Bota

Pesë protestues të vrarë në Bangladesh

Të paktën pesë vetë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në Bangladesh pasi policia hapi zjarr ndaj një turme punëtorësh që protestonin për të kërkuar paga të papaguara dhe rritje page në një termocentral të mbështetur nga Kinezët, thanë zyrtarët dhe policia, raporton TheGuardian.

Policia hapi zjarr pasi rreth 2,000 protestues filluan të hidhnin tulla dhe gurë ndaj oficerëve në vendin e ndërtimit të fabrikës me qymyr në qytetin jug-lindor të Chittagong, i tha Reuters zyrtari i policisë lokale Azizul Islam.

Katër protestues vdiqën në vendin e ngjarjes dhe një tjetër vdiq në spital, tha ai.

“Ne po përpiqemi të kontrollojmë situatën,” tha Islami, duke shtuar se të paktën gjashtë oficerë policie ishin midis të plagosurve.

Ulqin, shpimet për naftë dhe gaz në bregdetin turistik

Këto ditë nisi procesi i shpimit në bregdetin e Ulqinit për gjetjen e naftës dhe gazit, gjë e cila shkaktoi reagime dhe shqetësime të dukshme tek ambientalistët, shoqëria civile dhe tek banorët e qytetit.

Shpimet për hidrokarbure po bëhen vetëm dhjetëra kilometra larg bregut të detit, ku sipas tyre, rrezikohen resurset e pasura natyrore e posaçërisht turizmi i kësaj zone.

Përfaqësuesja e shoqërisë civile në Ulqin, zonja Zenepe Lika vuri në dukje se strategjia zhvillimore e Malit të Zi dhe posaçërisht e Ulqinit është e bazuar në zhvillimin e turizmit.

“Strategjia zhvillimore e Malit të Zi është e bazuar në zhvillimin e turizmit. Për këtë arsye nuk përputhen këto dy gjëra: shpimet dhe platformat e naftës me turizmin elitar siç pretendon gjithë këto vite Mali i Zi”, tha zonja Lika.

Kjo veprimtari në bregdetin e Ulqinit, sipas analistit Mustafa Canka është shkatërruese dhe rrezikon mirëqenien ekonomike të këtij qyteti.

“Bëhet fjalë për një projekt shkatërrues, i cili sjell në pikëpyetje mirëqenien tonë në këto hapësira, detin e bukur të Ulqinit si dhe ekonominë tonë, kryesisht zhvillimin e turizmit”, tha Canka.

Zonja Lika, vë në dukje, se Mali i Zi nuk është në gjendje të reagojë në mënyrën e duhur ndaj avarive të mundshme gjatë shpimit në det.

“Duhet të theksojmë se edhe kapacitetet e resurseve teknologjike dhe njerëzore të Malit të Zi janë të varfër dhe nuk janë në gjendje të reagojnë ndaj ndonjë avarie të mundshme në det”, tha zonja Lika.

Ndërkaq, Drejtoria e Hidrokarbureve në Mal të Zi ka bërë të ditur se gjatë hulumtimit, shpimit dhe eksplorimit të mundshëm të naftës dhe gazit, shteti ka parashikuar implementimin e standardeve më të larta nga aspekti i mbrojtjes së njerëzve dhe të ambientit.

Kjo drejtori e vlerësoi lartë kompaninë italo-ruse “Eni Novitek” dhe shprehen optimiste se shpimet në këtë zonë do të përfundojnë me sukses./VOA

​Itali, mbi 15.000 raste ditore dhe 310 viktima nga COVID-19

Në 24 orët e fundit, Italia ka regjistruar 15 370 raste pozitive me COVID-19, sipas të dhënave nga Ministria italiane e Shëndetësisë.

Gjithashtu, në vend janë regjistruar edhe 310 vdekje ditore.

Shkalla e pozitivitetit është 4,6%, me një rënie prej 0,2% në krahasim me një ditë më parë (4.8%).

Aktualisht, janë 3 340 pacientë të shtruar në reanimacion për Covid, me 26 njësi më pak në krahasim me dje në bilancin ditor midis hyrjeve dhe daljeve, kurse hyrjet ditore ishin 163 (dje 199).

Gjithashtu, 24 100 persona janë të shtruar në pavijone të zakonshme, më pak se 643, e krahasuar me një ditë më parë.

Japonia planifikon stërvitjen më të madhe ushtarake në 30 vitet e fundit

Forca Mbrojtëse Tokësore e Japonisë – GSDF tha të enjten se do të zhvillojë stërvitje mbarëkombëtare që përfshijnë të gjitha njësitë e saj për herë të parë në rreth 30 vjet “në një përpjekje për të rritur parandalimin dhe forcuar aftësitë e saj”.

Në një kohë kur pretendimi detar i Kinës është bërë një shqetësim i madh rajonal i sigurisë, stërvitjet e GSDF, duke përfshirë transportimin e furnizimeve të nevojshme dhe përmirësimin e sistemeve të komunikimit, pritet të kryhen midis shtatorit dhe nëntorit në të gjithë vendin.

GSDF, e cila ka rreth 140,000 personel, zhvilloi për herë të fundit ushtrime të tilla në 1993 pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, shkruajnë mediat e huaja.

Japonia është përpjekur të forcojë aftësitë e Forcave të Vetë-Mbrojtjes për të mbrojtur ishujt e largët përballë aksioneve në rritje detare nga Kina, veçanërisht përreth Ishujve Senkaku.

Në shkurt, Kina, e cila ka pretendime në ishujt e pabanuar të kontrolluar nga japonezët, zbatoi një ligj që lejon rojën e saj bregdetare të përdorë armë kundër anijeve të huaja që i sheh, sapo të hyjnë ilegalisht në ujërat e saj.

Që atëherë, Japonia ka ndarë shqetësimin e saj me Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera në lidhje me mundësinë e Kinës që të bëhet më agresive në detet e Kinës Jugore dhe Lindore.

Të enjten, GSDF gjithashtu tha se do të mbajë një stërvitje të përbashkët me Trupat Detare të SHBA dhe Ushtrinë Franceze që në maj në Japoni.

Plani vjen ndërsa Japonia rrit përpjekjet për të forcuar bashkëpunimin e mbrojtjes përtej aleatit të saj, Shteteve të Bashkuara, me vendet “me të njëjtin mendim”.

​Biden: Shumë herët për të përmendur një sukses në negociatat me Iranin

Presidenti amerikan, Joe Biden theksoi sot se ishte shumë herët për të mësuar nëse diskutimet indirektet të ndërmarra nga SHBA-ja me Iranin do të mundësonin shpëtimin e marrëveshjes për programin bërthamor iranian.

Presidenti amerikan konfirmoi se prodhimi i uraniumit të pasuruar me 60%, filluar të premten nga Teherani në kundërshtim me angazhimet ndërkombëtare, nuk ndihmonte në daljen nga kriza.

“Megjithatë ne jemi të kënaqur të shohim që Irani vazhdon të marrë pjesë në diskutimet që zhvillohen që prej javës së kaluar në Vjenë për programin bërthamor iranian”, shtoi ai në një konferencë shtypi me kryeministrin japonez, Yoshihide Suga në Uashington.

“Mendoj se është shumë herët për të ditur se cili do të jetë rezultati, por ne do të vazhdojmë diskutimet”, theksoi ai.

SHBA-ja dhe Irani po flasin në mënyrë jo të drejtpërdrejtë, me ndërmjetësimin e europianëve dhe nënshkruesve të tjerë të marrëveshjes së vitit 2015, që synon të pengojë Teheranin të pajiset me armë bërthamore.

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump i mbylli derën e kësaj marrëveshjeje dhe rivendosi sanksionet amerikane, por Joe Biden theksoi se dëshiron t’i bashkohet me kusht që Republika Islamike të rinovojë angazhimet e saj bërthamore, të cilat ajo i ka tërhequr. 

Pamjet që po përlotin botën, lamtumira e Mbretëreshës për Princin pas 73 vitesh bashkë

Është varrosur me nderime të larta Princi Philip, burri i Mbretëreshës Elizabeta II.

Mediat britanike raportojnë se Mbretëresha fshiu lotët dhe u detyrua të vajtojë e vetme larg familjes së saj në Kapelën e Shën Gjergjit gjatë funeralit të Princit Philip, në Kështjellën e Windsorit.

Ajo në këtë mënyrë emocioanle i dha lamtumirën përfundimtare burrit të saj, pas jetës së tyre të jashtëzakonshme 73-vjeçare së bashku.

Image

Mbretëresha qëndron e vetme derisa shikon arkivolin e Princit Philip duke u transportuar nga ushtarët në udhëtimin e tij të fundit në Kapelën e Shën Gjergjit, Windsor 

Edhe djali i tyre i madh Princi Charles është parë duke qarë në varrim, derisa ecte pas arkivolit në kishë i ndjekur nga mbretër të tjerë të shkatërruar.

Image

Princi Charles duke qarë

Një gjithë Britaninë e Madhe është mbajtur një minutë heshtjeje për ta nderuar Princin Philip.

Arkivoli i Dukës së Edinburgut ishte i mbuluar me standardin e tij personal dhe mbante shpatën, kapelën e tij detare dhe një kurorë me lule me një shënim të shkruar nga gruaja e tij. Arkivoli u shoqërua nga qindra personel të armatosur.

Image

Edhe vëllezërit “grindavecë” Princi William dhe Princi Harry u panë për herë të parë që nga Megxit vitin e kaluar.

Image

Princi Harry dhe William

Ata nuk folën pas arkivolit, por u panë duke buzëqeshur dhe duke biseduar derisa po ktheheshin për në kështjellë.

Ceremonia madhështore është cilësuar si një nga rastet më emocionuese në histori të shtetit./BS

Image
Image
Image
Image

​Në Zelandën e Re do të ndalohet përdorimi i duhanit për të lindurit pas 2004

Zelanda e Re do të çlirohet nga zakoni i keq i duhanit brenda 2025: Ky është objektivi ambicioz i qeverisë së progresistes Jacinda Ardern e cila ka njoftuar një sërë masash për t’i ndaluar përdorimin e cigares një gjenerate të tërë që ka lindur pas 2004.

“Gati 4500 shtetas vdesin çdo ditë për shkak të duhanit dhe ne duhet të përshpejtojmë masat me qëllim që të arrisim objektivin pa duhan në 2025” nënvizoi ministri i Shëndetësisë Ayesha Verrall, duke njoftuar masat e reja të qeverisë.

Plani përfshin dhe rritjen e moshës së përdorimit të duhanit dhe ndalimin e shitjes së produkteve të duhanit për të lindurit pas 2004 me qëllim që të bëhet ilegale për atë gjeneratë.

Gjithashtu po konsiderohet dhe zvogëlimi i nivelit të nikotinës dhe kufizimi i vendeve ku është e mundur përdorimi i cigareve dhe i duhanit.

Muaji i Ramazanit në Shtetet e Bashkuara

Besimtarët myslimanë po shënojnë muajin e Ramazanit. Por me kufizimet e vëna për shkak të pandemisë, xhamive u është dashur të marrin masa me qëllim mbrojtjen nga infektimet ndërsa mblidhen në vendet e shenjta për t’u lutur.

Është Ramazani i dytë që shënohet gjatë pandemisë së koronavirusit duke prekur myslimanët në të gjithë botën. Por ndryshe nga një vit më parë, myslimanët në Shtetet e Bshkuara mund të mblidhen në xhami për lutje ndërsa respektojnë udhëzimet lokale. Qendra IMAAM është në qytetin Silver Spring të Merilendit, pak minuta larg kryeqytetit amerikan. Arif Mustofa është anëtar i qendrës.

“Sipas rregullave të qytetit, qendrat fetare mund të rrisin kapacitetin deri në 50%. Kjo do të thotë se në qendrën tonë mund të luten rreth 200 besimtarë. Padyshim që ndjekim udhëzimet shëndetësore, si maskat e detyrueshme dhe kontrollimi temperaturës për të gjithë të pranishmit.”

Situata është e ngjashme edhe në një xhami në Detroit të Miçiganit. Xhamitë janë hapur përsëri për pesë lutjet ditore si dhe për faljen e mbrëmjes gjatë muajit të Ramazanit. Haaris Ahmad është me xhaminë në qytezën Canton të Detroitit.

“Po zbatojmë udhëzimet për mbajtjen e distancës por do të kemi edhe lutjet në mbrëmje në xhami. Numri i pjesmarrësve do të jetë i kufizuar dhe besimtarët do të përdorin maskat.”

Për të kufizuar numrin e pjesëmarrësve, shumë xhami kanë ndaluar pjesëmarrjen e fëmijëve. Në Qendrën IMAAM vetëm burrat mund të marrin pjesë në lutje, thotë kleriku Arif Mustofa.

“Para shpërthimit të pandemisë, xhamia jonë priste mes 500-600 besimtarë në lutje. Për shkak të mbylljes kaq të gjatë është shtuar kërkesa për të ardhur në xhami, qoftë myslimanë indonezianë apo jo-indonezianë. Na u desh të marrim disa masa.”

Komuniteti mysliman në periferi të Detroitit po ndjek një qasje tjetër, thotë kleriku Haaris Ahmad.

“Po planifikojmë për numër të barabartë besimtarësh si gra ashtu edhe burra. Por gjithashtu do të përshtatemi me situatën në bazë të zhvillimeve, sidoqoftë do të mbajmë hapësirë për gratë. Por do t’i përshtatemi situatës dhe kërkesave.”

Të dy xhamitë i transmetojnë në internet lutjet në mënyrë që besimtarët në shtëpi… ((courtesy: Youtube: IMAAM Center))… të mund të marrin pjesë në predikimet e darkës. Ajo që nuk ka ndryshuar nga një vit më parë janë studimet fetare dhe aktivitetet e tjera, të cilat vazhdojnë përmes internetit.

Gjatë Iftarit apo darkës pas agjërimit, besimtarët mund të kalojnë me makinë pranë qendrës fetare për të marrë ëmbëlsira apo ushqime duke shënuar fundit e agjerimit të një dite në shtëpitë e tyre./VOA

VOA: Britania dhe familja mbretërore i japin lamtumirën e fundit Princit Philip

Mbretëresha Elizabeth dhe familja e saj i dhanë lamtumirën e fundit Princit Philip, në një ceremoni për funeralin e tij, ku u nderua e shkuara e tij në marinë, trashëgimia e tij ndërkombëtare dhe shtatë dekada në shërbim ndaj monarkisë, gjatë së cilave ai ishte në krah të mbretëreshës përmes krizave të shumta.

Elizabeth, 94 vjeç, e veshur me të zeza dhe me maskë, qëndroi e vetme ndërsa arkivoli i tij ulej në një vend të posaçëm në Kishën Mbretërore në Kështjellën Windsor, për të respektuar rregullat e distancimit fizik.

Në funeral mori pjesë familja mbretërore, përfshirë djalin e mbretëreshës dhe princit Philip, princi Charles dhe djemtë e tij William dhe Harry.

Arqipeshkvi i Kanterbërit, Justin Welby tha në një lutje se Duka i Edinburgut, titulli i tij zyrtar, do të kujtohet për “besnikërinë e tij të palëkundur, ndjenjën e tij të detyrës dhe integritetin.

Philip, vdiq në moshën 99 vjeçare më 9 prill.

Para varrimit, në Britani u mbajt një minutë heshtje për nder të tij./VOA

67 viktima dhe 2 411 raste të reja me Covid-19 në Greqi

Vijon të jetë i lartë numri i rasteve të reja të të infektuarve me Covid-19 në Greqi.

Gjatë 24 orëve të fundit bëhet me dije se janë konfirmuar të infektuar me Covid-19,  2411 raste të reja dhe kanë humbur jetën 67 pacientë.

Gjithashtu gjatë orëve të fundit janë shtruar në spital 507 pacientë të rinj të cilët kanë nevojë për ndihmë shëndetësore.

Ndërkohë nga fillimi i pandemisë e deri më tani në Greqi janë konfirmuar të infektuar me Covid 313,444 raste të reja mes të cilëve kanë humbur jetën 9,397 persona.