Category archive

Teknologji - page 3

Lajme per teknologji

Posted on në kategorine Teknologji

Një tjetër startup nga Kosova në shënjestër të investitorëve të huaj

Startupi nga Kosovoa Labbox i fokusuar në edukim përmes teknologjisë mori një investim nga South central Ventures i cili do ta ndihmojë kompaninë të ecë më tutje me misionin e saj dhe të nisë linjën e prodhimit të produkteve të saj. Produktet e këtij startupi janë një eksperiencë zbavitëse edukimi bazuar në një kurrikulë e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

San Francisko, ndalohet përdorimi i teknologjive të njohjes së fytyrës

Ligjvënësit në San Francisko kanë votuar për të ndaluar përdorimin e teknologjisë për njohjen e fytyrës. Ky është qyteti i parë amerikan që e miraton këtë masë. Teknologjia për njohjen e fytyrës nuk do të lejohet të përdoret nga agjencitë lokale, siç është autoriteti i transportit të qytetit. Përveç kësaj, çdo plan për të blerë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Nga 1 Korriku 2021 zerohen tarifat roaming Shqipëri-Kosovë

Sot një thirrje dalëse në celular nga një numër operatori shqiptar që përdoret me roaming në Kosovë kushton nga 25 deri në 275 lekë për minutë, në varësi të kompanisë dhe paketës. Kurse për thirrjet hyrëse, pra telefonat që na mbërrijnë në celular, tarifat janë nga 25 deri ne 175 lekë për minutë. E njëjta… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

A është koha për ta mbyllur Facebook-un?

“Mark është person i mirë, i këndshëm. Mirëpo unë jam i zemëruar se si, duke u fokusuar në rritje (të kompanisë), ai ka sakrifikuar sigurinë dhe shoqërinë për klikime”. Këto janë fjalët e Chris Hughes, bashkëthemeluesit të rrjetit social, Facebook për Mark Zuckerberg, i cili, për të përditshmen The New York Times, tregon se ndonëse nuk… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

WhatsApp bie pre e një sulmi kibernetik që nuk shmanget dot

Një problem sigurie në aplikacionin e komunikimit WhatsApp ka lejuar hakerët të injektojnë një program përgjimi Izraelit në telefonë bëri të ditur kompania. WhatsApp, aplikacion i cili përdoret nga 1.5 miliardë njerëz në mbarë botën, zbuloi në Maj se sulmuesit ishin të aftë të instalonin softuerë përgjimi në iPhone de Android. Kodi i softuerit është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Ja kush janë liderët botërorë më të ndjekur në Twitter

Politika nuk përcaktohet më nga numri i karrigeve në parlamente. Media sociale si Twitter kanë fituar një rol shumë të rëndësishëm për shumë liderë botëror. Por disa prej tyre kanë arritur të tërheqin më shumë ndjekës sesa kanë shumica. Shumica e krerëve shtetërore si dhe qeverive të tyre përdorin rrjetet sociale për të promovuar vetveten… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Mbërrin iOS 12.3 me aplikacionin e ri Apple TV

Shtatë javë pasi lançoi iOS 12.2, Apple publikoi iOS 12.3. Përditësimi më i madh është ai i aplikacioni TV pak përpara debutimit të shërbimit Apple TV+. Përmes aplikacionit përdoruesit mund të abonohen në rrjete të ndryshme televizive. Për të parë Game of Thrones, përdoruesit mund të abonohen në HBO ose Showtime përmes aplikacionit. Gjithashtu përdoruesit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Pas telefonëve është radha e laptopëve me ekrane që palosen

Prodhuesi më i madh në botë i kompjuterëve vendosi për të hipur në trenin e ekraneve me palosje. Gjatë konferencës Lenovo Accelerate, kompania u dha pjesëmarrësve një pamje të parë të laptopit me ekran me palosje. Pajisja pa emër është pjesë e linjë së laptopëve ThinkPad X1 dhe kompania thotë se është një zëvendësues i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Kosova dhe Shqipëria zvogëlojnë roamingun nga qershori

Zvogëlimi i tarifave të roamingut në telekomunikim ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë do të fillojë të aplikohet më 15 qershor të këtij viti, njoftoi Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare i Kosovës (ARKEP). “Kosova dhe Shqipëria janë pajtuar që procesi i reduktimit të tarifave të fillojë nga data 15 qershor, 2019, fillimisht nëpërmjet aplikimit të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Qendra e Shërbimeve të IT: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Maqedoni në edicionin e 7 të ICT Awards

Një projekt zhvilluar nxitur nga disniveli mes numrit të të punësuarve në IT dhe kërkesave të larta për ta. Projekti Qendra për shërbime të IT-së është një ueb aplikacion përmes të cilit të punësuarit e bankës dhe të gjithë ata që merren me transferimin e të dhënave  mes bankës, institucioneve dhe kompanive private, ti menaxhojnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Reklamimi dixhital gjeneron mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në vit

Të ardhurat nga reklamimi në internet zyrtarisht kanë kaluar 100 miliardë dollarët duke u rritur me 386% krahasuar me një dekadë më parë sipas IAB dhe PwC. Mëse gjysma e të ardhurave vinë nga platformat mobile. Pothuajse një dekadë më parë reklamuesit nuk përdornin fare platformat mobile për të reklamuar. Por ndërsa konsumatorët janë zhvendosur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

PSA nuk do ta blejë Jaguar Land Roverin nga Tata Motors

Ndoshta vlen të ceket thënia e vjetër “Aty ku ka tym, ka edhe zjarr” në lidhje me spekulimet se kompania Jaguar Land Rover është në shitje. Në spekulimin se PSA Group mund ta blejë Jaguar Land Roverin nga Tata Motors, kanë reaguar negativisht të dy këto kompanitë, shkruan Motor1, transmeton Koha.net. PSA Group thotë se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Ferrari nuk do të prodhojë më motorë për Maseratin

Prodhuesi nga Maranello në 2-3 vjetët e ardhshme do të pezullojë prodhimin e motorëve për modelet e Maseratit. Dy prodhuesit e njohur italianë të veturave sportive u bashkuan me krahun e FCA (Fiat Chrysler Automobiles) deri në vitin 2015, kur Ferrari, me vendim të menaxhimit të grupit, u nda në një kompani të veçantë, me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

MG i parë elektrik arrin këtë muaj në Evropë

Prodhuesi britanik i veturave MG, i cili është në pronësi të kompanisë kineze SAIC që nga viti 2005, do ta prezantojë modelin e tij të parë elektrik këtë muaj. Pothuajse një mijë vetë kanë shprehur interesim për SUV-in MG ZS EV, i cili do të debutojë në Panairin e veturave në Londër nga data 16… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Julian Assange kërkohet edhe nga autoritetet Suedeze

Prokurorët suedezë pritet të marrin vendim nëse do të rihapin hetimet rreth dyshimeve për dhunim kundër themeluesit të organizatës, Wikileaks, Julian Assange. Autoriteti i Prokurorisë suedeze pritet të marrë këtë vendim më 13 maj, meqë procesi hetimor ishte mbyllur më 2017. Kërkesa për të rihapur hetimet është bërë muajin e kaluar nga avokati i gruas… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Në ASHAM “Ditët e CERN-it në Maqedoninë e Veriut”

Shkup, 13 maj 2019 (MEDIAL) – Që sot deri më 17 maj në ASHAM do të mbahen më shumë ngjarje në kuadër të “Ditëve të CERN-it në Maqedoninë e Veriut” në organizim të Fakultetit Matematiko-natyror, Universitetit “Shën Cirili dhe Metodij” në Shkup, Fondit për Inovacione dhe Zhvillim Teknologjik (FIZHT), ndërsa nën patronatin e ASHAM. Në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

Pas disa “fatkeqësive” të fundit, Apple bëri mirë me iOS 12.2 dhe është një përditësim që mund ta instaloni pafrikë. Por me iPhone 11 dhe XR2 që po vinë, lajmet se Apple ka zgjedhur një mënyrë jo shumë popullore me iOS 13 për të rritur shitjet e modeleve të reja kanë ngjallur shumë kritika. Sipas… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Më 15 Qershor nis reduktimi i tarifave roaming Shqipëri-Kosovë

Këshilli Drejtues i AKEP-it të dhe Bordi Drejtues i ARKEP-it në një mbledhje të përbashkët kanë marrë vendim që nga 15 qershori të reduktohen tarifat e shërbimit roaming Kosovë-Shqipëri. Ky vendim erdhi në mbledhjen e përbashkët mes Këshillit Drejtues të AKEP dhe Bordit Drejtues të ARKEP lidhur me procesin e reduktimit të tarifave të shërbimit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Bitcoin pranë kufirit të 7,000 dollarëve

Bitcoin, i cili ka sfiduar gravitetin këtë javë pas një seri thyerjesh të sigurisë dhe një vjedhje në bursën më të madhe të kriptomonedhave Binance, është rritur me 10% në 24 orët e fundit duke ju afruar kufirit të 7,000 dollarëve. Çmimi i bitcoin ishte 4,000 dollarë në fillim të vitit ndërsa ditën e sotme… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Përdorimi i teknologjisë në parashikimin e përmbytjeve

Lumenjtë janë burim i ujitjes, ujit të pijshëm, turizmit … dhe përmbytjeve. Shiu, stuhitë dhe shkrirja e borës shkaktojnë daljen e lumenjve nga shtrati i tyre, duke shkaktuar përmbytje, shkatërrim shtëpish dhe viktima. Shkencëtarët thonë se kërcënimi nga përmbytjet do të rritet me ndryshimet klimatike. Këtu në Shtetet e Bashkuara, shkencëtarët po përgatiten për këtë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Vendet e G7 do të simulojnë një sulm kibernetik

Fuqitë Perendimore për herë të parë do të demonstrojnë një sulm kibernetik mbi sektorin financiar muajin e ardhshëm thanë zyrtarët Francezë. Ushtrimi do të organizohet nga Banka Qendrore Franceze nën presidencën e Francës në G7 dhe do të bazohet në një skenar ku një komponent teknik i përdorur gjerësisht në sektorin financiar infektohet nga maluerë.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

WhatsApp do të ndalojë së funksionuari për këta përdorues

WhatsApp lajmëroi ditën e sotme se së shpejti do të tërheqë mbështetjen për të gjithë smartfonët që kanë sistemin operativ Windows. Aplikacioni nuk do të funksionojë më nga Dhjetor i 2019-ës tek këto telefonë. Duke qenë se nuk do të vijojmë me zhvillimin në këto platforma, disa funksione mund të ndalojnë të punuari tha WhatsApp.… Vazhdo të lexosh

Shko lartë