Category archive

Opinione - page 2

Posted on në kategorine Opinione

Mos e keqkupto demokracinë, z. Milloseviq

24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë. Ishte angazhimi i parë ç ‘prej themelimit të Aleancës më të fortë ushtarake që ka njohur ndonjëherë historia, me qëllim për të ndaluar krimet e Serbisë, dhunën dhe spastrimin etnik të shqiptarëve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Kujdesi për ujë – kujdes për jetën dhe shëndetin e njeriut

Për shkak të rëndësisë që ka uji si burim natyror i domosdoshëm për jetën e njeriut dhe për aktivitetet ekonomike, Asambleja e Përgjithshme e OKB më 22 shkurt të vitit 1993 vendosi me Rezolutë që 22 marsi të shënohet çdo vit si Dita Botërore e Ujit, Kjo ditë shënohet edhe në Republikën e Kosovës. Në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Gënjeshtrat dhe e vërteta e aneksimit të Krimese

Vetëm dhjetë ditë para referendumit në Krime, më 6 mars 2014 Departamenti Amerikan i Shtetit lëshoi një komunikatë, me të cilën njoftoi për dhjetë rrenat më të mëdha të Vladimir Purin lidhur më aneksimin e gadishullit nga ana e Rusisë. Dokumenti titullohej “Dhjetë fiksionet e Putin për të justifikuar marshimin mbi Krime”! Pa u zgjatur,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Një përpjekje për ta mirëkuptuar ambasadoren e Gjermanisë

E lexova me vëmendje deklaratën e ambasadores së Republikës Federale të Gjermanisë në Tiranë, të publikuar gati dy orë më parë. E madje, edhe e rilexova, për ta motivuar më shumë veten drejt vullnetit të mirë jo vetëm për ta mirëkuptuar atë, por, edhe për t’i dhënë vetes një mundësi reflektimi!Dhe natyrisht, e mirëkuptoj plotësisht.E… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Është fyerje  për intelektin njerëzor që të kërkohet  drejtësi te krimi, korrupsioni dhe te injoranca e Drejtësisë   

Po të pyesësh të gjithë ata të cilët kanë pasur dhe që kanë kërkuar drejtësi te gjykatat shqiptare habitesh se cfarë faktesh e akuzash dëgjohen prej tyre për përvojat e hidhura , kriminale, korruptive dhe antiligjore që  u  janë bërë nga vendimmarrjet gjyqësore kriminale  në Shqipëri. Dhe kjo vertetohet me faktin se përse  mbi 90%… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Një shtëpi që është në konflikt me vetveten nuk do të mbijetojë

Ai (por jo vetëm) është i çmendur, Zot apo ferri i djallit. Dora e tij është ngritur kundër të gjithëve dhe duart e të gjithëve do të ngrihen kundër tij. Ai do të sjellë shkatërrim kudo që udhëton, nëse nuk e ndalojmë atë menjëherë. *** Politik-bërësit dhe zyrtarët gjysmë-analfabet dhe servil të korruptuar deri mbi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni/Opinione

REXHEPI: Ne jemi Al Nur dhe Linvud. A jeni edhe ju ?

Po, unë jam Al Nur dhe Linvud sikur  të gjithë besimtarët muslimanë. Jemi, sepse kemi qenë edhe me Stambollin, Parisin.Londrën,Brukselin, Kvebekun. Po ju që ishit Charlie Hebdo, a jeni edhe Al Nur dhe Linvud ? Apo ndoshta mendoni se nuk mundë të tërheqet shenjë barazimi mes këtyre ngjarjeve ? Shkruan h. Sulejman ef. Rexhepi     … Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Pas taksës 100%, Serbia ka humbur 150 milion euro eksporte në Kosovë

Në një intervistë për gazetën  “Bota Sot”, kryetari i Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahini, ka folur në përgjithësi për gjendjen ekonomike në vend, e me theks të veçantë pas vendosjes së taksës 100% nga ana e qeverisë. Ai, ka renditur pesë arsyet se pse ende në marketet tona vazhdojnë të jenë prezentë mallrat serbe.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Akti terrorist i Zelandës së Re rrezik për sigurinë globale dhe për Kosovën!

’Dy gjëra nxit ky rast, dëshirën e flaktë për të vrarë dhe urrejtjen ndërfetare. Kjo ngjarje, mund të ketë efekt të lartë të mobilizimit të individëve dhe grupeve terroriste, ngaqë zgjon nga gjumi terroristët e fjetur kudo nëpër botë dhe mobilizon ata si kurrë më parë. Prandaj, duhet të trajtohet me seriozitet të lartë ky… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Shtatë gabimet e Zaevit

Tallja me ndjenjat e shqiptarëve në FYROM vazhdon. Referendumi në këtë vend nxori frustrimet e qytetarëve sllavomaqedonas të cilët e kanë humbur rrugën drejt Perëndimit. Një nga shkaqet është keqpërdorimi i mjeteve i dedikuar për kampanjë, grantet dhënë OJQ-ve pa peshë nga jashtë e brenda dhe vetë kënaqësia me egon e liderit. Te shqiptarët u… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

57 porosi miqësie për shtetësinë

Qytetari i Seravës, edhe pse ka lindur para 57 viteve në Shkup, nuk pranohet në shtetësinë e Maqedonisë sepse, Drejtoria për Siguri dhe Kundërzbulim, për të satën herë, pa kurrfarë arsyetimi e etiketon si të rrezikshëm për mbrojtjen dhe sigurinë e vendit. Rasti dërgon 57 porosi për miqësi dhe asnjë për armiqësi. Nga Suzana SALIU… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Thyerja e shpresave të qytetarëve, produkt i politikanëve të papërgjegjshëm!

Veprimtarët e viteve të ’90-ta edhe pse i kaluan afro 3 dekada larg atdheut nuk u shkëputen për asnjë çast nga vendlindja, edhe pse të politizuar, asnjëherë nuk u shantazhuan, edhe pse të injoruar nga pushtetarët, asnjëherë nuk u ndalën së vepruari për të mirën e shtetit dhe qytetarëve. Duke e analizuar situatën në shtetin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Çka po ndodh me ne?

Muajt e parë të vitit 2019, shoqëria kosovare po ballafaqohet me ngjarje dhe afera të rënda politike, me aksidente të rënda fatale në komunikacion, e kohëve të fundit edhe me një numër të vrasjeve të cilat po i dhënë njollë të zezë këti vendi. Skena politike e Kosovës, e përçarë për shkak të interesave të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Opozita e bashkuar mazhorancë morale për të udhëhequr Shqipërinë

Patriarku i Oktapodit kriminal Edi Rama ra. Protesta më e madhe në historinë 29 vjeçare të demokracisë. Referndum popullor kundër Patriarkut të Keopsit kriminal Edi Rama. Zgjim kombëtar për të çliruar Shqipërinë nga tentakulat e oktapodit që ka kapur institucionin e votës së lirë, nga ku burojnë të gjitha institucionet e Shtetit të së Drejtës.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Epika e brezës kryengritëse

 Në Brezë të Dardanisë Ilire, në veri-perëndim të Shkupit, në lartësinë mbidetare 1500 metra, tek vendi i quajtur “Livadhi i madh”, është ndërtuar Memoriali i Dëshmorëve dhe Martirëve të Kombit, për 62 të rënë të atdheut për çlirim! Historia kurrë s´mund të jetë e vdekur, nëse ne jemi në hap me kohën dhe historinë. Historinë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Rama nuk ra, por u fsheh pas gazit lotsjellës

Nëse opozita dështoi në premtimin e gënjeshtërt që u bëri ndjekësve të saj, se 16 marsi do të ishte dita e fundit e Edi Ramës, ajo është në rrugë të mbarë për të shpërfaqur fytyrën e vërtetë të regjimit të Tiranës. Si kurrë ndonjëherë në këto gjashtë vite të pushtetit të rilindjes, në rrugët e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Udhëheqësit e vjetër e bashkuan Kosovën, kurse këta tash e copëtuan

Kosova nën Mbretërinë e Jugosllavisë 22 vjet ka qenë e ndarë në mes 5 krahinave dhe 3 banovinave jugosllave ( 1918-1940). Banovina e Moravës përfshinte territorin e rrethit të Llapit dhe Vuçiterrnës. Banovina e Vardarit: rrethin e Prishtinës ( Graçanicës ), Gjilanit, Kaçnikut, Ferizajt, Przrenit dhe Dragashait, kurse Banovina e Zetës: rrethin e Mitrovicës, Drenicës,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Zyra e Mogherinit: Është vonuar Marrëveshja historike Kosovë-Serbi shkaku i taksës

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, e cila është edhe ndërmjetësuese e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, thotë se është e gatshme të ftojë menjëherë një takim të nivelit të lartë ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel në momentin e parë që hiqet taksa. Ajo madje thotë se është e gatshme që të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Shqiptarëve ua vodhën edhe protestën

Në Kosovë, Ramush Haradinaj e bëri për vete ‘falas’ manjakun e përbetuar të protestave Albin Kurtin, i cili po sillet më urtë dhe më butë me pushtetin kriminal të Rambos sesa vetë ‘nuset’ e Rambos, duke bërë kështu që Kosova të ngrijë emocionalisht. Apati e paduruar, pabesi dhe pafuqi, pavullnet dhe pashpresë, nuk beson më kush… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

“Teorema” e Skënder Kapitit: “Në qoftë se liria politike dhe drejtësia janë të drejta të krimit dhe të korrupsionit atëhere shteti funksionon si shtet kriminal”

Kur korrupsioni, krimi dhe paligjshmëria e pushtetit dhe e drejtësisë kapin shtetin, atëhere ai shtet kriminalizohet dhe funksionon si shtet antiligj, antisocial  dhe si  antishtet. Krim është korrupsioni. Krime janë krimet gjyqësore, vendimet e të  cilëve i jep ryshfeti, paligjshmëria dhe tregtimi e shitja e drejtësisë; krime janë trafikimi i qënieve njerëzore, kultivimi dhe trafikimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Autoritarizmi në epokën e informacionit

Rendi global, i udhëhequr nga SHBA-ja, ka një neveri të veçantë ndaj autoritarizmit, dhe me arsye të forta. Centralizimi i pushtetit politik, në duart e një individi ose partie politike, fyen ndjeshmëritë liberale demokratike. Kjo gjithashtu, çon shpesh në regjime politike, që janë shtypëse në shtëpi dhe agresive jashtë vendit. Por ky nuk është gjithmonë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Debati për dialogun ende midis reales dhe ideales

Debati mbi dialogun me Serbinë ende vazhdon të jetë i mbushur me emocione e iluzione e nuk po merr trajtimin e duhur realist që do duhej të merrte. Fatkeqësisht një pjesë e mirë e zërave publik dhe e shoqërisë sonë është ende duke shpresuar se do të ketë në këto kohëra një marrëveshje me Serbinë… Vazhdo të lexosh

Shko lartë