Category archive

Opinione - page 3

Posted on në kategorine Opinione

Masakrimi i buxhetit të shtetit përmes mosekzekutimit të vendimeve gjyqësore

Ndonëse me vonesë kohore të konsiderueshme dy vjeçare, ish- ministri i Shtetit për Inovacionin dhe Administratën Publike, në mbështetje të ligjit 152 / 2013 “Për nëpunësin civil”të ndryshuar, ka nxjerrë urdhrin nr 5151, datë 28.10.2015 “Për zbatimin e vendimeve gjyqësore të formës së prerë nga institucionet e administratës publike, të përfshira në fushën e zbatimit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Samiti i Berlinit dhe Ballkani Perëndimor

Ideja e korrigjimit të kufijve e hedhur në tryezën e bisedimeve nga pala serbe, dhe prezantuar mirë nga Presidenti serb Aleksandër Vuçiq, si dhe e mbështetur edhe nga Presidenti i Kosovës, z. Hashim Thaqi, dhe Kryeministri i Shqipërisë z. Edvin Rama,  dhe disa qarqe të SHBA-së, sikurse këshilltari i Presidentit Trump, pro sërb, M.Bolton, si… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

A janë në të vërtetë 100% njësoj të dyja palët?

“…Kjo tezë, sipas meje, është sajim apo fabrikim i ‘Rilindjes’ dhe me shumë gjasa, personalisht i fantazisë krijuese pjellore të Edi Ramës. Natyrisht, përderisa i doli e vlefshme dhe e suksesshme nga të vetët meriton mirënjohje të gjatë”. Në tregun tonë shumë të pasur mediatik, në debatet parlamentare dhe qytetare, sidomos nga goja e të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Sherri i idesë serbe për ndryshim të kufijve të Kosovës

Ideja për ndarje territoriale të Kosovës ka autorësi të pamohueshme serbe. Qëllimi i saj ka qenë që të parandalojë krijimin e shtetit të Kosovës në vitet e nëntëdhjeta dhe më vonë, para shpalljes së pavarësisë së Kosovës në shkurt të vitit 2008. Mbasandej, sidomos në vitin e fundit, që prej riaktualizimit të kësaj ideje prej… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Ndihma e Gjermanisë ishte e jashtëzakonshme – Këtë vetëm i verbri nuk mund ta shohë

Në publik, po qarkullon një deklaratë e drejtuesit të TV Klan, Baton Haxhiut, se gjoja Gjermania nuk e paskësh ndihmuar gjithaq Kosovën. Ka të ngjarë se kjo deklaratë e Haxhiut vjen si pasojë e zemërimit për mos përmushjen e qëllimit të tij për coptimin e Kosovës. Ai paradokohe pat thënë publikisht :”Le të shkojë Veriu… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Një shoqëri demokratike e vendos të Mirën në qendër të ekzistencës së vet

Prej kohësh dihet se njeriu është një qenie njëherazi biologjike dhe shoqërore. Dihet gjithashtu se njeriu, si qenie shoqërore, ka një ndërgjegje që nuk resht së pasuruari e stërholluari, falë zhvillimit të vetë shoqërisë nga të gjitha pikëpamjet – ekonomike, kulturore, shkencore etj, etj. – në gjirin e së cilës ai evoluon që nga fillimet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Pse Hashim Thaçi duhet shkarkuar tani gjithsesi?

Shkruan: Xhavit Meha Kushdo që sadopak ka përcjell zhvillimet politike në Kosovë e di se Hashim Thaqi çdoherë ka qenë konfliktuoz e nxitës konfliktesh dhe asnjeherë nuk ka qenë faktor i unitetit politik në Kosovë. Ky fakt e bën Hashimin të përjashtuar nga mundësia për t’u bërë President i Kosovës. Hashim Thaqi as nuk është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Kapitull i ri për presidentin Macron

Me uljen e taksave dhe reformimin e administratës presidenti francez i përgjigjet kërkesave të Jelekverdhëve. Macron kërkon një fillim të ri, por lufta për të fituar zemrat e francezëve është e vështirë. Më në fund Jupiteri zbriti nga maja e malit dhe dha një konferencë në Pallatin Elysée. Për herë të parë Emmanuel Macron, doli… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

A po ndodh një risi në botën shqiptare?

Filizat e risive në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë Veriore? 1. E mora, të cituar nga shkrimi i një autori tjetër të botuar në “Koha Ditore” pikënisjen për këtë shkrim, njërin prej librave më me ndikim në debatin intelektual të shekullit të kaluar, atë të Thomas Kuhn, “Struktura e revolucioneve shkencore”. Nuk është përzgjedhja për të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Durimi dhe Koha

Dy luftëtarët më të mëdhenj janë Durimi dhe Koha, thoshte dikur Tolstoj. Këto dy kategori: njëra syresh supreme si Koha, janë ato që përcaktojnë shumë nga sukseset më të mëdha të njerëzimit. Ato kanë përllogaritur taktika, por kanë treguar dhe mënyra sesi janë shembur perandori, e jo më pak regjime suberversive disa tejet të ashpra… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Po vjen koha që femrat në vendin tonë do shkojnë t’i kërkojnë dorën meshkujve për t’u martuar

Teknologjia kudo në botë po i largon njerëzit, duke i bërë më shumë dembelë për të bërë gjëra në jetën reale. Virtualiteti si sëmundje po i pushton të gjithë dhe një gjë që më ka rënë në sy është iniciativa që kanë meshkujt sot për të ngacmuar, propozuar dhe marrë vendime për dikë që pëlqejnë.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Përrallat e 1 prillit dhe grabitja e 9 prillit

Më qëlloi dje rastësisht në një kafene të kap një bisedë plot ngjyrë të dy bashkëqytetasve të mi: “A e din”,-i drejtohej më i moshuari tjetrit, me pasion dhe me zë të lartë, pa u shqetësuar se e dëgjonin të gjithë aty rrotull, ”Rama dhe Lleshaj e kanë organizuar grabitjen në Rinas. Po, ore po.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Agani iu drejtohet simpatizantëve, dënimin nga gjykata e quan politik

Të nderuar qytetar të Republikës së Kosovës, Ju drejtohem në këto momente të vështira për mua, familjen time, anëtarët dhe simpatizantët e Partisë së Drejtësisë si dhe miqtë e shumtë në vend dhe jashtë tij me ndjenjën e detyrimit që të ndajë me Ju të vërtetën përkitazi me këtë proces gjyqësor që tash po shihet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Rama ka të drejtë, zgjedhjet nuk duhet të shtyhen

Edi Rama dhe zëdhënësi i tij më i zellshëm diplomatik, shefi i OSBE-së, kanë folur sot lidhur me mundësinë e ndryshimit të datës së zgjedhjeve. Kryeministri ka qenë i prerë, shtyrje nuk do të ketë. Ndërsa Bernd Borshard ka pyetur me ironi reporterët që i kanë zgjatur mikrofonin: “E ç’të mirë do të sillte shtyrja”?… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Këta po na vrasin!

Bisedova me një mjek sot, i cili më tha se shkaku kryesor i rritjes së sëmundjeve kancerogjene janë ilaçet (përdorimi pa kriter që bëhet si nga vetë njerëzit ashtu dhe me rekomandim mjeku) dhe ushqimet. Bisedova me një mik, pedagog i veterinarisë. Më renditi rreziqet që vijnë nga mishi i kafshëve që rriten me ushqime… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Në draft-ligjin për pushim të lehonisë ka regres

Sapo kërkova në bankë të dhënat për 3 muaj pushim lehonie, që Qeveria ka paguar, kur kam lindur vajzën e dytë. Janë fiks 223 euro pagë. Kjo i bie se më këto ndryshime, për tre muaj që Qeveria ka vendosur t’ua ‘lehtësojë’ barrën bizneseve, nëna lehonë (me një pagë mesatare në Kosovë, apo koeficient 7.5)… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Libri si biletë autobusi në Tiranë, gënjeshtër!

Para disa vitesh, teksa shkoja në shkollë, shpresoja që të kisha pak fat në mëngjes. Fati ishte një vend për t’u ulur në autobus. Shpeshherë në çantë mbaja një libër nga ata jashtëshkollorët dhe doja ta lexoja.Shumë herë shkronjat në të ishin vetëm sa për të më peshuar në çantë. Në një kohë kur dyert… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Gjithshka për të rinjtë?

Alçide de Gasperi, ish-kryeministër italian (1945-1953) dhe një nga themeluesit e Evropës së Bashkuar që kemi sot, deklaronte se “Një politikan mendon për zgjedhjet e rradhës. Një burrë shteti për brezat që vijnë”. Qeveria ngeli në diskutime pa bukë me trupën e trembur dhe të paaftë të drejtuesve të sotëm të universiteteve tona shtetërore. Përse… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Gazetar i vjetër apo i vjetruar?

Çdo të thotë të jesh gazetar i vjetër? E bëj këtë pyetje, sepse herë pas here, ngrihet një stuhi që sulmon “gazetarët e vjetër”, si të dalë mode, si zënës të rrugës për të rinjtë etj.,gjëra të tilla… Ka pasur një stuhi të tillë edhe kur nisa unë këtë profesion. Por gazetarët e vjetër të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Kosova me 600.000 banorë në 2022

Në shkurt, 46.000 të rinj, me viza pune janë larguar nga Kosova. Deri me 30 qershor do të largohen rreth 127.000 veta. Kjo vjen në mungesë të PERSPEKTIVES që shteti i Kosovës nuk u ofron të rinjve. Krejt bota i ruan Resurset Njerëzore – Ne i ndjekim. Sipas Entit të Statistikave të Kosovës 73% e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Prindër e gjyshër, kujdes! Mos i krahasoni fëmijët as me vëllezërit apo motrat e tyre

Krahasimi than shpirtin.  Vazhdoj të dëgjoj prindër dhe gjyshër, që krahasojnë fëmijët apo nipërit me njëri tjetrin, si edhe me fëmijët dhe nipërit e të tjerëve.: “ky i madhi është indiferent mezi afrohet, ndërsa ky i vogli është i butë dhe të vjen vetë” apo “sikur nuk jane vëllezër apo motër e vëlla”. Gjithashtu, krahasimet:… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Armëpushim?

Që nga 21 shkurti, opozita e vetëlarguar nga Parlamenti na kishte mësuar të protestonte çdo ditë që Kuvendi mblidhej në seancë plenare. Nganjëherë edhe me sprova (për fat të mirë të izoluara) për të frikësuar anëtarët e Kuvendit që mblidheshin, apo për të hyrë me forcë në sallë. Të enjten nuk e bëri diçka të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Shqipëria është Partikraci jo Demokraci

Studiuesit e politikës kanë sot disa përcaktime sa i përket Partikracisë dhe akoma më shumë për Demokracinë, të cilën po jetojmë në shekullin XXI. Por, në një drejtim duket se shkojnë shumë pranë bashkë. Gjithçka, kudo në Demokracitë e Reja dhe në Shqipëri varet nga partitë politike të cilat janë në pushtet. Dhe, për ta… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Ç’faj na ka Holanda

Në qershor të vitit 2014, disa ditë përpara se Shqipëria të merrte Statusin e vendit Kandidat për në Bashkimin Europian, unë botova një shkrim – po në “Gazetën Shqiptare” – mbi 100-vjetorin e Misionin Holandez të paqes së vitit 1913-‘14, në të cilin, mbështetur në të dhënat e reja historike nga burimet holandeze, shpjegova se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Rrëfimet e hipokrizisë në Katedralen e Parisit

Në katedralen e djegur të Parisit shpejtuan të rrëfejnë hipokrizinë e tyre shumë njerëz. Të parët që zunë rradhë tek rrëfimtorja e katedrales akoma në flakë ishin ata që qanë “live” djegien e saj ndërkohë që këtej kanë mbi një vit që i sillen si hiena Teatrit Kombëtar dhe tani po ia dalin me sukses… Vazhdo të lexosh

Shko lartë