Eskalon situata, protestuesit shembin barrikadën para Kuvendit

Shkup, 5 Korrik – Një grup demonstruesish kanë arritur të shembin gardhin metalik para ndërtesës së Kuvendit të Maqedonisë se Veriut.

Të tjerë hodhën fishekzjarre dhe shishe uji ndaj forcave të shumta të policisë.

Forcat e shumta të policisë që ndodheshin para Kuvendit u vendosën në formacion për t’u mbrojtur nga objektet që fluturonin drejt tyre. Individë iu afruan oficerëve dhe goditën rojet e sigurisë.

Nga sendet e forta të hedhura janë dëmtuar disa xhama të Kuvendit të RMV-se.