Category archive

Opinione

Posted on në kategorine Opinione

Rrëmujë në qeverinë e Shpend Ahmetit

Edhe pas 14 muajsh qeverisje të mandatit të dytë, Shpend Ahmeti nuk arriti të stabilizojë qeverinë e tij. Në pyetjen e qëllimshme që e shtrova sot, në mbledhjen e KOmitetit për Politikë dhe Financa, se “sa drejtori i ka qeveria Ahmeti”, nuk morra përgjigje nga asnjë pjesëmarrës i koalicionit qeverisës. Njëri thoshte pesëmbëdhjetë e tjetri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Mosuniteti i lidershipit kosovar, e solli mikun tonë SHBA-në në pozitë të palakmuar?!

Dallimi në qëndrime,veprime dhë moskomunikime të sinqerta,të hapta dhë në interes të shtetit,e sollën Kosovën në nji gjendje të pa parashikuar që ishte e panevojshme,ishte e dëmshme dhë,tani edhe shumë të rrezikshme. Kryetari i shtetit del mëidena kundërkushtetuese për kufijtëmë tëza : korigjim,pastaj,ndërrim,korigjim të lehtë dhë,pas të gjitha këtyre tezave,vjenë në shprehje edhe ndarja qëllim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Xehtarët e Trepçës me fat apo të pa fat, nga qeverisja e keqe vendore…!?

Mbi hyrjen për në horizontet e nëntokës me pasuri xehesh të shumta në xeheroren e Trepçës në Stantërg, ka qëndruar dhe qëndron mbishkrimi:“ ME FAT !“ Dëshirë kjo që u dëshirohet xehtarëve, pasi që ekzistojnë rreziqe të ndryshme për shembje apo fatkeqësi tjera që ndodhin nëpër xeherore, nga të cilat në të kaluarën ka pasur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Shqiptarët festojnë Pavarësinë e 11

U festua përvjetori i 11 i pavarësis së Kosovës me shumë gëzim dhe hare. Shfaqet edhe ushtria e saj, që në të ardhmen do të kujdeset për lirin dhe pavarësin e qytetarëve të saj pa marr parasysh nacionalitetin dhe religjionin e tyre. Sheshi ishte përplot me burra dhe gra, pleq dhe të rinjë duke kremtuar… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Glauk Konjufca paralajmëron: Thaçi do të përballet me protesta në sheshet e Republikës

Shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, në një intervistë për gazetën “Bota sot” ka thënë se, Lëvizja Vetëvendosje e cilëson si të rrezikshëm aventurën e presidentit Hashim Thaçi, ku sipas Konjfucës, kjo aventurë ishte personale dhe e vetmuar e tij deri para disa muajsh. Ai ka paralajmëruar protesta gjithë popullore nëse presidenti Thaçi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Lojrat e futbollit dhe lojrat politike

Deri më tani, kam qenë në stadium të futbollit tri herë. Hera e parë ka qenë në stadiumin e futbollit të Prishtinës ku kam ndjekur ndeshjen në mes Prishtinës dhe Hajdukut të Splitit, herën e dytë ka qenë në stadiumin e Tiranës në ndeshjen Shqipëri – Suedi kurse herën e funditë ka qenë në stadiumin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Haremi i Mogerinit, me kalorës të lodhur!

Sevda çok, takat jok : Frederika Mogerini , mafioze politike në përfundim të karrierës në BE – së , së bashku me Johanes Han , Shtrausin e mashtrimeve e plotësojnë me përsosmëri dyshen mafioze dhe banditeske nga Perëndimi i Egër , Boni dhe Klajd . Shtrausi mashtrues nga Vjena , Johanes Han , disa herë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Një vendim politik i tejskajshëm por i domosdoshëm

Në sytë e publikut shqiptar, konfiguracioni i Parlamentit të  pas 2013-tës, dukshëm është cfaqur  më shumë si një autokraci  e Edi Ramës , se sa një demokraci e vërtetë parlamentare . Sepse ai pothuaj të gjitha vendimet i ka marrë  vetë (shpesh në këmbë) pa pyetur askënd,pa u konsultuar, pa krijuar asnjë hapsirë për të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Pa Republikën e re, do endemi si minj në çark

Pa Republikën e re, do endemi si minj në çark! ———-Katër gjëra megjithatë rrekem t’i kuptoj por nuk arrij ende t’a kap fillin: E para, si është e mundur që krerët e partisë në pushtet merren me ushtruesit e dhunës para kryeministrisë ose me opozitarët në Kuvend, dhe nuk shohin mijra njerëzit që vijnë të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Trumbetimi i Armatës së Përtacëve: “Mos na e Prish Miqësinë e Përhershme me SHBA-t”!

Si ia ka shkarkuar elita politike e Kosovës përtacinë, pa-aftësinë, mediokritetin, mungesën e vullnetit për të marrë përgjësi të duhura, dhe kulturën korruptive “miqësisë së përhershme” me SHBA-t?Letra e javës së kaluar nga Amerika mund të konsiderohet si dëshmi se sa larg do të ketë shkuar opcionin i ndarjes, të cilin kryeministri Haradinaj duket se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

A është edukata seksuale, zgjidhja e vetme problemit?

Nga të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik (ISHP), të bazuara në një studim ku janë pyetur 5000 adoleshentë, ka rezultuar se 19.5% ose 1 në 5 adoleshentë të moshës 14-15 vjeç kanë kryer marrëdhënie seksuale dhe se nga viti në vit është ulur mosha dhe rritur ndjeshëm numri i atyre që kryejnë seks në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Rama i kurbanëve

Nuk ka njeri si Rama qe flet per kundershtaret politike duke menduar per te metat e veta. Ai nderton imagjinaten e tij per deshiren qe politikane e mire Shqiptare te jene kundershtare te lehte duke i pershkruar nepermejt mangesive qe ka ai. Xhelozia e pakontrolluar e perzier me meri eshte duke u bere problem i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Perëndimi ka nevojë të ndërmarrë tani “Perestrojka”-n e tij

Tridhjetë vjet më parë, po shëtitja rrugëve të mbushura me shpresë në Evropën Qendrore, duke dëshmuar se si një politikë reformiste sovjetike e quajtur Perestrojka, po shkaktonte nisjen e Revolucioneve të Kadinjta të vitit 1989. Këtë vit, e kam kaluar kohën kryesisht në korridoret e parlamentit britanik, në zyrat e BE-së në Bruksel, dhe selinë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Nga pasojat e jo transparencës në pasoja të nxitimit që më çdo kusht të bëhët ashtu si është menduar

Mjerisht tek ne po ndodhin gjerat krejt për fushe dhe quditërisht asgjë spo kuptohët !!! Kjo është diqka më tepër se diplomaci !, e çka në realitet është kjo ? këtë gjë do ta kuptojm vetëm pasi të vëhën nenshkrimët të cilat e bëjn një marrveshje si punë të kryer parase të mirret viza nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Zgjedhjet në 80-vjetorin e pushtimit fashist

Dje, kryetari i PD shpalli se do t’i kërkojë strukturave të partisë së tij të miratojnë propozimin për djegien e mandateve të deputetëve, si mënyrë për të ushtruar trysni ndaj PS, për zgjedhje të parakohshme. Sipas tij, ky ndryshim qëndrimi erdhi pas “leximit” të verdiktit popullor, të shprehur përmes pjesëmarrjes masive të qytetarëve në protestën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Festat kombëtare dhe programet muzikore 

Festa e pavarësisë së Kosovës ka filluar të festohet në diasporë që nga java e kaluar, vazhdoi në këtë fundjavë dhe do të festohet edhe javën e ardhshme. Bukur shumë. Bashkohen shqiptarët nga të gjitha trevat kombëtare dhe gëzojnë bashkërisht festat. E bukura e këtyre festave është se në to marrin pjesë shkollat e diasporës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Nju Jork: Shqiptarët mbledhin fonde për çështjen e vëllezërve Bytyçi

Në Nju Jork, festimi i përvjetorit të pavarësisë së Kosovës u shënua mbrëmë në një mënyrë të veçantë. Rreth 30 shoqata shqiptaro-amerikane organizuan një mbledhje fondesh për familjen e tre vëllezërve Bytyqi që u vranë nga forcat Serbe në vitin 1999, në përfundim të konfliktit të Kosovës. Ilir Ikonomi ishte në Westchester të Nju Jorkut… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Vetëm me protesta nuk zgjidhen problemet e Shqipërisë

Dje (16 shkurt, 2019) në Tiranë u organizuan protestat e partive opozitare të Shqipërisë për të shprehur pakënaqësinë, zemratën e tyre kundër qeverisë shqiptare për disa zhvillime të kohëve të fundit në Shqipëri dhe për punën jo të lakmueshme të qeverisë së Shqipërisë në përgjithësi. Kërkesa kryesore ishte rrëzimi i qeverisë. Derisa vitin e kaluar… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

‘‘Opinionistët’’ e diasporës

Të jetosh në diasporë nuk do të thotë të shkëputësh kontaktin me zhvillimet politike dhe shoqërore në vendlindje. Një pjesë e konsiderueshme e njerëzve tanë në perëndim vazhdojnë të informohen, kryesisht nga portalet, të cilat viteve të fundit janë shtuar dukshëm. Një pjesë e tyre tenton që përmes shkrimeve të inkuadrohen në debatet për temat aktuale duke dashur që të japin kontributin e tyre në këto procese. Se cili është kualiteti i tyre është çështje tjetër. Të shkruash me çdo kusht Është e drejtë e pamohueshme… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Rama po i fryn zjarrit të përçarjes së shoqërisë shqiptare

Me fillimin e protestave të studentëve të para një muaji në Shqipëri, u vërejt plani taktizues i kryeministrit shqipar Rama. Pra qysh me protestat e studentëve u vërejt se popullariteti i tij është në rënie të dukshme. Si gjithnjë autokratët apo ish komunistët kërkojnë fajtor për dështimet e tyre dhe kjo u vërejt qartë edhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Letër për Angela Merkel

E nderuara zonja Merkel Personliteti juaj i nje lideri te fuqishem dhe karizmatik, personalitet i cili reflekton paqe, siguri, liri dhe humanizem… personalitet i cili eshte simbol per nje Europ te bashkuar per te gjithe, me shtyri mua nje vajze shqipetare e lindur ne vitin 1998, ne nje kohe lufte, tju shkruaj nje leter te… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

LDK pa Rugovën fizikisht dhe me të ideologjikisht është ajo që i duhet Kosovës

Adnan Merovci, njeriu që i qëndroi afër për vite të tëra presidentit historik të Kosovës, ka thënë se pavarësia e Kosovës i atribohet udhëheqësit politik të Kosovës, dijetarit Ibrahim Rugova i komplementuar nga udhëheqësi luftarak, patrioti Adem Jashari. Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, Merovci ka thënë se Rugova do ta afronte Kosovën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Shuplaka që nuk erdhi nga studentët

Në trazirat e vitit 1997 dhe dy vjet më pas nga armatosja e popullsisë, humbëm 3 mijë jetë. Më 15 mars 2007 nga shpërthimi i papritur në një fabrikë çmontimi armësh humbëm 26 jetë. Më 21 janar 2011 humbëm 4 jetë. Dje, më 16 shkurt 2019 humbëm zero jetë! Dje fitoi vetëm Shqipëria. Opozita kryesore… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Paradoksi i një mbrojtje të paautorizuar….!

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda, i kishte dhënë Dritan Dajtit dënimin me burgim të përjetshëm. Në të njëjtën kohë, ajo kishte pranuar edhe kërkesën e tij për gjykim të shkurtuar, duke i dhënë shansin për të kryer vetëm 25 vjet burg për vrasjen e katërfishtë të oficerëve të policisë së shtetit. Pas shumë… Vazhdo të lexosh

1 2 3 76
Shko lartë