Galileo - Page 2

Cyberpunk 2077 rikthehet në PlayStation store

Gjashtë muaj pasi Sony vendosi të largonte Cyberpunk 2077 nga PlayStation Store, përdoruesit e PS4 dhe Ps4 së shpejti mund të blejnë përsëri versionin digital të lojës.

Cyberpunk 2077 do të jetë i disponueshëm në PlayStation Store duke filluar nga 21 Qershori.

Megjithatë problemet e lojës ende nuk kanë ikur. Përdoruesit do të vijojnë të kenë probleme të performancës me edicionin PS4 të lojës ndërsa zhvilluesi CD Projekt Red vazhdon të përmirësojë stabilitetin në të gjitha platformat.

Për eksperiencën më të mirë rekomandohet luajtja e titullit në PS4 Pro ose PS5. Sony vendosi të largojë lojën pikërisht për shkak të këtyre problemeve.

Në fillim ishte përplot mangësi dhe performanca ishte e degraduar në PS4 dhe Xbox saqë kompanitë ofruan rimbusim përdoruesve. /GameWorld Albanian

Gmail pëson ndryshime madhore

Ditën e Hënë Google lajmëroi një ridizajnim madhor të Gmail duke sjellë mjete të reja produktiveti që funksionojnë me aplikacionet e tjera të kompanisë si Docs dhe Sheets.

Kompania synon ta shndërrojë shërbimin një një qendër për planifikimin e projekteve dhe bashkërendimin me njerëz të tjerë.

Ideja është të sillen të gjithë aplikacionet e produktivitetit në një vend të vetëm me Gmail që shërben si qendër komande. Përditësimi është më në linjë me konkurrentët si Slack dhe Microsoft Teams.

Por në vend që të vërë në shënjestër vetëm punonjësit nëpër zyra, ndryshimet e Google aplikohen për versionin konsumator të Gmail.

Mjetet kanë qenë të disponueshme që prej vitit të kaluar për përdoruesit me pagesë Google Workspace por nga dita e Hënë kompania i solli këto mjete për këdo me një llogari Google.

Opsioni që bie menjëherë në sy është Spaces, një mjet që funksionon ngjashëm me kanalet e Slack dhe përdoruesit mund të bashkërendojnë në një dokument apo përmbajtje në kohë reale.

Në versionin e Google përdoruesit mund të komunikojnë, shkëmbejnë skedarë dhe editojnë dokumente Docs në kohë reale. Për llogaritë me pagesë ky opsion quhej Rooms.

Ndryshimet vinë në një kohë kur vendet po përpiqen të dalin nga pandemia e koronavirusit dhe zyrat në mbarë botën po punojnë në distancë.

Kompania detajoi edhe një plan të ri me pagesë për sipërmarrjet e vogla quajtur Google Workspace Individual. /PCWorld Albanian

Razer Blade është laptopi i parë gaming 14-inç me procesor AMD

Razer prezantoi në evenimentin vjetor E3 2021 një laptop gaming 14-inç Blade i cili për herë të parë ka harduerin e AMD që mund të ndryshojë plotësisht eksperiencën gaming.

Laptopi i fundit Razer Blade 14 inç ishte tre vite më parë dhe nuk përfshin një procesor AMD. Tashmë adhuruesit e lojërave nga laptopët dhe fansat e Razer do të kenë në dispozicion një prej altpopëve më të shpejtë në kategorinë e tij.

Vjen në ngjyrë të zezë dhe përdoruesit mund të blejnë tre versione. Modeli bazë fillon nga 1,799 dollarë ndërsa më i shtrenjti shkon deri në 2,799 dollarë.

Specifikat e tre modeleve janë si mëposhtë:

Razer Blade 14 – Full HD 144Hz – GeForce RTX 3060 – Black:

 • AMD Ryzen 9 5900HX
 • Windows 10 Home
 • 14″ 144Hz Full HD
 • GeForce RTX 3060
 • 16GB RAM, 1TB SSD

Razer Blade 14 – QHD 165Hz – GeForce RTX 3070 – Black:

 • AMD Ryzen 9 5900HX
 • Windows 10 Home
 • 14″ 165Hz QHD
 • GeForce RTX 3070
 • 16GB RAM, 1TB SSD

Razer Blade 14 – QHD 165Hz – GeForce RTX 3080 – Black:

 • AMD Ryzen™ 9 5900HX
 • Windows 10 Home
 • 14″ 165Hz QHD
 • GeForce RTX 3080
 • 16GB RAM, 1TB SSD

Diferencat mes modeleve fokusohen tek rezolucioni i ekranit, frekuenca e rifreskimit dhe karta grafike. Modeli bazë ka ekran vetëm 1080p ndërsa dy të tjerët me rezolucione QuadHD por mbesim pa opsion 4K.

Normalisht me brendin Razer vinë edhe tastiera me ndriçim Razer Chroma, Audio Hapësinore THX dhe porta të bollshme konektiviteti. Në krye të ekranit gjendet një kamër 720p. /PCWorld Albanian

Razer Blade 14 është laptopi i parë i kësaj kategori me procesor AMD

Razer prezantoi në evenimentin vjetor E3 2021 një laptop gaming 14-inç Blade i cili për herë të parë ka harduerin e AMD që mund të ndryshojë plotësisht eksperiencën gaming.

Laptopi i fundit Razer Blade 14 inç ishte tre vite më parë dhe nuk përfshin një procesor AMD. Tashmë adhuruesit e lojërave nga laptopët dhe fansat e Razer do të kenë në dispozicion një prej altpopëve më të shpejtë në kategorinë e tij.

Vjen në ngjyrë të zezë dhe përdoruesit mund të blejnë tre versione. Modeli bazë fillon nga 1,799 dollarë ndërsa më i shtrenjti shkon deri në 2,799 dollarë.

Specifikat e tre modeleve janë si mëposhtë:

Razer Blade 14 – Full HD 144Hz – GeForce RTX 3060 – Black:

 • AMD Ryzen 9 5900HX
 • Windows 10 Home
 • 14″ 144Hz Full HD
 • GeForce RTX 3060
 • 16GB RAM, 1TB SSD

Razer Blade 14 – QHD 165Hz – GeForce RTX 3070 – Black:

 • AMD Ryzen 9 5900HX
 • Windows 10 Home
 • 14″ 165Hz QHD
 • GeForce RTX 3070
 • 16GB RAM, 1TB SSD

Razer Blade 14 – QHD 165Hz – GeForce RTX 3080 – Black:

 • AMD Ryzen™ 9 5900HX
 • Windows 10 Home
 • 14″ 165Hz QHD
 • GeForce RTX 3080
 • 16GB RAM, 1TB SSD

Diferencat mes modeleve fokusohen tek rezolucioni i ekranit, frekuenca e rifreskimit dhe karta grafike. Modeli bazë ka ekran vetëm 1080p ndërsa dy të tjerët me rezolucione QuadHD por mbesim pa opsion 4K.

Normalisht me brendin Razer vinë edhe tastiera me ndriçim Razer Chroma, Audio Hapësinore THX dhe porta të bollshme konektiviteti. Në krye të ekranit gjendet një kamër 720p. /PCWorld Albanian

Smartfoni i shumëpritur i Samsung përfundon në telashe

Samsung ende ka folur asnjë fjalë për Galaxy S21 FE, dhe siduket smartfoni ka përfunduar në telashe. Sipas një raportimi të fundit Samsung është detyruar të ndalojë prodhimin e S21 FE pasi kishte mungesë komponentësh.

S21 FE është një prej smartfonëve më të pritur të kompanisë dhe përfaqëson alternativën me kosto të ulët të linjës flagship S21.

Arsyet e vërteta mbeten të paqarta. Sipas ETNews kompania kishte mungesë çipesh, konkretisht Snapdragon 888 që Samsung është detyruar ta dërgojë për Galaxy Z Fold 3 dhe Flip 2.

Fotot e para të publikuara të S21 FE tregojnë një smartfon shumë të ngjashëm me Galaxy S21. Një ekran 6.4-inç 120Hz AMOLED dhe tre kamera të pasme janë disa prej detajeve të zbuluara.

Galaxy S20 FE lançuar vitin e kaluar ishte një sukses masiv dhe shumë konsumatorë po presin modelin e ri këtë vit. Ndërsa Samsung nuk e ka anuluar modelin, prodhimi duket se ka ngelur në vend.

Galaxy S21 FE duhej të debutonte në Korrik ose fillim të muajit Gusht. /PCWorld Albanian

Microsoft konfirmon fundin e Windows 10?

Spekulimet po qarkullojnë pa fundi për Windows 11 që Microsoft pritet ta prezantojë këtë muaj edhe pse kompania ka thënë në të kaluarën se Windows 10-ta do të versioni i fundit i sistemit operativ.

Tashmë vetë Microsoft ka konfirmoi fundin e Windows 10-ës duke na bërë të mendojmë se spekulimet mund të jenë të vërteta.

Më 24 Qershor Microsoft mban një eveniment ku do të tregojë çfarë e pret Windowsin. Një përditësim i madh është parashikuar me emrin e koduar Sun Valley ndërsa në bërthamë pritet të ngelet Windows 10.

Por së fundi po flitet pa pushim për Windows 11. Në ciklin e jetës së sistemeve operative Microsoft ka shtuar një datë 14 Tetor 2025 që është fundi i ciklit 10 vjeçar të sistemit operativ.

Është hera e parë që i jepet një datë tërheqjes së mundshme të Windows 10-ës. Do të thotë që pas asaj data përdoruesit e Windows 10-ës nuk do të marirn më përditësime. /PCWorld Albanian

Ndiqni këto veprime nëse telefoni juaj është lagur dhe nuk do të ndizet

Një studim sugjeron që 25% e përdoruesve të telefonave të mençur e kanë dëmtuar telefonin e tyre me ujë ose ndonjë lloj tjetër lëngu, përcjell Telegrafi.

Siç edhe dihet, depërtimi i lëngjeve në një telefoni të mençur mund të ndikojë në pajisje në disa mënyra.

Mund të çojë në: foto të paqarta, audio e zhurmshme, ose fare audio, një paaftësi për tu karikuar, ndryshkja e pjesëve të brendshme, ose një fund total për të gjithë funksionalitetin.

Dhe ndërsa telefonat e rinj reklamohen si “rezistent ndaj ujit”, kjo nuk do të thotë që ata janë të papërshkueshëm nga uji, ose plotësisht të imunizuar ndaj ujit.

Sidoqoftë, rezistenca ndaj ujit nënkupton që pajisja mund të trajtojë disa ekspozime ndaj ujit para se të ndodhë dëmtimi thelbësor.

Kështu, ekspozimi ndaj ujit është diçka që prodhuesit e kanë në mendje kur projektojnë telefonat, përcjell Telegrafi.

Por çfarë duhet bërë nëse ndodh një gjë e tillë?

1. Fikni pajisjen menjëherë dhe mos shtypni asnjë buton.

2. Fshijeni telefonin me “peshqir letre” ose një leckë të butë.

3. Shkundni butësisht pajisjen për të hequr ujin nga portat e karikimit, por shmangni tundjen e fortë pasi kjo mund të përhapë më tej lëngun brenda.

4. Hiqni kartën SIM.

5. Përdorni një pastrues ajri të kompresuar për të fryrë ujin nëse keni një të tillë. Shmangni përdorimin e një tharëse të nxehtë pasi nxehtësia mund të shkatërrojë pjesët prej plastike dhe të dëmtojë ekranin.

6. Thani telefonin (dhe posaçërisht portat) para një ventilatori.

7. Lëreni telefonin tuaj në një enë hermetike të mbushur me pako xhel silicë (ato pako të vogla që merrni brenda këpucëve dhe çantave të reja), ose një agjent tjetër tharës. Këto ndihmojnë në thithjen e lagështisë.

8. Mos e karikoni telefonin derisa të jeni i sigurt se është tharë. Karikimi i një pajisje me lëng ende brenda saj, ose në porte, mund të shkaktojë dëme të mëtejshme. Apple sugjeron të presësh të paktën pesë orë sapo një telefon të shfaqet i thatë përpara se ta karikosh.

9. Nëse hapat e mësipërm nuk ndihmojnë dhe jeni akoma i mbërthyer me një pajisje në dukje të vdekur, mos u përpiqni ta hapni vetë telefonin. Më mirë ta çojeni te një profesionist.

Nga 1 Korriku Kosovaret pa tarifa roaming ne Ballkanin Perendimor

Qytetarët e Kosovës nuk do të paguajnë asnjë shtesë për shërbimet e rregulluara me roaming në kuadër të telekomunikimit, siç janë thirrjet dhe mesazhet me telefoni mobile në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, që nga 1 korriku i këtij viti.

Ka mbetur më pak se një muaj që të finalizohet marrëveshja për roaming mes Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, Bosnje e Hercegovinës dhe Serbisë, e cila ishte kërkuar Bashkimi Evropian, si formë lehtësimi për komunikimet ndërmjet qytetarëve.

Ministria e Ekonomisë në një përgjigje me shkrim për Gazetën Online Insajderi thotë se kjo ide madhore ka për qëllim që gjashtë vendet e kësaj pjese të Ballkanit të mund të negociojnë edhe me vendet e BE-së për heqjen e roamingut.

“Në bazë të Marrëveshjes së nënshkruar nga gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, nga data 1 korrik duhet të bëhet heqja e tarifave të roamingut në komunikimet mobile në mes shteteve tona. Ideja madhore është që mëpastaj vendet tona të mund të negociojnë edhe me vendet e Bashkimit Evropian për heqje të roamingut”, thotë Agim Kukaj – drejtor i Departamentit të TIK në ME.

Ai shton se aspektet teknike dhe procedurale janë në përgjegjësi të Autoritetit Rregullativ për Komunikim Elektronik dhe Postar (ARKEP) sa i përket zbatimit të marrëveshjes.

Kryesuesi i Bordit të ARKEP, Nazim Rahimi, thotë se ky institucion ka ndërmarrë të gjithë hapat e nevojshëm me kohë dhe është në komunikim të vazhdueshëm me operatorët “përmes dhënies së udhëzimeve përkatëse për zbatimin e tarifave në përputhje me marrëveshjen e nënshkruar dhe vendimet e nxjerra nga ARKEP”.

“Më datë 11 Qershor 2021, Bordi i ARKEP ka miratuar Rregulloren për zbatimin e politikës së drejtë dhe për metodologjinë e vlerësimit të qëndrueshmërisë së heqjes së tarifave të roamingut me pakicë për marrëveshjen e roamingut në mes shteteve të Ballkanit Përendimor”, ka thënë më tej ai për redaksinë, duke shtuar se me këtë është përmbyllur me sukses legjislacioni i nevojshëm për fillimin e zbatimit të fazës së dytë, respektivisht heqjen e tarifave të roamingut nga data 1 korrik 2021.

Rahimi më tutje tregon se me rastin e heqjes së këtyre tarifave, ARKEP ka përgatitur dy udhëzues për të njoftuar konsumatorët në lidhje me tarifat e reja të rregulluara të roamingut midis Kosovës dhe vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.

“ARKEP po ashtu me qëllim të njoftimit të konsumatorëve për tarifat e reja të rregulluara të roamingut në mes Republikës së Kosovës dhe Vendeve të Ballkanit Përendimor (WB6), si dhe të drejtat që konsumatorët kanë, ARKEP ka përgatitur 2 Udhëzues: Udhëzuesi për Konsumatorët dhe ai për Operatorët, të cilët janë të publikuara në ëeb faqen e ARKEP dhe mund të shkarkohen nga linku: http://arkep-rks.org/?cid=1,27”, përfundoi ai.

Faza e parë e zbatimit të kësaj marrëveshje ka filluar në vitin 2019, ku ka pasur një ulje të çmimeve deri në 80 për qind, kurse faza e dytë, apo eliminimi i tërësishëm i tarifave, pritet të zbatohet më 1 korrik 2021.

Tarifa e roamingut nënkupton telekomunikimin dhe shërbimin që qytetarët e përdorin në një shtet tjetër, nga një qendër e operatorit të telefonisë mobile.

Në muajin prill të 2018 në Samitin e parë Digjital të mbajtur në Shkup, ishte paralajmëruar ulja e çmimeve të roamingut mes vendeve të Ballkanit.

Aktualisht, çmimet për shërbimet roaming për thirrje të realizuara për një minutë janë rreth 16 cent kurse për një mesazh rreth 05 cent. /Insajderi.com

Google Workspace bëhet falas për të gjithë përdoruesit

Google bëri një ndryshim të madh në shërbimet e saj online. Gjiganti i motorit të kërkimit vendosi të hapë Workspace për të gjithë përdoruesit me një llogari Google, që do të thotë se nuk keni nevojë për një profil enterprise për të përdorur funksionet ekstra në Drive, Meet, Docs, Sheets dhe më shumë.

Sipas njoftimit të gjithë 3 miliardë përdoruesit e shërbimeve të kompanisë kanë akses të plotë në Workspace.

Mund të mos duket ndryshim i madh në pamje të parë duke qenë se përdoruesit tashmë kanë akses në mjetet e Drive dhe Docs. Por Workspace sjell funksione të avancuara si sugjerimet inteligjente, mundësia për të përmendur një përdoruesit me elementin @ apo të shtoni detyra në Gogole Docs, Sheets ose Slides.

Ndërsa shumica e këtyre funksioneve po bëhen falas, kompania do të lançojë një version me pagesë quajtur Google Workspace Individual ku përdoruesit përfitojnë shërbime si emaile të personalizuara, takime virtuale profesionale, rezervime e shumë të tjera. /PCWorld Albanian

Edicioni i 9-të i ICT Awards shpall fituesit, një dekadë teknologji që flet shqip

Gara më e madhe në teknologji në trevat Shqipfolëse, Albanian ICT Awards, mbylli ditën e Premte 11 Qershor 2021, edicionin e 9-të me shpalljen e fituesve. Një dekadë teknologji e përkthyer në kontribut ndër vite nga garues, finalistë e fitues të ICT Awards.

Duke prekur thuajse çdo aspekt të jetëve të Shqiptarëve kudo në trevat shqipfolëse, nga luftimi i Covid-19 tek pasiguria online, kjo garë nuk ka njohur asnjëherë humbës por vetëm triumfues.

Në këtë ceremoni nderuan me pjesëmarrjen e tyre Kryetari i Bashkisë së Tiranës z. Erion Veliaj, Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes z. Eduard Shalsi, zëvendës ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sportit zj. Bora Muzhaqi, Ambasadori i Republikës së Kosovës në Shqipëri z. Nait Hasani, ekspertë, profesionistë, entuziastë, udhëheqës e yje në ngritje të komunitetit të teknologjisë dhe informacionit.

Më kujtohet ICTSmedia kur hodhi hapat e para duke bërë bashkë dy breza mendje të bukura dhe heronj të kohës moderne si yje në ngritje, sipërmarrës, drejtues, profesionistë dhe udhëheqës të IT-së,” tha bashkëthemeluesi i  ICT Awards z. Kushtrim Shala. “Mbetet projekti më emocionues nga ajo që kemi arritur si ICTSmedia.”

Durimi 9 vjeçar për të rritur një bebe që sot është shndërruar në një ikonë e këtij qyteti. Kur mora detyrën i bëra një premtim vetes, Tirana një kryeqytet dixhital dhe jemi shumë pranë këtij qëllimi. Besoj vitin e ardhshëm kur edhe ICT Awards të kremtojë edicionin e 10-të do t’ia arrijmë,” kryetari i Bashkisë Tiranë z. Erion Veliaj. Ai theksoi se me ICT Awards të gjithë gëzojmë frytet e një sfide të përbashkët.

Kryetarja e jurisë zj. Edlira Martiri tha se “ajo që e dallon ICT Awards nga evenimentet e tjera është se prurjet janë nga sektorë të ndryshëm. Çdo gjë që del prej duarve tona duhet ti shërbejë shoqërisë dhe njerëzimit.

Pjesëmarrjen e tij në mbrëmjen Gala Ambasadori i Republikës së Kosovës në Shqipëri z. Nait Hasani e shprehur me fjalë: “ICT Awards është avancimi më i madh i kombit tonë përmes teknologjisë. Ata që hipin në këtë skenë sot janë shembulli më i mirë i rinisë sonë.”

Gara e këtij edicioni u zhvillua rreth 6 kategorive: Inovacioni i Vitit, Startupi i Vitit, Diploma e Vitit, Ylli në Ngritje, Siguria Kibernetike dhe Covid-19 Response.

Ceremonia e kurorëzimit nisi me kategorinë Inovacioni i Vitit ku garonin Donart Zeqiri me projektin HrBee, Genti Xibri me projektin Cari Heart dhe Ylli Qarkaxhiu me projektin IBAS. Fitues u shpall IBAS dhe përmes këtij aplikacioni qytetarët kanë mundësi të kryejnë të gjitha shërbimet në një vend dhe me një fleksibilitet shumë të madh.

Në kategorinë Startupi i Vitit garuan Dean Çelaj me projektin Akademi.al, Kadri Manaj me projektin Fomobot.ai dhe Visorjan Koja me projektin Scan&Go. Platforma Akademi.al u shpall fituese, një platformë interaktive e mësimit online për studentë, mësues, shkolla e universitete e njohur nga Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë për të ofruar mësim online gjatë pandemisë së Covid-19.

Diploma e Vitit vuri përballë Doriela Grabocka me projektin Vlerësimi i algoritmeve të klasifikimit të diagnozës së ashpërisë të kancerit të gjirit, Edona Haziraj me projektin Rectify dhe Leand Thaçi me projektin NoPhish. Një shtojcë për shfletuesin Chrome pajisur me inteligjencë artificiale dhe që mund të identifikojë uebsajtet phishing, NoPhish ishte projekti fitues.

Daniel Doçi dhe projekti i tij VDRS2 u shpall fitues në kategorinë Ylli në Ngritje. Ai konkurronte me Daniel Dani me projektin Clean City; My Friend dhe ChatBot dhe Venis Morina me projektin Atomos. VRDS 2 është një projekt i cili stimulon drejtimin e automjeteve te ndryshme ne shqisën e shikimit, dëgjimit dhe te prekurit e krijuar me qellim qe kursantet e patentës te trajnohen ne mënyre virtuale pa pasur rrezikun dhe friken e përplasjes fizike.

Çmimi Cyber Security shkoi për Albion Bikliqi. Kompania që ai drejton ka zhvilluar një platformë për parandalimin e sulmeve kibernetike quajtur Tego Guardian. Ai konkurronte përballë Kleiton Kurti me projektin Zerobyte.

Jusuf Rrustja me projektin e tij SPAC rrëmbeu çmimin Covid-19 Response. Ai ka zhvilluar një robot dezinfektues i cili është ndërtuar për të dezinfektuar ambientet e mëdha në mënyrë autonome. Jusufi konkurroi me Elbion Redenica me projektin Kqyr e Dil dhe Ester Subashi me projektin Covid-19 Tracer.

Mbrëmja Gala kishte rezervuar edhe disa mirënjohje për kontributin e shquar dhënë nga Shqiptarë, të rinj dhe të reja, profesionistë, akademikë dhe entuziastë në teknologji si: Amar Iseni, Grupi ArtUnity nga Maqedonia, Prof. Dr. Shkëlzen Cakaj.

Mirënjohje shkuan për Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike dhe Qendrës Bonevet që ju dorëzuan Prof. Dr. Blerim Rexha, dhe Lekë Zherka respektivisht. Mirënjohje për Hedije Gjoni për angazhimin serioz në cilësinë e Drejtoreshës së Shkollës Elektrike dhe Teknike Gjergj Canco dhe për prirje të avancuarave në teknologji të nxënësve të kësaj shkolle.

ICT Awards shpalli zyrtarisht të hapur garën më 26 Mars, dhe për herë të parë u organizua një eveniment plotësisht virtual, një hapje krejtësisht ndryshe nga vitet e kaluar për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e Covid-19. Aplikimet në këtë garë mbeten të hapura deri më 30 Prill ku dhe mbërritën 78 projekte.

ICT Awards ka mbështetjen e sponsorëve gjeneralë dhe Diamond si Banka Raiffeisen, Fondacioni Dritan Hoxha, Albvision sponsorëve Platinum si Dev.al dhe Albsoft. Huawei, Baboon, AUK, Universiteti Metropolitan si sponsorë Gold dhe 3i Solution, Soft&Solution, Ritech dhe Facilization si sponsor Silver.

Bashkia Tiranë, Komuna Prishtinës, SEEU TechPark dhe KujuStudio janë partnerë të kësaj nisme. Që nga themelimi ICT Awards ka vlerësuar mbi 1,000 projekte në fusha dhe kategori të ndryshme ndërsa 100 prej tyre janë shpërblyer.

Fituesit

 • ICT Inovacioni i Vitit : Ylli Qarkaxhija me projektin IBAS
 • ICT Startupi i Vitit: Dean Çelaj me projektin Akademi.al
 • ICT Diploma e Vitit: Leand Thaçi me projektin NoPhish
 • ICT Ylli në Ngritje: Daniel Doçi me projektin VRDS2
 • Cyber Security: Albion Bikliqi me projektin Tego Guardian
 • Covid-19 Response: Jusuf Rrustaj me projektin SPAC

Mirënjohje

Mirënjohje për kontributin e shquar dhënë nga Shqiptarë, të rinj dhe të reja, profesionistë, akademikë dhe entuziastë në teknologji si:

 • Amar Iseni
 • Grupi ArtUnity nga Maqedonia
 • Dr. Shkëlzen Cakaj
 • Hedije Gjoni/ Shkolla Elektrike Teknike “Gjergj Canco”
 • Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës
 • Qendrës Bonevet

Rreth ICTSmedia

ICTSmedia është shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit. Themeluese e garës mbarëkombëtare në teknologji Albanian ICT Awards, akseleratorit rajonal të startupeve Uplift Albania dhe mbështetëse e aktiviteteve të ngjashme në këtë sektor në Shqipëri. Laboratori multi-funksional ICTSlab me disa prej kurrikulave më të avancuara ndërkombëtare vjen si një fryt i eksperiencës së ICTSmedia. Shtëpia botuese është publikuese e disa prej mediave online më të ndjekura në teknologji si PCWorld Albanian.