbollahu ka përdorur dronë sulmues kundër pozicioneve forcave izraelite,

Ekspertët i frikësohen skenarëve të një luftë të përgjithshme me Izraelit dhe Hezbollahut, sidomos pas përshkallëzimit të tensioneve mes dy palëve.

Nga ana tjetër Udhëheqësit izraelitë kanë shtuar paralajmërimet e tyre kundër lëvizjes shiite libaneze.

Gjatë ditëve të fundit, grupi pro-iranian ka përdorur intensivisht dron sulmues kundër pozicioneve izraelite, duke shkaktuar zjarre të mëdha.