Category archive

Galileo - page 145

Lajme per teknologji

Posted on në kategorine Galileo

Hakohet Uber, vidhen të dhënat e 57 milionë përdoruesve

Uber pranoi se ishte sulmuar nga hakerët, gjatë të cilit u vodhën të dhënat e 57 milionë përdoruesve. Në fund të 2016-es, Uber ka përjetuar një sulm nga hakerët, gjatë të cilit janë vjedhur të dhënat personale, si numra telefoni, e-mail, të 57 milionë personave, njoftoi kompania, transmeton KosovaPress. Uber ka rrënuar gjithë historinë duke… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

A guxojmë ta lëmë të kyçur Wi-Fi natën?

Në detin e këshillave të dobishme për përdorimin e telefonave të mençur, njëra prej tyre është përdorimi i lidhjes me internet pa tel. Në fakt, shumica e përdoruesve të telefonave të mençur kanë Wi-FI të aktivizuara edhe gjatë natës, gjë që nuk është e dëshirueshme. Arsyeja është jashtëzakonisht logjike, transmeton KosovaPress. Ekspertët këshillojnë që ju… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

GX Data shpallen fitues të Startup Weekend Prishtina 2017 (Foto)

Në ceremoninë e organizuar në Innovation Centre Kosovo, të dielën, kur pothuajse e gjithë Kosova ishte nën ethet e rezultateve nga zgjedhjet lokale, juria e Startup Weekend Prishtina zgjodhi fituesit e edicionit 2017, pas prezantimeve të katërmbëdhjetë ekipeve garuese. GX Data do të përfaqësojë Kosovën në garë globale. Prishtinë, 20 Nëntor 2017. Juria profesionale e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Shpikja më e fundit do ju lërë pa fjalë! Autobuzë që lëvizin me kafe (FOTO LAJM)

Arthur Kay, themeluesi i kompanisë për energji të pastër Bio Bean në Londër. Sipërmarrësi 25-vjeçari ka themeluar një kompani që kthen bazat mbetura të kafes në karburant për shtëpitë, zyrat, aeroportet, fabrika dhe autobuzët. Ai ka arritur të ideojë një proces për të nxjerrë jashtë nga pija më e famshme e botës, vajin e kafesë, që teksa… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Celularët nuk kanë lidhje me kancerin në tru

Sipas një studimi të ri japonez, përdorimi i telefonit celular nuk rrit rrezikun nga kanceri i trurit. Ky është studimi i parë që ka marrë parasysh efektet e rrezatimit në pjesë të ndryshme të trurit. Rezultatet i shtohen fakteve çdo ditë e më të shumta se, telefonat celularë janë të sigurt. Shkencëtarët në “Tokyo Women’s… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Samsung Galaxy C7 përditësohet në Android Nougat

Një numër i madh i pajisjeve të kategorisë së mesme ka nisur të marrë azhurnimin në platformën Nougat, dhe tash është në radhë Samsung Galaxy C7. Azhurnimi “peshon” 1142 MB dhe sjell një përvojë më të mirë për përdoruesit, si dhe funksione të shumta, transmeton KosovaPress. Njëra nga përmirësimet që vjen me azhurnimin ka të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

S’ka “Face ID” te Samsung Galaxy S9

Samsungu nuk do të sjellë veçorinë për skanim të fytyrës për hapje të telefonit te Galaxy S9. Sipas raportimeve, kompania ka vlerësuar se veçoria e skanimit të fytyrës nuk është e sigurt mjaftueshëm për të funksionuar me Samsung Pay dhe Google Pay. Samsungu e kishte përdorur veçorinë për njohje të fytyrës edhe te telefonat Galaxy… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Ekranet e telefonave Android të ndjeshëm ndaj incizimeve nga sulmuesit

Më shumë se tre të katërtat e telefonave Android janë të ndjeshëm ndaj regjistrimit audio dhe të ekranit nga sulmuesit. Duke shfrytëzuar shërbimin MediaProjection, një sulmues mund të mashtrojë lehtë një përdorues në dhënien e të drejtave përkatëse për një aplikacion keqdashës. Megjithëse ndjeshmëria është rregulluar në Android 8 Oreo, përdoruesit që përdorin Lollipop, Marshmallow… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Si të shpëtoni telefonin e lagur me ujë?

Ju ka rënë telefoni në ujë? Zbatoni këtë këshillë të thjeshtë dhe ruani pajisjen tuaj të preferuar. Pasi ta nxirrni telefonin nga uji, duhet ta shkyçni  atë nëse ka mbetur ndezur, dhe hiqni baterinë nëse është e mundur. Merrni një leckë dhe fshijeni mirë telefonin, për të nxjerrë sasinë e tepërt të ujit. Edhe pse… Vazhdo të lexosh

net,neutrality,fcc,internet,http,https
Posted on në kategorine Galileo

Interneti nuk do të jetë neutral

Komisioni Federal i Komunikimit i SHBA muajin e ardhshëm po planifikon një votë për të vrarë rregullat e epokës së Obamës që kërkojnë trajtim të drejtë të trafikut në internet Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Aliexpress thyen rekorde

Në ditën e vetmuarve Alibaba Group Holding Ltd. krijoi një rekord prej 168.2 miliardë juanë (25.3 miliardë dollarë) në shitje. Alibaba goditi 5 miliardë dollarë në transaksione në më pak se 15 minuta në ditën e “Singles”. Rreth 90 për qind e transaksioneve janë bërë nëpërmjet celularit. Numri i pikëve të transaksioneve për sekondë deri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Kina vazhdon të ketë superkompjuterat më të shpejtë në botë

Kina ka parakaluar SHBA-n për numrin më të lartë të superkompjuterave në botë. Vendi komunist ka 202 superkompjutera në listën e 500 makinerive më të fuqishme në botë. SHBA-të kanë vetëm 143 dhe kjo është pika më të ulët në 25 vite megjithatë ruajti vendin e dytë. Japonia vinte në vendin e tretë me 35… Vazhdo të lexosh

Shko lartë