Galileo

Samsung lançon një aplikacion në Windows 10 për menaxhimin e kufjeve wireless

Për ta bërë më të lehtë menaxhimin e kufjeve Galaxy Buds, Samsung lançoi ditën e sotme një aplikacion quajtur Galaxy Buds për Windows 10. Përmes këtij aplikacioni mund të ndryshoni shumë konfigurime të Galaxy Buds direkt nga kompjuteri Windows 10.

Aplikacioni është i disponueshëm për tu shkarkuar në Microsoft Store dhe përdoret për të çiftuar dhe menaxhuar funksionet e Galaxy Buds.

Funksionalitetet janë disa si nga kontrolli i nivelit të baterisë tek përditësimi i firmware të tyre. Ju keni disa opsione për të konfiguruar Galaxy Buds me këtë aplikacion: identifikimi i zërit, aktivizimi i komandave me prekje, përditësimi dhe bateria.

Për momentin funksionon vetëm me Galaxy Buds dhe nuk është e qartë nëse Samsung do ta ofrojë edhe për modelet e tjera të kufjeve. /PCWorld Albanian

Nëse do të kishit blerë Bitcoin për $1,000 para 10 vitesh, sa para do të kishit sot?

Rritja e vlerës së Bitcoin po që është një rritje që duhet të përmendet në të gjithë marketin e valutave, shkruan lajmi.net.

Brenda vetëm 12 viteve, kriptovaluta është shndërruar nga një valutë pa kurrfarë vlere monetare, në një valutë që ka arritur vlerën mbi $60,000 për një kohë shumë të shkurtër.

Dhe investitorët që kanë marrë bitcoin në ditët e hershme të krijimit dhe i kanë mbajtur sot e kësaj dite, po që kanë marrë fitime marramendëse.

Por sigurisht, nuk mund të kthehemi në kohë dhe të ndryshojmë veprimet tona. Mirëpo çfarë do të kishte ndodhur me jetën tënde nëse do të kishte investuar në një valutë të pavlerë 10 vite më parë?

Epo kemi një shembull të thjeshtë për juve.

Le të themi në maj të vitit 2011, ju vendosët të blini bitcoin në vlerë të $1,000. Në atë kohë vlera e këmbimit për bitcoin ishte $3.50, që do të thotë se me atë shumë të parave ju do të mund të blenit përafërsisht 286 bitcoins.

Vlera e bitcoin me 27 prill 2021 ka qenë $54,680. Le të themi që gjetët ndërmjetësin e duhur, dhe nuk iu ka rënë të humbni as pak. Do të thotë se sot, ju do të kishti 286 bitcoin që do të kishin vlerën prej $15.6 milionë sot.

Sigurisht, me shumë gjasë ju do të ishit tunduar të këmbeni valutën sapo të godiste vlerën prej $100 për herë të parë, por e gjitha kjo është një supozim, se nëse ju nuk do të këmbenit ato asnjëherë.

Shumica e personave që janë marrë me këmbim të valutave si bitcoin, kanë shitur shumicën e bitcoin që kanë pasur në ngritet e para të vlerës, si p.sh. kur bitcoin arriti vlerën $1,000 ose $10,000.

Por ata që nuk bënë këmbime duke vënë bast me të gjitha ato para, sot kanë fituar shumë më shumë. Bukur do të ishte që të ishit një prej tyre, apo jo? /Lajmi.net/

​Volkswagen ID.4, vetura më e shitur elektrike për muajin prill në Norvegji

Ky ishte rasti edhe për muajin prill, kur norvegjezët blenë 7.229 automjete të reja plotësisht elektrike, e cila është një pjesë 54.9 për qind e tregut të makinave.

Për më tepër, u shitën 3.316 hibride plug-in ose 25.2 për qind e aksioneve.

Modeli më i kërkuar në prill, përfshirë makinat me motorë SUS, ishte kryqëzimi elektrik i Volkswagen, ID4, me 1.824 automjete të dorëzuara.

Makina e dytë më e shitur muajin e kaluar ishte Toyota RAV4 (890), dhe e treta Volvo XC40 (858).

Nëse shikoni vetëm makina elektrike, në vendin e dytë është Audi e-tron (668), dhe i treti është Polestar 2 (469).

Është interesante që Tesla shiti vetëm katër kopje të Model 3 në prill, ndërsa në tre muajt e parë 2021 ajo dorëzoi deri në 2.566 nga këto makina.

​Trump dënon vendimin e Facebook për suspendimin e llogarisë së tij në rrjetin social

Bordi mbikëqyrës i Facebook vendosi më herët sot të mbështesë vendimin e menaxhmentit për të ndaluar Trump të postojë në rrjetet sociale Facebook dhe Instagram.

“Ajo që kanë bërë Facebook, Twitter dhe Google është një turp absolut”, tha Trump.

“Liria e shprehjes së presidentit të Shteteve të Bashkuara është hequr, sepse njerëzit e çmendur nga e majta radikale kanë frikë nga e vërteta, por e vërteta do të dalë gjithsesi, më e madhe dhe më e fortë se kurrë”, tha Trump, duke aluduar në rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të SHBA.

Bordi mbikëqyrës i Facebook, vendimet e të cilit janë detyrues, tha se komentet e Trump më 6 janar, në ditën e trazirave në Capitol Hill në Uashington, “krijuan një mjedis me një rrezik serioz të mundshëm të dhunës”.

“Në kohën e mesazheve të Trump, ekzistonte një rrezik i qartë dhe i menjëhershëm i dëmtimit dhe fjalët e tij të mbështetjes për ata të përfshirë në trazira legjitimuan veprimet e tyre të dhunshme,” tha bordi mbikëqyrës i Facebook.

Apple Maps më në fund shënon emrat e qyteteve të Kosovës në gjuhën shqipe

Apple Maps tashmë ka rregulluar emërtimet e qyteteve dhe fshatrave të Kosovës, dhe kjo ndoshta pas “presionit” të vazhdueshëm, sepse kujtojmë se më herët Apple Maps nuk e kishte as emrin e shtetit të Kosovës në aplikacionin e saj, por ai u vendos pas një peticioni të bërë nga qytetarët e Kosovës.

Pasi emri i shtetit të Kosovës u vendos në Apple Maps, emrat e qyteteve dhe fshatrave kishin mbetur ende në gjuhën, por ato kanë ndryshuar para disa ditësh dhe janë bërë të gjitha në gjuhën, transmeton lajmi.net.

Po ashtu, janë përmirësuar edhe disa prej lokacioneve te cilat veçse ishin te rregulluara tashme në shqip, si: Prishtina-Prishtinë, Mitrovica-Mitrovicë, Peja-Pejë dhe disa qytete tjera.

Por duket se jo të gjitha emrat kanë ndryshuar dhe janë bërë në gjuhën shqipe.

Emrat e disa lumenjve dhe liqeneve në Kosovë janë ende në gjuhën serbe dhe duket se po punohet që edhe ato të ndryshojnë dhe të shënohen në gjuhën shqipe.

Kështu dukej harta e Kosovës më herët kur emrat e qyteteve dhe fshatrave shkruheshin në gjuhën serbe. /Telegrafi/

Vendimi për të mbyllur llogarinë e Trump nga Facebook do të rishqyrtohet me 5 maj

Presidenti i mëparshëm i SHBA Donald Trump është suspenduar nga rrjetet sociale disa muaj më parë për shkak që nxiti trazirat e 6 janarit në sentat, shkruan lajmi.net.

Mirëpo Facebook do të rishqyrtoj suspendimin e llogarisë së tij nesër, dhe do të vendos se a do të mbyllet llogaria e tij plotësisht apo do të rikthehet.

Trump me vite të tëra ka shkelur rregulloret e platformave sociale, mirëpo ato janë penalizuar lehtësisht ose fare, për këtë arsye këtë herë u morën masa më të denja.

Facebook dhe Instagram thanë se llogaritë e tij do të mbyllen të paktën deri në fund të presidencës së tij, dhe tani kanë vendosur një panel që do të marr vendimin për llogarinë e ij.

Facebook është kritikuar shumë për paaftësinë e tyre për të reaguar shpejtë dhe me efikasitet ndaj informacioneve të rreme, shpërndarjes së urrejtjes dhe influencimit të zgjedhjeve. /Lajmi.net/

​Top 10 makinat elektrike më të kërkuara

Në vitin 2019, makinat me bateri përbënin 3.4 për qind të të gjitha automjeteve të pasagjerëve të regjistruar rishtas në Bashkimin Evropian.

Tashmë në vitin 2020, pjesa e tyre e tregut u rrit në 9.7 për qind dhe në mars 2021, ajo u rrit në 16 për qind të shitjeve totale në BE.

Një nga arsyet për këtë rritje duhet të gjendet në ofertën më të lartë të veturave elektrike krahasuar me vitet e mëparshme, dhe sigurisht që është domethënëse që Volkswagen Group ka lëshuar në treg disa vetura të reja elektrike, nga të cilat më e volitshme është VW ID.3.

Sidoqoftë, makina elektrike më e shitur në BE në mars 2021 (pa llogaritur tri vendet baltike dhe Luksemburgun) ishte Modeli 3 Tesla, ku 23.616 nga këto automjete u janë dorëzuar klientëve atë muaj.

Pasohet nga Hyundai Kona EV (5.650 njësi) dhe Renault Zoe (5.373). Pesë të parat gjithashtu përfshinin dy Volkswagen elektrikë – ID.3 dhe ID.4.

​Audi, BMW apo Mercedes – kush është më i mirë?

Carwow ka nominuar Audi A8, BMW Series 7 dhe Mercedes S-Class dhe po kërkon një përgjigje për pyetjen:

Kush është më i mirë?

Një artikull shumë i rëndësishëm në këtë krahasim është çmimi, dhe besoni apo jo, BMW është më e lira këtu, ndërsa Mercedes S-Class është më e shtrenjta.

Sa i përket dizajnit të jashtëm, Mercedes mori vlerësimet më të mira, ndërsa gjërat ndërlikohen me pjesën e brendshme, dhe pastaj kemi anën teknologjike dhe dinamikën e vozitjes.

Këta janë timonët më të çuditshëm të makinave të bërë ndonjëherë – Sa prej tyre i njihni veçse?

Që kur makinat janë krijuar në shekullin e 19, ato gjithmonë kanë pasur një timon të rrumbullakët, shkruan lajmi.net.

Nga ajo kohë, sigurisht makinat janë bërë më të komplikuara dhe me më shumë opsione në timon, por baza e tyre ka mbetur e njëjta.

Mirëpo me kalimin e viteve, ka pasur disa prodhues që janë përpjekur ta thyejnë këtë unitet të formës së timonit.

Ato nuk zgjatën kurrë, sepse nuk ishin të përshtatshme për përdorim. Prandaj sot kemi mbledhur të gjithë timonët më të çuditshëm që janë prodhuar ndonjëherë.

Chevrolet Spinner (1940)
Messerschmitt KR200 (1955)
Ford Edsel Teletouch (1957)
Citroën ID19 (1959)
Plymouth Fury (1960)
Chevrolet Corvair Testudo (1963)
Ford Wrist Twist (1965)
Maserati Boomerang (1971)
Austin Allegro (1973)
Aston Martin Lagonda (1977)
Lancia Sibilo (1978)
Citroën Karin (1980)
Lamborghini Athon (1980)
Matra Murena (1980)
Renault 5 Turbo (1980)
Italdesign Orca (1982)
Mazda MX-03 (1985)
Subaru XT (1985)
Oldsmobile Incas (1986)
Saab 9000 Prometheus (1993)
Mercedes F200 (1996)
BMW Z22 (1999)
Citroën Osmose (2000)
Spyker C8 Spyder (2000)
GM Hy-Wire (2002)
Citroën C4 (2004)
Pagani Zonda R (2009)
Honda EV-STER (2011)
Pagani Huayra (2011)
Chevrolet Corvette C8 (2019) /Lajmi.net/

​Audi S8 apo RS6? /VIDEO

Audi S8 është mundësuar nga një motor i fuqishëm 4.0-litër turbo-binjak V8 që prodhon deri në 571 kuaj-fuqi dhe zhvillon 800 Nm çift rrotullues maksimal.

Përveç kësaj, S8 është i pajisur me një sistem hibrid “të butë”, 48 volt, i cili, përveç funksionit të ndalimit të fillimit, duhet të përmirësojë ekonominë e drejtimit.

Kundërshtari i tij aktual, Audi RS6, edhe në gjendje të papunë, qartë i sugjeron vëzhguesit se është një karavan me performancë të lartë sportive.

Nga hapja e mëdha të ajrit në pjesën e përparme të automjetit, te shkarkimi i dyfishtë dhe shpërndarësi masiv në pjesën e pasme – Audi i ri RS6 Avant nuk do të lërë askënd indiferent.

Për motor është përzgjedhur 4.0 turbo-binjak V8 me 600 kuaj-fuqi dhe 800 Nm çift rrotullues maksimal, duke e bërë RS6 Avant më të fuqishme deri më tani (në versionin bazë, pa paketa shtesë të azhurnimit).

Fuqia transmetohet në të katër rrotat përmes një sistemi automatik Tiptronic me 8 shpejtësi dhe sistemit quattro të Audi, kështu që RS6 Avant për vitin 2020 nga zero në 100 km në orë arrin në vetëm 3.6 sekonda.

https://youtu.be/q-mw1yB0Gmk