Sport

EURO 2020: Maqedonia e Veriut humb nga Ukraina

//

Ndeshja e dytë e vlefshme për Grupin C në mes të Ukrainës dhe Maqedonisë së Veriut është dominuar nga ukrainasit, që morën fitoren e parë (2-1).

Ukraina arriti të shënojë dy gola në pjesën e parë dhe të mos pranojë asnjë, duke vulosur një super-ndeshje gjatë kësaj pjese.

Golin e parë në këtë ndeshje e shënoi Andriy Yarmolenko në minutën e 29-të për 1-0.

 

Nuk vonoi shumë dhe Roman Yaremchuk arriti të shënojë për ukrainasit në minutën e 34 –të për 2-0.

Maqedonia e Veriut shënoi njëherë në minutën e 39-të, me Goran Pandev, por ishte pozitë jashtë loje.

Pjesa e dytë nisi me rast për ukrainasit, ku Ruslan Malinovsky, por goditja e tij u prit nga portieri Stole Dimitrievski.

Në minutën e 55-të, Aleksandar Trajkovski, gjuan bukur dhe godet shtyllën, nga topi i kthyer Goran Pandev ndalet në zonë për penallti.

Nga pika e bardhë gjuajti Ezgjan Alioski, por portieri priti gjuajtjen e tij, ndërsa nga topi i kthyer ai shënoi për 2-1.

 

Në minutën e 82-të, Ukraina kishte rastin më të mirë për të shtuar epërisnë, por nga penallti nuk arriti të shënojë Dimitrievski.

Me këtë fitore Ukraina bën tri pikë, ndërsa Maqedonia e Veriut mbetet pa pikë.

FC Shkupi në Çair sjellë një kampion!

//

FC Shkupi vazhdon përgatitjet për ndeshjet e Kupave të Europës që e presin tani në korrik, teksa drejtuesit po punojnë rreth përforcimit të skuadrës, me qëllim që sa më të përgatitur ta presin aventurën e katërt me radhë europiane.

Emër i ri në rradhët e FC Shkupit është Bujar Shabani i Dritës së Gjilanit, i cili në edicionin 2019/2020 kishte dalë kampion me këtë skuadër.

Bëhet fjalë për një mesfushorë difenziv, i cili në të kaluarën ka luajtur edhe me Feronikelin, Skenderbeun dhe Ferizajin.

Kujtojmë FC Shkupi deri më tani edhe zyrtarisht ka angazhuar Fisnik Zukën e Rabotniçkit, Blerton Shejin e Struga Trim Lum, Kire Markoskin e Akademia Pandev dhe Tome Kitanovski të Makedonija Gj.P.

Enis Bardhi: Të japim 100% ndaj Ukrainës dhe të shijojmë çdo moment të lojës

//

Enis Bardhi, futbollist i Levantes në La Liga, aktualisht i grumbulluar në Europian me Maqedoninë e Veriut, në një intervistë theksoi se duhet dhënë gjithçka nga vetja ndaj Ukrainës, pa menduar për arritjet individuale. Nën drejtimin e Angelovskit, përveç Bardhit, luajnë edhe pesë shqiptarë të tjerë: Ademi, Alioski, Musliu, Bejtullai dhe Ferhan Hasani.

Enis, pavarësisht rezultatit ndeshja debutuese ishte emocionuese…

Ndaj Austrisë ishte ndeshje me shumë emocione, ishim debutues dhe normalisht emocionet dhe euforia kishin rolin e tyre. U futën në takim shumë mirë, ishte pak e rëndë, me dyluftime të ashpra dhe fizike. Pavarësisht rezultatit, besoj që kemi zhvilluar një lojë të mirë. Austria është skuadër e fortë fizikisht, në 20 apo 15 minutat e fundit ramë pak. Është e natyrshme që kur bie fizikisht e humb përqendrimin.

Si e prisni ndeshjen me Ukrainën? Edhe pse është një emër i rëndësishëm, nuk ka lojtarë të mëdhenj në përbërje…

Në Europian nuk ka ndeshje të lehta apo kundërshtarë që mund t’i nënvlerësosh. Duhet të fokusohemi 100% në lojën tonë, të japim maksimumin, gjithçka qe kemi, dhe ta shijojmë çdo moment të lojës.

Sa shumë e kërkon Enis Bardhi një gol në Europian?

Nuk fokusohem shumë në këtë aspekt, ekipi është gjithmonë para gjërave individuale. Nëse mendon në këtë mënyrë, goli gjithmonë vjen. Kolektivi është më i rëndësishmi, shpresoj që pikë të marrim sa më shumë, kjo është gjithçka për mua.Top Channel

Federata e Danimarkës: Eriksen do të operohet

Federata e Futbollit të Danimarkës, ka njoftuar për gjendjen e Christian Eriksen.

Eriksen ra pa ndjenja në fushë, në ndeshjen mes Danimarkës dhe Finlandës.

Kjo është deklarata e lëshuar pak më parë nga ekipi kombëtar i Danimarkës në lidhje me gjendjen e Christian Eriksen.

Mjeku i ekipit kombëtar të Danimarkës Morten Boesen ka qenë në kontakt me specialistin e zemrës në spitalin Rigshospitalet dhe Christian Eriksen, këto janë të rejat e fundit:

“Pasi Christian i është nënshtruar disa ekzaminimeve të zemrës, u vendos që ai të ketë një ICD(defibrilator i implantuar). Ky mjet është i nevojshëm pas një sulmi në zemër për shkak të anomalive të ritmit të zemrës”.

“Christian ka pranuar këtë zgjidhje dhe plani u miratua nga specialistët kombëtar dhe ndërkombëtar, të cilët rekomandojnë të njëjtin trajtim”.

“Ne inkurajojmë të gjithë ti japin Christian dhe familjes së tij paqen dhe privatësinë e tyre në ditët në vijim”.

Laporta: Messi dëshiron të qëndrojë te Barcelona, por problemi i rinovimit qëndron te Fair Play Financiar

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta ka thënë se Lionel Messi dëshiron të qëndrojë në klub dhe janë vetëm rregulloret financiare që i pengojnë ata të konfirmojnë një kontratë të re me yllin argjentinas.

Ylli i Argjentinës mund të largohet nga Camp Nou në fund të muajit kur skadon marrëveshja e tij, dhe klubi janë përpjekur ta angazhojnë atë për një zgjatje kontrate.

Messi donte të largohej vitin e kaluar dhe u përpoq të ushtronte një klauzolë lirimi në kontratën e tij, por vendosi të qëndrojë sepse ai nuk dëshironte një betejë ligjore me Barcelonën.

Laporta ka thënë se 33-vjeçari është bindur të qëndrojë në Barça dhe ata duan të përfundojnë një marrëveshje “sa më shpejt që është e mundur”.

“Këpucët e Leo Messit do të vazhdojnë në fushën e Camp Nou. Ai dëshiron të qëndrojë. Nuk është e lehtë. Ne do të bëjmë atë që mundemi”, ka thënë fillimisht Laporta.

“Nuk ka nevojë ta josh atë, ai është i vendosur nëse ka një sërë rrethanash për të qëndruar”.

“Ai është mirë, por nuk ka nënshkruar ende. Kun Aguero i thotë çdo ditë: Nënshkruaj, ne do të luajmë së bashku”.

“Në aspektin ekonomik, ai e ka bërë atë shumë të lehtë, por fair play-i financiar është një fushë tjetër beteje. Ne duhet të ndjekim rregullat, do t’i ndjekim ato”.

“Do të ketë më shumë shitje dhe huazime. Pa paguar një tarifë transferimi. Ne do të bëjmë shumë huazime, sepse kemi një listë pagash shumë të lartë në krahasim me klubet e tjera”, përfundoi presidenti i Barcelonës.

Hawks vazhdojnë me befasi, vetëm një fitore larg finales së Konferencës

Atlanta Hawks ka vazhduar me ndeshje të mira dhe befasi në ‘Play-Off’-in e sivjetmë në NBA.

Skuadra bardhekuqe kanë arritur të triumfojnë në ndeshjen e pestë në udhëtim te Philadelphia 76ers me tri pikë diferencë 106:109.

Për Hawks kjo ishte fitorja e tretë në duelin gjysmëfinal të Konferencës së Lindjes, kundrejt dy fitoreve të 76ers.

Ishte një ndeshje e dominuar nga 76ers në dy çerekët e parë, kur i mbyllën ato me 22 pikë epërsi.

Rezultati më i thellë në të mirë të vendasve shkoi në çerekun e tretë prej 26 pikëve, por Hawks bën një rikthim senzacional duke triumfuar në fund.

Trae Young ishte i jashtëzakonshëm në këtë takim me 39 pikë, shtatë asistime e një kërcim, derisa Collins shtoi 19 pikë të tjera në këtë fitore të madhe.

Tani Hawks janë vetëm një fitore larg finales së madhe të Konferencës së Lindjës.

ezultatet:

Philadelphia 76ers – Atlanta Hawks 106:109 (2-3).

Flet Granit Xhaka: Fokusi tek Turqia

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka ka folur pas ndeshjes me Italinë.

Zvicra u mposht nga Italia në “Stadio Olimpico” në kuadër të Grupit A në “Euro 2020”.

Zviceranët tani gjendën në pozitën e tretë me një pikë. Ata në ndeshjen e radhës do të ndeshen me Turqinë.

Pas ndeshjes me Italinë, kapiteni zviceran, Granit Xhaka ka deklaruar se Italia ishte thjeshtë më e mirë në këtë takim, por ata do të fokusohen në ndeshjen me Turqinë.

“Italia ishte skuadër më e mirë, kundër tyre nuk keni mundësi të fitoni në rast se bëni gabime. Tani ne duhet të përqendrohemi për ndeshjen ndaj Turqisë”, tha Xhaka.

Euro 2020, sot zhvillohen tri sfida interesante

Rrethi i dytë i fazës së grupeve të Kampionatit Evropian Euro 2020 vazhdon sot edhe me tri ndeshje mjaftë interesante dhe madje të paparashikueshme.

Duke nisur nga ora 15:00, “Arena Naționala” në Bukuresht përballen Ukraina dhe Maqedonia e Veriut, ndeshje kjo e vlefshme për Grupin C. Të dy këto ekipe kanë pësuar humbje në ndeshjet e tyre të para, ndaj Holandës respektivisht Austrisë, dhe rrjedhimisht nuk kanë asnjë pikë deri më tani.

Në kuadër të Grupit B nga ora 18:00, Belgjika do të ballafaqohet me Danimarkën, ndeshje kjo e cila zhvillohet në “Parken Stadium” në Kopenhagë. Belgjika e kryeson këtë grup me tri pikë, kurse Danimarka është e fundit me zero pikë.

Belgët synojnë të konfirmojnë veten si favorit për Evropianin, ndërsa Danimarka kërkon të marrë pikët e para këtë kampionat pas humbjes ndaj Finlandës në ndeshjen e parë e cila ishte një dramë e vërtetë për shkak të situatës së Eriksen.

Ndeshja e fundit e ditës së sotme do të zhvillohet në “Johan Cruijff Arena” në Amsterdam ku ballafaqohen Holanda dhe Austria të cilat bëjnë pjesë në Grupin C. Të dy këto kombëtare vijnë nga suksesi në ndeshjet e para ndaj Ukrainës dhe Maqedonisë së Veriut dhe kryesojnë grupin me nga 3 pikë secila.

Barella: Po fitojmë duke i dominuar kundërshtarët

Italia mundi të fitojë sot ndaj Zvicrës me shifrat 3-0, duke marrë fitoren e 10 rresht me të 10-ta ndeshjet me porta të pastra. Pas ndeshjes për Sky Sport foli ylli i Interit, Nicolo Barella.

“Nuk mendoj se ka sekret për suksesin tonë, mund ta shihni se ky është një grup që ndjen unitet dhe entuziazëm, si brenda ashtu edhe jashtë fushës. Ne i marrim rezultatet me futbollin tonë, kështu që fitojmë dhe jemi bindës.

Locatelli shënoi sot, nesër mund të jem unë! Gjithmonë kam thënë se uniteti është gjithçka në këtë grup, nuk ka rëndësi kush luan, ne të gjithë sjellim të njëjtën frymë dhe japim kontributin tonë.

Nuk ka xhelozi, as smirë profesionale mes nesh. Unë thjesht përpiqem të ndihmoj ekipin dhe jam i lumtur pa marrë parasysh kush shënon. Nuk kam nevojë për gola që të ndihem i lumtur.

Ne duam të bëjmë të njëjtën gjë kundër Uellsit. Luajmë për të fituar, sepse ky është mentaliteti ynë. Ne po ndihemi të sigurt dhe do të dëshironim të kalonim me tre fitore në grup”, u shpreh Barella.

Depay i jep fund thashethemeve

Duket sikur thashethemeve të merkatos për të ardhmen e Memphis Depay i ka ardhur fundi dhe kjo pasi vetë ylli i Lyon ka folur…

Holandezi doli të fliste për ndeshjen e nesërme të Holandës me Austrinë dhe mes pyetjeve, nuk mund të mungonte çështja e tratativave me Barcelonën.

“Të gjithë e dinë se unë kam qenë në bisedime me Barcelonën prej kohësh dhe dua të luaj për Ronald Koeman. Prisni sepse lajmet do të vijnë. Të gjithë e dinë se jemi në bisedime dhe së shpejti do të kemi lajmë në këtë drejtim. Duhet të presim, por po ju them se së shpejti do ketë diçka përfundimtare”, u shpreh Depay.

Para pak ditësh në dyqanin online të Barcelonës figuronte edhe fanella e Depay. Mediet raportojnë se është mbyllur gjithçka dhe tashmë që e tregon edhe vetë Depay, nuk ka dyshime.

Ai do firmosë për 3 vite me klubin katalanas.