Category archive

Teknologji

Lajme per teknologji

Posted on në kategorine Teknologji

Huawei i përgjigjet bllokimit të Android

Ditën e sotme gjiganti i motorit të kërkimit online Google tha se në përgjigje të kërkesave të qeverisë Amerikane do ti ndalojë Huawei përdorimin e Androidit me shërbimet e Google Play dhe dyqanin e aplikacioneve Play Store. Menjëherë pas lajmit Huawei dha një reagim i cili më shumë sesa përgjigje naj jep pyetje të reja… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

AMD: Procesorët tanë nuk preken nga problemet që kanë shfaqur procesorët Intel

Nëse Spectre dhe Meltdown nuk mjaftonin, hulumtuesit së fundi kanë zbuluar disa probleme të reja sigurie: Zombieload, RIDL & Fallout dhe Store-to-leak Forwarding. Këto probleme sigurie janë shumë serioze çka detyruan Intel menjëherë ti adresonte dhe me një kosto të madhe. Për fat jo të mirë mbyllja e tyre ka impakt direkt në performancë, sidomos… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

Cayenne i ri do të ketë tre opsione motorësh (Foto)

Rivali i BMW X6 dhe Mercedes-Benz GLE, pritet të jetë shumë i fuqishëm Tashmë është bërë e ditur se Porsche Cayenne i ri, do të lansohet gjatë vjeshtës, mirë nuk janë treguar edhe disa elemente shumë interesante, transmeton Telegrafi. Raportohet se kjo makinë që do të rivalizojë me BMW X6 dhe Mercedes-Benz GLE, do t’i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Qeveria e Koresë së Jugut lë Windows për Linuxin

Disa qeveria kanë rënë në dashuri me Linux, por arsyeja e Koresë së Jugut është tjetër. Ministria e Brendshme e Koresë zbuloi planet për të ndryshuar kompjuterët qeveritarë nga Windows në Linux për të ulur kostot por edhe varësinë ndaj një sistemi operativ të vetëm. Ministra do të testojë Linux në kompjuterët e saj përpara… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Shpërbërja e Facebook, gjëja e fundit që BE-ja do të kërkonte

Një ndarje e rrjetit social Facebook do të ishte opsioni i fundit që do të na vinte në mendje dhe do të niste një mori procedurash ligjore tha komisionerja Evropiane për konkurrencën Margaret Vestager ditën e Premte. Vestager u pyet në një konferencë teknologjike në Paris nëse do të ishte pro një ndarjeje të Facebook… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

A do të hiqet Roamingu në Qershor mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Kuvendi i Kosovës  në muajin qershor të vitit të kaluar ka miratuar rezolutën për heqjen e tarifave të roamingut në mes Kosovës dhe Shqipërisë. Nga atëherë e deri më tash nuk është bërë ndonjë hap konkret për heqjen e kësaj tarife. Mirëpo, duket se gjatë muajit të ardhshëm qytetarët e këtyre dy shteteve do te… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

Super ofertë që i ka krejt!

Franca e ka djathin ma të mirë, i ka muzetë ma të mirë, e i ka edhe trenat ma të shpejtë, po e ka edhe PEUGEOT që krenohet me të. Prandaj zgjidhni ofertën nga PEUGEOT që i ka krejt dhe përfitoni pakon atraktive, për veturën tuaj të preferuar: PEUGEOT 208  1.2 Pure Tech për vetëm… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Rusët modifikojnë Mercedes-AMG G63-shin (FOTO)

Ashtu edhe siç mund të pritej, kompania e njohur ruse TopCar ka modifikuar versionin më të ri të modeli G63 të Mercedes-AMG-së. Tani, ky G63 ka aerodinamikën e bërë nga fibra të karbonit, rrotat e reja 22-inç si dhe gypat e reja të sistemit të shkarkimit të gazrave, transmeton Koha.net. Modeli në foto, ndër të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

BMW M550i përforcohet në 530 kuajfuqi

Bavarezët kanë përforcuar versionin e dytë më të fuqishëm të “pesëshes”. BMW M550i xDrive me motor 4.4-litër V8 Turbo tani është përforcuar nga 462 në 530 kuajfuqi. Kështu, ai është përforcuar për 68 kuajfuqi. Ky model, më i fuqishëm pas M5, ka sistemin e tërheqjes me të gjitha rrotat dhe marshin automatik me 8 shpejtësi.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

​Spiunohet McLaren 720S Hybrid Mule (Foto)

Vetëm një ditë pas festimit të makinës së 20.000 dhe një ditë para zbulimit të Grand Tourer, McLaren planifikon të lançojë një Coupe 720S. Duke ndjekur gjurmët e modeleve të elektrizuara si P1 dhe Speedtail më të fundit, modeli që mban emrin e koduar “MVY04-BP23” është spiunuar së fundi. Një vështrim më i afërt në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Pse Bitcoin u zhvlerësua të Premten në mënyrë të papritur?

Bitcoin, monedha e cila ka pasur luhatje të vlerës gjatë javës së kaluar, u rikthye në vlerat e 8,000 dollarëve duke larguar për pak momente frikërat e investitorëve për një tjetër flluskë. Në 30 ditët e fundit çmimi i bitcoin është rritur me 50% duke tërhequr pas vetes edhe kriptomonedha të tjera madhore si ethereum,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Intel, Qualcomm dhe Broadcom shkëpusin bashkëpunimet me Huawei

Fundjava e keqe e Huawei po bëhet edhe më keq ndërsa furnizuesit Amerikan të kompanisë kanë filluar ti binden aktit të ndalimit të qeverisë Amerikane për të bërë biznes me gjigandin Kinez. Bloomberg raporton se Intel, Qualcomm dhe Broadcom, tre prodhuesit më të mëdhenj në botë të çipeve kanë shkëputur marrëveshjet e tyre me Huawei.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Huawei merr goditje të rëndë, Google shkëput lidhjet

Lëvizja e Google për të bllokuar licencimin e sistemit operativ mobil Android tek Huawei mund të provojë një goditje përfundimtare për gjigandi Kinez dhe ambiciet e tij për tu bërë një lojtar i madh në industrinë globale të smartfonëve. Gjigandi teknologjik Amerikan ka ndaluar biznesin me Huawei ku përfshihet transferimi i harduerëve, softuerëve dhe shërbimeve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Fakulteti i Ekonomisë konferencë për sistemet e informimit dhe inovacionet teknologjike

Fakulteti i Ekonomisë në Universitetin e Tiranës ka zhvilluar konferencën e nëntë ndërkombëtare, “Sistemet e Informimit dhe Inovacionet Teknologjike: Ekonomia e zgjuar dhe transformimi digjital” (Information Systems and Technology Innovations: Smart economy and digital transformation). Në fjalën e hapjes, organizatorja e konferencës, Kozeta Sevrani, tha se kjo konferencë synon të ofrojë një hapësirë diskutimi për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Doganat dhe tregu i zi, bien blerjet online

Blerjet online, një trend mjaft i përhapur në gjithë botën, gjatë dy vjetëve të fundit në Kosovë, po shënon rënie. Viti 2016 shënon herën e fundit kur kjo formë blerjeje ka pasur rritje në krahasim me vitin paraprak (2015). Më 2016, sipas të dhënave të prezantuara nga Posta e Kosovës, ka pasur rreth 250 mijë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

Llojet e heshtjes ose kritika që mungon

Nga: Primo Shllaku Mbas krijimit të alfabetit në dhjetëvjetshin e parë të shek. XX ndryshoi nji mendësi themelore e kulturës shqiptare. Forma gojore e produktit letrar ia la vendin ngadalë formës së shkrueme. Pati në atë periudhë nji harlisje të shkrimit me format letrar dhe Gjergj Fishta i besdisun prej morisë së kandidatëve për letrarë,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Kush janë vendet që kanë lejuar dhe bllokuar Huawein?

Vendet të cilat kanë vendosur të ndalojnë përditësimin e pajisjeve dhe teknologjisë së gjigandit Kinez Huawei përbëjnë 1/3 GDP globale sipas një raporti të Bloomberg. Nga data 2 Maj 2019 Australia, Zelanda e Re, Japonia, Tajvani dhe SHBA kanë vendosur të bllokojnë përdorimin e produkteve të Huawei në rrjetet e tyre mobile. Sakaq Britania ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Mbi 21,000 router Linksys kanë ekspozuar përdoruesit

Disa routera Linksys kanë shpërndarë më shumë të dhëna sesa shumë përdorues do të kishin dëshiruar. Hulumtuesi i sigurisë Troy Mursch raportoi se 33 modele, përfshirë Max-Stream dhe Velop, kanë ekspozuar mbarë historikun e lidhjeve përfshirë adresat MAC, emrat e pajisjeve dhe versionet e sistemit operativ. Gjithashtu routerë kanë zbulua tek të huajt nëse fjalëkalimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

“Volkswagen” po e krijon të ardhmen elektrike

Në panairin “Paris Motor Show” më 2016, “Volkswageni” kishte shpalosur një koncept të cilin e kishte emërtuar “ID”. Automobili i vogël elektrik, me rrota të mëdha të bardha e panele krejtësisht të bardha, kishte logon shkëlqyese të “VW-së” në pjesën e përparme. Dukej i pastër, i shkëlqyeshëm dhe futuristik. Automobili ishte paralajmërim i asaj që… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

BMW 8 Series kapet me shumë pak shtresa kamuflazhi (Foto)

Rivali i Porsche Panamera, duket se ka gjithçka gati Deri më tani, BMW 8 Series e kemi parë teksa tesohej me shtresa të rënda kamuflazhi, ndërsa kjo është mundësia më e mirë, që të shihet eksterieri i modelit, me të cilin do rivalizojë me Porsche Panamera, transmeton Telegrafi. Tavani i është zgjatur shumë, për t’i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

Volkswagen lanson një makinë të ngjashme me Atlas (Foto)

Këtë model, VW do ta dërgojë vetëm në tregun e Shteteve të Bashkuara Afro një vit më parë, drejtuesi i përgjitshëm i Volkswagen, Horbert Diess ka bërë të ditur se në tregun e Shteteve të Bashkuara, do të lansohet një makinë e re, e ngjashme me Atlas dhe pritet të ketë suksesin e njëjtë, transmeton… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

“Vdes” macja më e famshme e internetit

Macja idhnake, felini i famshëm i internetit, u shua në moshën 7 vjeçare thanë pronarët e saj. Në një deklaratë zyrtare thuhet se macja u shua pas disa komplikacioneve që pati si rezultat i një infeksioni. Macja nga Arizona ka ndihmuar miliona njerëz të buzëqeshin. Emri i vërtetë i maces ishte Tardar Sauce dhe u… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

McLaren 720S do të bëhet edhe më i shpejtë (Foto)

Sikur modeli i tanishëm, të mos jetë aq i shpejtë dhe i fuqishëm Mund të tingëllojë mjaft e çuditshme, por përmes Track25 do t’i bëjë makinat nga McLaren edhe më të shpejta, transmeton Telegrafi. Pjesë e këtij plani, është që deri më 2025 të lansohen 18 modele të reja, përfshirë edhe pasardhësin e P1. Derisa 720S… Vazhdo të lexosh

1 2 3 147
Shko lartë