Category archive

Galileo - page 145

Lajme per teknologji

Posted on në kategorine Galileo

Aplikacioni Instagram për telefonat Windows 10 është hequr nga Microsoft Store

Ironikisht, një përditësim i kohëve të fundit për Instagram për Windows 10 në versionin 30.1569.12133.0 shtoi disa karakteristika të shkëlqyera, por hoqi mundësinë për të instaluar aplikacionin në aparate që drejtonin versionin celular të OS. Sidoqoftë, Instagram është ende në dispozicion në versionin desktop. Instagram përfundon mbështetjen për aplikacionin  Instagram për telefonat Windows 10. Pra,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Fillojnë raportimet për Samsung Galaxy S10, vjen në pranverë?

Samsung Galaxy S10 pritet të vijë në çerekun e parë të vitit 2019, duke debutuar në Mobile World Congress vitin e ardhshëm, dhe thuhet se shfaqet me lidhjen e internetit mobil 5G. Specifikime të tjera mund të përfshijnë: një procesor Qualcomm Snapdragon 855 CPU, kamera të pasme trefishe, një skaner me gjurmë gishtash dhe shumë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Punëtorët e Apple-it arrestohen me urdhër të vetë kompanisë

Apple ua ka tërhequr vërejtjen punonjësve të saj që të ndalojnë së bëri publike informacione në të ardhmen lidhur me planet e kompanisë, pasi një gjë e tillë do t’iu kushtojë me humbjen e vendeve të punës. Veprimi i fundit i kompanisë nga Kupertino është një nga lëvizjet më agresive të gjigantit t madh të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

BE paralajmëron masa të reja në rritjen e sigurisë ndaj sulmeve kibernetike

Bashkimi Evropian (BE) bëri të ditur se do të ndërmarrë masa për rritjen e sigurisë kibernetike, duke tërhequr vëmendjen në zmadhimin e vazhdueshëm të kërcënimeve në këtë fushë. Në mbledhjen e Këshillit të Jashtëm të BE-së që filloi në Luksemburg u vendos të ndërmerren hapa më të mëdha kundër kërcënimeve kibernetike. Në një deklaratë me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Njihuni me lojën e re online, një krijim midis James Bond dhe Fast & Furious

Bëhet fjalë për një lojë në realitetin virtual të quajtur Defector. Loja sjell një rikujtesë për të gjithë te pasionuarit për ti bërë të kuptojnë se realiteti virtual është gjithmonë e më shumë pranë nesh me anë të koncepteve të veçanta të dispouneshme për eksplorim. Në këtë lojë, lojtarët vendosen në pozicionet e një spiuni… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Sony prezantoi Xperia XZ2 Premium me kamer më të fuqishme

Vetëm dy muaj më parë nga debutimi i Xperia XZ2 në Kongresin Mobil Botëror, Sony është rikthyer me Xperia XZ2 Premium. Ky telefon mban të njëjtin dizajn me XZ2 por sjell një kamer, ekran, bateri dhe specifika të tjera të përmirësuara. XZ2 Premium del në shitje në verë. Çmimi ende nuk është bërë i ditur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

#DeleteFacebook? Amerikanët nuk janë gati

A janë njerëzit me të vërtetë gati të largohen nga Facebook për shkak të skandalit të Cambridge Analytica? Jo me të vërtetë, sugjeron një studim i ri. Firma këshilluese Creative Strategies realizoi një sondazh tek 1,000 amerikanë në fillim të këtij muaji dhe zbuloi se 17% kishin hequr aplikacionin Facebook nga smartfonët e tyre; 9%… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Facebook ka të dhënat tuaja edhe nëse nuk keni pasur asnjëherë llogari

Drejtori i Facebook, Mark Zuckerberg, ka zbuluar një fakt që me siguri mund të shqetësojë ata që nuk e përdorin fare këtë rrjet social. Sipas tij, Facebook mbledh të dhëna nga ata që nuk e përdorin rrjetin social ose nuk kanë llogari të përdoruesit të regjistruar. “Në përgjithësi ne mbledhim informacion për njerëzit që nuk… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Strategji, kur është koha më e përshtatshme për të postuar në rrjetet sociale?

Ju vazhdimisht postoni përmbajtje të mrekullueshme, kështu që është e natyrshme që dëshironi të shihet nga më shumë njerëz që është e mundur. Koha strategjike e postimeve dhe përditësimeve është mënyra më e mirë për të rritur ekspozimin tuaj. Pra, kur është koha më e mirë për të postuar në media sociale? Shumë studime nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Xiaomi prezanton atletet inteligjente

Atletet quhen Amazfit Antelope Light Sport dhe kushtojnë vetëm 25€. Masin hapat tuaja dhe shumë statistika të tjera. Për momentin janë të disponueshme vetëm në Kinë. Janë të pajisura me sensorë të integruar. Xiaomi njihet në botë si një nga kompanitë që ofron raportin më të mirë cilësi-çmim. Megjithatë, nuk është limituar vetëm në prodhimin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Në historitë e Instagramit vjen opsioni “Portret”

Rrjeti social i fotografive lançion opsionin e ri “Portret” në storiet, ndërsa për përdoruesit e iOS vjen edhe strisha e etiketimit. Për të gjithë ata që kanë një aparat fotografik refleks le të themi që mund të vazhdojnë të argëtohen e fotografitë që realizohen duke luajtur me objektivin. Lajm i mirë vjen për përdoruesit e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Shfaqet Moto G6 Plus, këto janë specifikat e tij

Ndërsa tani është shfaqur një tjetër smartfon i ri i kësaj kompanie, Moto G6 Plus, në uebfaqen e njohur GeekBench. Moto G6 Plus, sipas GeekBench, do të vijë me ekran 5.93-inç Full HD+ dhe raport të ekranit prej 18:9, procesor Snapdragon 660, 4 ose 6 GB RAM memorie dhe 32 ose 64 GB memorie të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Samsung prezanton smartfonin pa lidhje interneti

Nuk është një shaka: është një telefon i disponueshëm për momentin vetëm në Korenë e Jugut. Galaxy J2 Pro nuk ka lidhje wi-fi në mënyrë që të mbajë larg notifikimet dhe shpërqëndrimin nga telefoni. Përveç faktit që tashmë smartfoni është bërë një mjet i rëndësishëm për të qëndruar sa më afër me miqtë dhe botën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Rusët prezantojnë Porsche 911 Turbo S të ri me 750 kuajfuqi

Projekti i ri i kësaj kompanie ruse quhet Stinger GTR. TopCar për këtë 911 Turbo S kanë zgjedhur paketën për aerodinamikën nga fibra të karbonit, e cila përfshinë mbrojtësin e përparmë të ri me vrima për ajër, mbrojtësit të tjerë të modifikuar, kofanon e modifikuar, set të ri të pragjeve, difuzer të ri të pasmë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Apple Watch shpëton jetën e një vajze

Heather Hendershot (25) kishte blerë orën e mençur Apple për të përcjellë aktivitetin e saj fizik. Edicioni më i ri i pajisjes posedon mekanizmin EKG, i cili alarmon përdoruesit rreth ritmeve abnormale të zemrës, transmeton KosovaPress. Mjekët ishin skeptikë rreth pajisjeve, por studimet kanë dëshmuar se ato janë të sakta. Hendershot mendoi se kishte të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Eskavatori hidraulik me telekomandë

Një eskavator me kabllo përdor vinça dhe litarë çeliku për të kryer lëvizjet. Ata janë përparim i natyrshëm nga lopatat me avull dhe shpesh quhen lopata të fuqisë. Të gjitha lëvizjet dhe funksionet e një ekskavatori hidraulik realizohen nëpërmjet përdorimit të lëngjeve hidraulike, me cilindra hidraulikë dhe motorë hidraulikë, shkruan siamagazin, transmeton lajmi.net Për shkak të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Google ndërton programin për gjetjen e racave të kafshëve

Google ka krijuar një program që verifikon shumicën e racave të kafshëve. Programi Google Lens identifikon shumicën e kafshëve pasi ato i hidhni në kërkim, përcjell Telegrafi. Që nga dje ky opsion është në funksion dhe është tejet adekuat sidomos për verifikimin e racave të qenve dhe macave. Në disa vende, ju mund të etiketoni… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Uber me program për sigurinë e pasagjerëve

Uber sot njoftoi disa tipare të reja për të përmirësuar sigurinë për pasagjerët. Çdo ditë, miliona njerëz mbështeten në Uber për të udhëtuar nga një vend në tjetrin, kështu që shumë karakteristika të sigurisë për ta do të mirëpriten mirë. CEO i Uber, Dara Khosrowshahi ka zbuluar një pamje të përmirësimeve që do të fillojnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Ekskavator hidraulik me telekomandë

Një eskavator me kabllo përdor vinça dhe litarë çeliku për të kryer lëvizjet. Ata janë përparim i natyrshëm nga lopatat me avull dhe shpesh quhen lopata të fuqisë. Të gjitha lëvizjet dhe funksionet e një ekskavatori hidraulik realizohen nëpërmjet përdorimit të lëngjeve hidraulike, me cilindra hidraulikë dhe motorë hidraulikë, shkruan siamagazin, transmeton lajmi.net Për shkak… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

KE i kërkon Facebookut të bashkëpunojë me hetuesit evropianë

Komisioni Evropian (KE) i kërkoi të enjten rrjetit social Facebook të bashkëpunonte plotësisht me hetuesit evropianë për skandalin Cambridge Analytica, në emër të kompanisë që ka shfrytëzuar pa qëllim të dhënat personale të dhjetëra milionë përdoruesve të rrjetit social. “Ajo që më shqetëson në mënyrë të veçantë, është informacioni i qytetarëve evropianë të prekur nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Rusia nis bllokimin e Telegramit

Autoritetet ruse nisën bllokimin e aplikacionit të mesazheve Telegram, i përdorur gjerësisht në vend si një mjet i sigurtë komunikimi. Vendimi u mor nga rregullatori i medias pas përfundimit të ultimatumit të dhënë ndaj kompanisë për të dorëzuar çelësat e kriptimit të mesazheve, thënë ndryshe kodin që mundëson leximin e mesazheve nga palë të treta.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Mbi një mijë robotë vallëzojnë njëkohësisht

Që nga viti 2016 kompanitë teknologjike kanë krijuar ushtri të tëra të robotëve që vallëzojnë për të fituar betejën e ashpër për titullin “Numri më i madh i robotëve që vallëzojnë njëkohësisht”. Në gusht të vitit 2017 1069 robotët “Debi” rrëmbyen titullin në kinë por vetëm pak ditë më parë në Librin Guinnes ka hyrë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Për herë të parë pas 6 vitesh juria e ICT Awards në Prishtinë, nesër në Tiranë

Gara mbarëkombëtare në fushën e teknologjisë dhe informacionit, Albanian ICT Awards, po shkon drejt mbylljes së një tjetër viti të suksesshëm dhe me më pak se dy javë nga finalizimi i edicionit të gjashtë, e gjithë vëmendja e komunitetit dhe kandidatëve është drejtuar nga juria. Për herë të parë nuk do të jenë vetëm përfaqësuesit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Galileo

Ky është Gmail i ri

The Verge shkroi mbi dizajnin e ri të Gmailit,që do të vinte në javët e ardhshme, ndërkohë që së fundmi ka postuar dhe fotot se si do të jetë ai. “The Verge ka siguruar pamje të dizajnit të ri, që aktualisht po testohet nga Google dhe partnerët e tij të besuar. Dizajni i ri përfshin… Vazhdo të lexosh

Shko lartë