Kovaçki: Kovaçevski reteroi kot, propozimi i tij dështoi, tash duhet të dorëhiqet

Shkup, 23 Qershor – “VMRO-DPMNE dhe populli fitoi. Propozimi i fundit që do të thoshte bullgarizimi i Maqedonisë dështoi. Përpjekjet që bëmë bashkë me popullin e shpëtuan kombin nga asimilimi. Fitorja është e jona, të jeni krenarë, sepse të gjithë jeni pjesë e gjeneratës që e pengoi bullgarizimin”, tha deputeti i VMRO-DPMNE-së, Dragan Kovaçki, në një konferencë për media sot pasdite.

“Dimitar Kovaçevski, i cili tani ka dalë në pension nga Brukseli, është njeriu që e solli Maqedoninë në një pozitë të nënshtruar dhe të turpshme, një hap larg fshirjes së plotë të identitetit, gjuhës dhe historisë. Dimitar Kovaçevski ka 6 muaj që ka negociuar dhe negociuar për këtë propozim. “Ky propozim i turpshëm dhe poshtërues është drejtpërdrejt në dëm të interesave kombëtare maqedonase,” tha Kovaçki.

Deputeti i partisë opozitare theksoi se “kërkesat dhe shpjegimet nga qeveria maqedonase ishin: Konferenca ndërqeveritare të fillojë menjëherë, dhe gjithçka tjetër në propozim ishte e rregullt dhe e pranueshme për ta;

    Ata kërkuan që propozimi të miratohet shpejt në Bullgari, në mënyrë që opinioni maqedonas të mos njoftohet hollësisht me propozimin dhe në atë ngutje dhe nxitim, kjo qeveri e LSDM-së dhe BDI-së kishin plan për të bërë eufori që po e fillojmë. negociatat. Tashmë ka përdorur taktika të këqija, të cilat VMRO-DPMNE dhe populli i njohën;

    “Me euforinë e krijuar në këtë mënyrë, ata deshën të zbatojnë taktikat e tyre politike – “karotë apo shkop”, duke shpresuar se VMRO-DPMNE-së dhe popullit nuk do të kenë zgjidhje tjetër veçse të mbështesin ndryshimet kushtetuese para aktit final.

Sipas Dragan Kovackit, “Kovaçevski, LSDM dhe BDI e nënvlerësuan popullin maqedonas dhe VMRO-DPMNE-në, por edhe një herë treguam se së bashku nuk do të lejojmë kurrë që të ndodhë kjo, sepse kemi thënë JO”.