Bota

Kështu u zgjidh një vrasje misterioze përmes sasisë rekorde të vogël të ADN-së?

Vrasja e vitit 1989 e një vajze 14-vjeçare në Las Vegas është zgjidhur duke përdorur atë që ekspertët thonë se është sasia më e vogël ndonjëherë e ADN-së njerëzore për të hapur një çështje.

Rasti i vrasjes së Stephanie Isaacson ishte ftohur derisa teknologjia e re bëri të mundur testimin e asaj që pak kishte mbetur nga ADN-ja e të dyshuarit: ekuivalenti i vetëm 15 qelizave njerëzore.

Policia të mërkurën tha se ata kishin identifikuar të dyshuarin duke përdorur renditjen e gjenomit dhe të dhënat gjenealogjike publike. ci saj i dyshuar vdiq në vitin 1995, raporton bbc.

“Jam i lumtur që gjetën kush vrau vajzën time”, shkroi nëna e Stephanie në një deklaratë që u lexua për gazetarët në konferencën për shtyp të së mërkurës teksa shtoi se “Unë kurrë nuk kam besuar se çështja do të zgjidhet”.

Tridhjetë e dy vjet më parë, trupi i Stephanie u gjet afër rrugës që ajo normalisht ecte për në shkollë në Las Vegas, Nevada. Ajo ishte sulmuar dhe mbytur.

Këtë vit, policia ishte në gjendje të merrte përsëri çështjen pas një donacioni nga një banor lokal. Ata i dorëzuan mostrat e ADN-së të lëna në Othram, një laborator i sekuencave të gjenomit me bazë në Teksas që specializohet në raste të ftohta.

Paketat tipike të testimit të ADN-së së konsumatorit mbledhin rreth 750 deri në 1000 nanogram ADN në një mostër. Këto mostra janë ngarkuar në faqet e internetit publike të specializuara në shëndetësi.

Por skenat e krimit mund të përmbajnë vetëm dhjetëra deri në qindra nanogram ADN. Dhe në këtë rast, vetëm 0.12 nanogramë – ose vlera e rreth 15 qelizave – ishin në dispozicion për provë.

Duke përdorur bazat e të dhënave për prejardhjet, studiuesit ishin në gjendje të identifikonin kushëririn e të dyshuarit. Përfundimisht ata përputhën ADN-në me Darren Roy Marchand. ADN-ja e Marchand nga një rast i mëparshëm vrasjeje në vitin 1986 ishte ende në regjistër, dhe u përdor për të konfirmuar ngjashmërinë. Ai nuk u dënua kurrë dhe vdiq nga vetëvrasja në vitin 1995.

Teknologjia gjenomike e përdorur për të zgjidhur çështjen është e njëjta që u përdor për të kapur vrasësin famëkeq Golden State në vitin 2018.

Ndryshe, kompania aktualisht po punon për çështje që datojnë që nga viti 1881. 

Spanja dhe Holanda klasifikohen zona me incidencë të lartë të COVID-19

Spanja dhe Holanda do të klasifikohen si zona me incidencë të lartë të COVID-19 nga qeveria gjermane, duke filluar nga e marta, pas një rritjeje të numrit të infeksioneve javët e fundit në këto vende, njoftoi sot Instituti Robert Koch (RKI) për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Kushdo që kthehet në Gjermani nga vendet nën këtë klasifikim duhet të karantinohen për 10 ditë, nëse nuk është vaksinuar ose nuk e ka kaluar COVID-19, raporton ATSh.

Sipas shoqatës gjermane të udhëtimeve, DRV, vlerësohet se rreth 400 000 turistë gjermanë ndodhen aktualisht me pushime në Spanjë.

Spanja ka parë një rritje të shpejtë të rasteve të reja, që nga fundi i qershorit dhe tani ka disa nga shifrat më të këqija në të gjithë Evropën.

Në mënyrë të ngjashme, Holanda ka regjistruar shifra të larta, me numrin e infeksioneve të reja që është rritur me 500 % në një javë, që nga fillimi i korrikut.

EMA miraton vaksinën Moderna për moshat 12-17 vjeç

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) miratoi sot përdorimin e vaksinës antiCOVID-19 Moderna për 12-17-vjeçarët.

Spikevax e kompanisë bioteknologjike amerikane “Moderna” bëhet kështu vaksina e dytë e autorizuar për adoleshentët në Bashkimit Europian.

Administrimi i vaksinës (Moderna) për 12-17-vjeçarët do të jetë i njëjtë me atë te personat 18 vjeç e lart, dy injeksione me katër javë larg njëri-tjetrit.

“Komiteti i EMA-s për Produkte Medicinale për Përdorim Njerëzor (CHMP) ka rekomanduar zgjerimin e përdorimit për vaksinën antiCOVID-19 Spikevax (Moderna) për fëmijët e moshës 12 deri në 17 vjeç”, njoftoi rregullatori europian, raporton ATSh.

Efektet e kësaj vaksine u studiuan në një hulumtim, që përfshiu 3 732 fëmijë të moshës 12 deri në 17 vjeç.

Përfundimet treguan se vaksina prodhoi në moshat 12-17 vjeç një përgjigje antitrupash të krahasueshme me atë që është vënë re te të rriturit e moshës 18-25 vjeç.

Adoleshentët zakonisht zhvillojnë forma më pak të rënda të COVID-19, sesa më të rriturit, por nuk janë të imunizuar ndaj infeksionit, duke luajtur kështu rol në transmetimin e virusit brenda popullatës.

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë zëvendësdrejtorëve dhe drejtorit të zyrës ndërlidhëse të Pekinit në Hong Kong.

Personi me profilin më të lartë mes të sanksionuarve është ish sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross.

Përveç kësaj, Kina tha se do të vinte në shënjestër edhe Kryetaren e Komisionit të Rishikimit Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë Carolyn Bartholomew, ish-drejtorin e stafit të Komisionit Ekzekutiv të Kongresit për Kinën Jonathan Stivers, DoYun Kim nga Instituti Demokrat Kombëtar, nëndrejtorin e Institutit Ndërkombëtar Republikan Adam King, dretoreshën e organizatës Human Rights për Kinën Sophie Richardson dhe Këshillin Demokratik të Hong Kongut.

“Veprimet e ndërmarra nga SHBA shkelin rëndës ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ndërhynë seriozisht në punët e brendshme të Kinës. Kina i kundërshton fuqishëm këto veprime dhe i dënon ashpër ato, ”thuhet në një deklaratë të Pekinit.

“Punët e Hong Kongut janë çështje të brendshme të Kinës. Çdo përpjekje nga lojtarë të jashtëm për të ndërhyrë në punët e Hong Kongut përbën një pengesë të qartë, “thuhet më tej në deklaratë.

“Më duhet të them se kjo është thjesht zhurmë dhe shpërqendrim. Ne kemi punë për të bërë dhe këto sanksione nuk do të na e heqin vëmendjen aspak nga kryerja e detyrës sonë”, tha zonja Richardson. “Uroj që qeveria kineze të përqendrojë energjitë e saj në dhënien fund të krimeve kundër njerëzimit të kryera kundër ujgurëve dhe krimeve të tjera të rënda të të drejtave të njeriut “.

“Të jem e sinqertë, jam shumë më e shqetësuar për statusin e mbrojtësve të të drejtave të njeriut në të gjithë Kinën. Kjo është ajo që ka rëndësi”, tha drejtoresha e organizatës Human Rights për Kinën.

Përveç sanksionimit të zyrtarëve kinezë, Shtetet e Bashkuara lëshuan një paralajmërim kohët e fundit për kompanitë amerikane lidhur me rrezikun e veprimtarisë së tyre në Hong Kong.

Sanksionet janë të parat që ndërmerren nga Kina sipas një ligji të miratuar në qershor dhe vijnë vetëm disa ditë para se Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman shkon për një vizitë në Kinë./VOA

Thellohet bilanci: Të paktën 50 të vdekur nga përmbytjet

Të paktën 51 persona kanë humbur jetën në Kinë duke e thelluar më tej bilancin tragjik, pas asaj që disa ekspertë thanë se kjo ishte katastrofa më e madhe natyrore pas qindra vitesh.

Ekipet e shpëtimit i kanë ardhur në ndihmë banorëve të prekur të cilët janë bllokuar nga uji.

Për transportimin e tyre u përdorën anije si dhe varka të improvizuara.

Image

Shirat ndërprenë furnizimin me energji elektike dhe transporti publik mbeti i paralizuar.

Në qytetin Zhengzhou situata paraqitet më e stabilizuar, por pjesë të tjera të provincës priten të goditen sërish nga shira të dendura.

Shkencëtarët kinezë fajësojnë ngrohjen globale e cila e ka bërë situatën më të rëndë dhe paralajmërojnë se moti ekstrem mund të jetë më i shpeshtë në të ardhmen.

Image

Rusia shpall median investigative “The Insider”, agjent të huaj

Rusia i shpalli të premten “agjentë të huaj” median investigative “The Insider” dhe pesë gazetarë, në kuadër të asaj që kundërshtarët e Kremlinit thonë se është një goditje ndaj mediave të pavarura para zgjedhjeve.

Qeveria, e cila e mohon të ketë një goditje të tillë, e përdor emërtimin “agjent i huaj” për të etiketuar organizata të financuara nga të huaj që ajo thotë se janë të angazhuara në veprimtari politike.

Ky përcaktim mbart tone negative të epokës Sovjetike dhe ata që përfshihen në këtë kategori i nënshtrohen një mbikqyrjeje më të rreptë nga ana e qeverisë.

“Insider”, që u përfshi në një listë të ministrisë së drejtësisë të “agjentëve të huaj”, ka punuar në projekte të përbashkëta me faqen investigative Bellingcat, përfshirë një hetim mbi atë që kritiku i Kremlinit Alexei Navalny thotë se ishte një përpjekje për ta vrarë atë.

“Si rezultat i klasifikimit të ‘Insider” nga Ministria e Drejtësisë, ne kemi kënaqësinë t’ju informojmë se redaksia jonë do të vazhdojë të veprojë si zakonisht dhe do të ruajë politikën tonë editoriale,” tha kjo media përmes një deklarate në internet.

“Ne do të vazhdojmë t’u oftojmë lexuesve tanë informacion publik të plotë dhe të pacensuruar.”

Përcaktimi si “agjent i huaj” i detyron këto media që të botojnë një shënim me 24 fjalë, ku të thonë se botimet e tyre shpërndahen nga një organizatë mediatike “që përmbush funksionin e një agjenti të huaj”.

Gazetarët e përcaktuar si “agjentë të huaj” kanë thënë se duhet të bashkëngjitin një shënim që shpjegon statusin e tyre në postimet e mediave sociale dhe të paraqesin raporte financiare të detajuara mbi fitimet dhe shpenzimet e tyre në ministrinë e drejtësisë.

Pesë individët e shtuar në listë të premten ishin nga media të ndryshme dhe përfshinin Mikhail Rubinin, zëvendësredaktor i Proekt, një media hulumtuese lajmevsh që u shpall “e padëshiruar” për arsye të lidhur me sigurinë kombëtare javën e kaluar.

Kundërshtarët e Presidentit Vladimir Putin i shohin lëvizjet kundër medias si pjesë e një goditjeje ndaj opozitës përpara zgjedhjeve parlamentare në shtator. Kremlini e mohoi faktin se ka ndërmarrë një fushatë të tillë dhe e përshkroi tregun mediatik rus si të larmishëm, me një numër të madh mediash për të zgjedhur./VOA

SHBA nuk ndryshon vendimin për maskën

Megjithëse varianti Delta i koronavirusit ka mbërthyer Shtetet e Bashkuara, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve nuk e kanë rishikuar udhëzimin e tyre për mbajtjen e maskave.

Në muajin Maj qeveria lehëtsoi masat duke bërë të mundur që personat plotësisht të vaksinuar të mos kenë nevojë të mbajnë maskat ​​në shumicën e hapësirave publike.

Zyrtarët e administratës amerikane kanë diskutuar për ndryshimet e udhëzimeve  për mbajtjen e saj në përgjigje të shpërthimeve të shkaktuara nga varianti Delta.

Presidenti Joe Biden është shprehur se ekspertët po studiojnë çdo ndryshim të nevojshëm.

Më herët Presidenti amerikan tha se ka të ngjarë që fëmijët e pavaksinuar do të detyrohen të  mbajnë maska ​​në shkollë për vitin e ardhshëm shkollor. Disa spitale në Shtetet e Bashkuara po arrijnë kufijtë e tyre të kapacitetit ndërsa rastet e COVID-19 vazhdojnë të rriten. Varianti Delta, i cili u zbulua  për herë të parë në Indi, tani përbën më shumë se 80% të rasteve të reja në të gjithë vendin.

9 muaj e kyçur në shtëpi për shkak të Covid, 62-vjeçares i ndodh fatkeqësia e papritur sapo del për herë të parë

Prej 9 muajsh nuk dilte nga shtëpia që të mbrohej prej Covid-19, kaq frikë e kishte sëmundjen.

Por Sarah Lewis nuk i shpëtoi dot asaj që duket ishte e shkruar për të.

Gruaja nga Dorset i Anglisë sapo doli për herë të parë në rrugë pas një kohe kaq të gjatë, u hutua duke vendosur maskën dhe nuk e pa kamionin që po vinte. Mjeti e goditi duke e lënë të vdekur në vend.

62-vjeçarja kishte probleme shëndetësore, ndaj po i ruhej shumë Sars Cov 2-shit. Ajo kishte dalë në rrugë duke pritur një taksi dhe në momentet që po merrej me maskën, edhe shoferi i kamionit nga ana tjetër po rregullonte pasqyrat. Ai thotë se e gjithë kjo, qe vetëm një çast. Në fillim i ishte dukur rruga bosh dhe nuk e kishte parë gruan që priste në këmbë.

Rezultati i hetimit tregoi se Lewis nuk e ka pasur mendjen dhe ishte krejtësisht e pavetëdijshme për praninë e kamionit, ndërsa gjithçka duket se ka qenë thjesht një aksident fatkeq.

Regjistrohen mbi 5 mijë raste të reja me Covid-19 në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit Italia ka regjistruar 5, 143 raste me koronavirus nga 237, 635 teste të realizuara.

Autoritetet bëjnë me dije se 17 pacientë kanë humbur jetën.

Ndërsa 1, 239 persona janë shëruar nga Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se numri i pacientëve në kujdesin intensiv është ulur, por pacientë me simptoma të lehta të Covid janë në rritje.

Sakaq që nga fillimi i pandemisë në Itali janë regjistruar 4, 307, 535 raste dhe 127, 937 viktima.

“Delta” pushton Evropën

Tashmë konfirmohet zyrtarisht se varianti “Delta” i koronavirusit apo i njohur ndryshe si variant indian është ai që dominon në kontinentin europian.

Në një njoftim të përbashkët të Qendrës Europiane për Parandalimin e Sëmundjeve dhe OBSH, konfirmojnë se shumica e rasteve të reja të infektimeve me koronavirus në Europë janë nga varianti indian.

Sipas studimeve Delta përhapet më shpejt.

ECDC dhe OBSH iu bëjnë thirrje edhe njëherë të moshuarve dhe atyre që vuajnë nga sëmundje kronike, apo grupeve të tjera të riskut që të marrin sa më shpejt të dyja dozat e vaksinës për të qenë më të sigurt.