Galileo - Page 2

Lajme per teknologji

Laptopi i Origin nuk është si gjithë të tjerët

Laptopi i Origin nuk është si gjithë të tjerët

Origin prezantoi ditën e sotme një laptop të pazakontë. EON15-X ka një procesor ndërtuar për desktopët, modelin 12-bërthamësh AMD Ryzen 3900. Krahasuar me Ryzen 9 3900X, procesori i vendosur në laptop ka të gjitha tiparet e tij me përjashtim të reduktimit të fuqisë nga 105 në 65-vat. Gjithashtu shpejtësisë janë më të ulëta por ende

Google Maps vjen në mbështetje të restoranteve

Google Maps vjen në mbështetje të restoranteve

Aplikacioni Google Maps është i dobishëm edhe për të porositur diçka për të ngrënë ndërsa jemi të izoluar për shkak të koronavirusit. Google lançoi disa ndryshime në aplikacionin Andorid dhe iOS që nxjerrin në pah restorantet me një shërbim dërgese. Aplikacioni nuk ju lejon të porositni ushqim vetëm nëse është integrim falas i shërbimit të

Rrezik apo mundësi – çfarë pritet të sjellë pandemia e coronavirusit në industrinë digjitale?

Rrezik apo mundësi – çfarë pritet të sjellë pandemia e coronavirusit në industrinë digjitale?

Ndikimet sociale dhe ekonomike të pandemisë së coronavirusit janë të vështira për t’u parashikuar në këtë kohë. Së bashku me shqetësimet për shëndetin e popullatës, frika nga një krizë e rëndë ekonomike është gjithashtu në “skenë”. Për shkak të kufizimeve fillestare, ekzistenca e disa firmave tashmë është rrezikuar vetëm disa javë në masat e reja;

YouTube kufizon lajmet e rreme se koronavirusi shkaktohet nga rrjeti 5G

YouTube kufizon lajmet e rreme se koronavirusi shkaktohet nga rrjeti 5G

YouTube dhe platformat e tjera të mediave sociale janë duke ndërmarrë hapa për të kufizuar përhapjen e teorive të komplotit që lidhin rrejshëm rrjetet 5G dhe pandeminë koronavirus pas një serie sulmesh mbi kullat e telefonave mobilë. Operatorët telefonikë thanë se ka pasur të paktën pesë raste të vandalëve që ndezin zjarr kullat në Britaninë

Gjiganti i teknologjisë dhuron 30 superkompjuterë për të luftuar koronavirusin

Gjiganti i teknologjisë dhuron 30 superkompjuterë për të luftuar koronavirusin

Shumë kompani kanë ofruar resurset e tyre për të rritur kërkimet dhe luftuar COVID-19, sëmundjen e shkaktuar nga koronavirusi dhe këtyre kompanive u është bashkuar së fundi NVIDIA. Prodhuesi i njohur i kartave grafike ju bashkua Konsorciumit të Kompjuterikës së Performancë të Lartë themeluar për të luftuar COVID-19. Duke ju bashkuar këtij grupi NVIDIA do

Smartfoni i ri i Samsung do ta bëjë teknologjinë 5G të përballueshme për këdo

Smartfoni i ri i Samsung do ta bëjë teknologjinë 5G të përballueshme për këdo

Galaxy A51 është një prej smartfonëve buxhetorë më të suksesshëm të Samsung dhe gjiganti Korean po përgatitet të lançojë një version 5G të tij duke sjellë gjeneratën e re celulare tek ky segment smartfonësh dhe blerësish. Ekzistenca e këtij telefoni u përforcua më tepër ditën e sotme me certifikimin e tij në Wi-Fi Alliance. Telefoni

Autoritetet Evropiane kërkojnë krijimin e një aplikacioni për gjurmimin e COVID-19 në nivel Evropian

Autoritetet Evropiane kërkojnë krijimin e një aplikacioni për gjurmimin e COVID-19 në nivel Evropian

Agjencia Evropiane për Mbrojtjen e të Dhënave EDPS bëri thirrje ditën e Hënë për krijimin e një aplikacioni pan-Evropian për të gjurmuar përhapjen e koronavirusit në vend të aplikacioneve të cilat po përdoren në disa vende Evropiane dhe që mund të shkelin privatësinë e përdoruesve. Të përballura me mijëra vdekje për shkak të COVID-19, qeveritë

Apple prodhon 20 milionë maska për mjekët dhe infermierët

Apple prodhon 20 milionë maska për mjekët dhe infermierët

Apple ka zbuluar se ata tani kanë arritur të prodhojnë më shumë se 20 milionë maska për fytyrë për të ndihmuar në luftimin e koronavirusit, maskat do t’u dërgohen punëtorëve shëndetësorë. Kompania gjithashtu ka zbuluar se ata kanë punuar në disa mburoja të fytyrës që mund të përdoren nga mjekët, infermierët dhe punëtorët e tjerë

Koronavirusi ‘prek’ edhe BMW-në

Koronavirusi ‘prek’ edhe BMW-në

BMW shiti 20,6% më pak makina në tremujorin e parë të këtij viti krahasuar me vitin e kaluar, me pandeminë koronavirus që çon shitjet drejt rënies në Kinë, Evropë dhe SHBA, tha sot prodhuesi i makinave gjermane. “Rreth 80% e të gjitha dyqaneve me pakicë në Europë dhe 70% e atyre në SHBA aktualisht janë

Dy probleme kritike sigurie e bëjnë përditësimin e Firefox të detyrueshëm

Dy probleme kritike sigurie e bëjnë përditësimin e Firefox të detyrueshëm

Mozilla adresoi dy probleme sigurie zero-ditore në Firefox të cilat po shfrytëzoheshin nga hakerët. Të dy problemet e sigurisë ishin kritike dhe përmes tyre hakerët mund të ekzekutonin një kod arbitrar në kompjuterët e përdoruesve deri në dështimin e tyre. Në përgjigje të zbulimeve Mozilla lëshoi përditësimin Firefox 74.0.1 dhe të gjithë përdoruesit e versioneve

Apple vë gjithë zinxhirin e prodhimit në shërbim të luftës ndaj COVID-19

Apple vë gjithë zinxhirin e prodhimit në shërbim të luftës ndaj COVID-19

Apple ka dizajnuar dhe është duke prodhuar maska mbrojtëse për stafet mjekësore bëri të ditur CEO i kompanisë Tim Cook përmes një videoje ditën e Dielë. Kompania synon të prodhojë 1 milion maska mbrojtëse në javë. “Kemi nisur një fushatë të gjerë me dizajnerët, inxhinierët, ekipet e furnizimit, prodhimit dhe paketimit të maskave mbrojtëse për

Tjetër skandal përfshin Zoom

Tjetër skandal përfshin Zoom

Pak orë pasi disa hulumtues sigurie raportuan se disa thirrje të Zoom kalonin nëpër rrjetet të Kinës, platforma e video-konferencave kërkoi falje duke dhënë një shpjegim. Sikur të mos mjaftonin kritikat gjatë gjithë javës së kaluar për politikat e sigurisë dhe praktika e privatësisë ndërsa qindra miliona njerëz janë të detyruar të punojnë nga shtëpia

Mjeku alternativ shqiptar: Rrjeti 5G vret

Mjeku alternativ shqiptar: Rrjeti 5G vret

Mjeku alternativ shqiptar, Ruzhdi Metali në rrjetin social Facebook, ka publikuar një postim, ku thuhet se Rrjeti 5G Vret. Ndërsa i njëjti ka pasqyruar edhe disa fakte, mbështetur në disa hulumtime. Ky është postimi i plotë: Rrjeti 5G Vret Këto janë faktet, përfundimi le të jetë i juaji1. Qyteti i vetëm në botë i mbuluar

Shpallen fituesit e Hack the Crisis Albania, tre zgjidhje inovative për krizën e COVID-19

Shpallen fituesit e Hack the Crisis Albania, tre zgjidhje inovative për krizën e COVID-19

Hack the Crisis Albania shpalli fituesit të Dielën pas 48 orësh maratonë ku 200 pjesëmarrës me mbështetjen e 40 mentorëve dhe 30 institucioneve partnere nga Shqipëria, Kosova dhe Evropa përqendruan përpjekjet e tyre për të gjetur zgjidhje të aplikueshme për krizën e COVID-19. BTC, Iris dhe Shkolla.Online u përzgjodhën në mesin e 10 finalistëve nga

Shpërthejnë teoritë konspirative në Britani, koronavirusi përhapet përmes valëve 5G

Shpërthejnë teoritë konspirative në Britani, koronavirusi përhapet përmes valëve 5G

Tre zjarr-vënie të antenave celulare në Britani janë nën hetim ndërsa teoritë konspirative kanë pushtuar vendin duke e lidhur teknologjinë 5G me koronavirusin. Antenave ju vu zjarri në Birmingham, Liverpool dhe Melling ndërsa një video po qarkullon në YouTube dhe Facebook që lidh teknologjinë me përhapjen e COVID-19. Në mbarë Anglinë inxhinierët e telekomunikacionit kanë

Karakteristikat kryesore të iPad Pro 2020

Karakteristikat kryesore të iPad Pro 2020

Apple kohët e fundit lansoi iPad-in e tyre të ri, modelin e 2020 Pro. Deri më tani online janë shfaqur disa video që i tregojnë specifikat e tabletit, dhe tani kemi një tjetër. Videoja e fundit është bërë nga 9 në 5 Mac dhe na jep një vështrim mbi iPad Pro të ri dhe disa

Marrëveshje e rëndësishme mes Honda dhe GM për makinat e reja që mbushen me rrymë

Marrëveshje e rëndësishme mes Honda dhe GM për makinat e reja që mbushen me rrymë

Të dy prodhuesit gjigant, kanë arritur marrëveshje, për shfrytëzimin e baterive të njëjta Gjatë muajit të kaluar, General Motors ka bërë të ditur se është duke punuar në një sistem të ri të arkitekturës së baterive të quajtur Ultium. Qëllimi i Ultium është që të ulë shpenzimet për kilovat, duke ndërtuar bateri me qeliza të

NASA del me mesazh inkurajues: Pas këtij terri, do dalim sërish të shikojmë yjet

NASA del me mesazh inkurajues: Pas këtij terri, do dalim sërish të shikojmë yjet

“Vetëm në errësirë mund të shohësh yjet”. Është fraza e famshme e Martin Luther King, shprehje të cilën Nasa ka vendosur ta ndajë me publikun në rrjete sociale, në një kohë që kjo botë është zhytur në pasiguri dhe ankth për të ardhmen. Mesazhi i NASA vjen si përpjekje për të inkurajuar popujt përballë kësaj që po kalojnë

A është koronavirusi një “mbulim” i teknologjisë vdekjeprurëse 5G?

A është koronavirusi një “mbulim” i teknologjisë vdekjeprurëse 5G?

Një numër në rritje i bisedave në rrjete sociale edhe jashtë tyre kanë pohuar se kanë gjetur lidhje tinëzare midis rrjetit të 5G dhe coronavirusit. Pretendimet që sugjerojnë se Covid-19 shërben si mbulesë për rreziqet shëndetësore të 5G, ose që vetë teknologjia dobëson sistemin imunitar janë vetëm dy nga një numër teorish në qarkullim për

Spotify mbetet lider global në transmetim të muzikës, industria u rrit me 32% në 2019

Spotify mbetet lider global në transmetim të muzikës, industria u rrit me 32% në 2019

Shërbimet e streaming/transmetimit të muzikës u rritën me 32% në nivel global, duke arritur në 358 milionë abonime në vitin 2019 me Spotify në krye të listës, e ndjekur nga Apple Music. Një hulumtim i publikuar nga Counterpoint tregon se tre lojtarët më të mirë të transmetimit të muzikës për vitin 2019 ishin Spotify, Apple

Peticioni për ndalim të 5G-s është hequr për të ndaluar përhapjen e dezinformatave

Peticioni për ndalim të 5G-s është hequr për të ndaluar përhapjen e dezinformatave

Një peticion në internet që pretendon se 5G është përgjegjës për pandeminë e koronavirusit është hequr pasi të ketë marrë më shumë se 100,000 nënshkrime. Peticioni Change.org citoi një teori të pabazë të komplotit në lidhje me rreziqet e supozuara të shëndetit të teknologjisë pa tela të gjeneratës së pestë, e cila kohët e fundit

Komentet në Instagram janë zhdukur nga një gabim i pazakontë

Komentet në Instagram janë zhdukur nga një gabim i pazakontë

Komentet në Instagram janë fikur dhe nevoja bëhet kronologjike në një problem të çuditshëm. Gabimi u kthye shpejt, megjithëse nuk është e qartë nëse është një tregues i ndryshimeve që po vijnë në platformë. Më parë, Instagram gabimisht ka ndezur tipare që synonin vetëm të testoheshin brenda. Në dhjetor, për shembull, aplikacioni futi një ndryshim