Category archive

Kulturë - page 2

Posted on në kategorine Kulturë

Testi i ADN-së, hedh poshtë teorinë se Rudolf Hesi u arratis nga burgu, duke përdorur sozinë e tij

Nga Marco Margaritoff Pas më shumë se 70 vjetësh, teoria e konspiracionit se Rudolf Hes u zëvendësua nga një sozi e tij  në burg, u hodh më në fund poshtë nga testet e ADN-së, raporton revista e mkirënjohur amerikane “Neë Scientist” . Teoria se një nga udhëheqësit kryesorë nazistë dhe zëvendësi i Hitlerit, Rudolf Hes… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Shpërthen Isa Mustafa: Ata që e vënë në pikëpyetje, deklaratën e pavarësisë, Kushtetutën e shtetësinë do të penalizohen

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka shprehur bindjen se ekipi për dialog është degradim i shtetësisë së Kosovës. Mustafa në një status në Facebook ka treguar se dialogu duhet të zhvillohet nga një qeveri legjitime dhe me një Platformë e cila duhet të jetë produkt i një pajtimi të gjerë dhe të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Pema “njeringrënëse” e Madagaskarit

Në prill 1874, gazeta njujorkeze, “New York World” botoi letrën e një studiuesi të supozuar gjerman, Karl Liche, i cili fliste për flijimet njerëzore të kryera nga fisi “Mkodo” në Madagaskar. Kjo popullatë u ofronte viktima bimëve që copëtonin gjymtyrët e njerëzve si gjarpërinjtë. Legjenda u ripërtëri në një libër të botuar në vitin 1924,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme

MANASTIR, “Logos A” dhe “Shkupi” shpërndajnë 5000 libra

Shtëpitë botuese “Logos-A” dhe ”Shkupi” në bashkëpunim me Lidhjen e Arsimtarëve Shqiptarë në Maqedoni dhe Shoqatën joqeveritare “22 Nëntori” nga Manastiri, me rastin e Ditës së Mësuesit -7 Marsit shpërndanë 5000 libra për bibliotekën e Shkollës Fillore “Kërste Petkov Misirkov” të fshatit Kishavë. Përfaqësuesi i shtëpive botuese Nuhi Dardhishta, njëkohësisht dhe kryetarë i Lidhjes së… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Dokumenti sekret: Legjioni i kriminelit Legija kishte sulmuar familjen Jashari më 5 mars

Kriminelii serb Milorad Ulemek Legija, kishte rrethuar shtëpinë e Adem Jasharit më 5 mars 1998. Bazuar në të dhënat nga nota zyrtare e Departamentit të Sigurisë Shtetërore bërë dy muaj pas përleshjeve, një dokument i cili sot është poblikuar në mediat serbe tregon se si ishte zhvilluar operacioni në Prekaz. Para se të vije agimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Shkencëtari i rremë nazist, që rrëzoi nga pushteti presidentin argjentinas Huan Peron

Seria: Gënjeshtrat që ndryshuan botën Në vitin 1949, një nga presidentët më të dashur të Argjentinës, Huan Peron, donte që vendi i tij të bëhej një fuqi bërthamore. Për ta arritur këtë, ai punësoi dr.Ronald Rihter. Ky pretendonte të ishte një shkencëtar nazist i rangut të lartë, dhe një nga ekspertët kryesorë të botës për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Karnevalet: Origjina dhe domethënia

Karnevalet lindën në vendet e fesë katolike dhe festoheshin të martën, ditën e fundit të kreshmëve të mëdha. Gjatë të martës ishte traditë të festoje dhe haje me bollëk, duke qenë se e nesërmja do të ishte e mërkura e hirtë, që shenjonte fillimin e kreshmës, periudhë gjatë të cilës duhej të agjëroje. Pikërisht për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Dokumenti i CIA-së 1951: Përpjekjet e UDB-së jugosllave për të rekrutuar shqiptarët në Siri

Pas prishjes së marrëdhenive mes Shqipërisë dhe Jugosllavisë, në vitin 1948 UDB-a jugosllave kishte bër shumë herë përpjekje për të përmbysur pushtetin e Enver Hoxhës, por gjithmon kishte dështuar. Kjo dëshmohet edhe nga ky dokument i CIA-së i vitit 1951, shkruan fmimages.net Dokumenti i CIA-së 1951: Në fillim të tetorit 1951, Ljubo Kovaçeviç, Këshilltar i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

“Ai që shkruan për budallenjtë, audiencën e madhe e ka të sigurt”

Mishërimi i pesimizmit dhe e romantizmit gjerman, Artur Shopenhauer njihet kryesisht për veprat “Bota si vullnet dhe përfaqësim”, “Metafizika e dashurisë”, “Baza e moralit”, “Si të sillemi me gratë” etj. Arthur Schopenhauer lindi në Gdansk, më 22 shkurt 1788, si djali i një biznesmeni kozmopolit dhe një nëne që pëlqente letërsinë. Jetoi gjithnjë i pavarur,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Shumë nga lypsarët në Kosovë vijnë nga Shqipëria

Institucioni i Avokatit të Popullit ka nisur hulumtim, sipas detyrës zyrtare, për gjendjen e lypsarëve në rrugët e Kosovës. Duke tentuar të gjejë shkaktarët dhe të ofrojë zgjidhje për këtë, ky organ megjithatë paralajmëron se institucionet e Kosovës nuk kanë të dhëna të sakta për këtë dukuri. Megjithëse, raporti është ende draft, por në fazë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Nicky dhe Willy: Dy kushërinjtë, që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Nga Graham Allison Në verën e nxehtë të 1914-ës, Car Nikolla II i Rusisë dhe Kajzeri i Gjermanisë, Vilhelmi, shkëmbyen një seri telegramesh, për të ndalur hyrjen në një një luftë, që nuk e donte asnjeri prej tyre. Ata i nënshkruan letrat e tyre, me pseudonimet përkatëse “Nicky” dhe “Willy”. Kushërinjtë, i kalonin pushimet bashkë,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Dokumenti i CIA-së: Në Kosovë nuk ka turq, ata i krijojë Serbia për të zhdukur identitetin shqiptar

Në dokumentin e CIA-së të vitit 1951 tregon politikën e poshtër serbo-komuniste kundër identiteti kombëtar shqiptar, duke tentuar më çdo kusht për të zbehur ndjenjat kombëtare të shqiptarëve në ish-Jugosllavi, shrua fmimages.net Dokumenti i CIA-së Autoritetet jugosllave shfrytëzuan injorancën e popullatës së shqiptarëve  me pretekstin se ata ishin turq për shkak të besimit të tyre… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Stardust

Një kërcim për paqen me Arta Dobroshin (FOTO)

Ti na bëre të kërcenim të gjithë! – i them aktores Arta Dobroshi. Ajo qesh. – Atëherë do doja ta fotografoja për mua kërcimin tuaj, – vazhdoj unë. – Me gjithë qejf, – përgjigjet ajo dhe u tërhoq në sfondin e bukur të asaj salle në “Hôtel Raphael”, ku ishim mbledhur për të festuar festën e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Stardust

Dua Lipa fiton në “Brit Awards”

Këngëtarja kosovare, Dua Lipa, ka fituar çmimin për Këngën më të mirë të vitit në ceremoninë e sivjetme të “Brit Awards”. Ajo fitoi çmimin me bashkëpunimin me Calvin Harris, “One Kiss” Ky çmim vjen pak kohë pasi ajo hyri në histori si shqiptarja e parë që mori dy çmime në “Grammy”. Pasi mori çmimin, Dua… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Rastësia dhe fati që i ndihu Enriko Fermit, çoi në lindjen e epokës së frikshme bërthamore

Nga David N. Schwartz Shkenca lëviz ndonjëherë përpara dhe nganjëherë pas, ndonjëherë metodikisht dhe nganjëherë rastësisht. Roli i jashtëzakonshëm që luan rastësia apo aksidenti në zbulimin shkencor, mund të shihet në karrierën e shquar të italianit Enriko Fermi, një nga fizikantët më të mëdhenj të shekullit XX-të. Fermi njihet kryesisht për punën e tij në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Kongresisti amerikan, Eliot Engel, tha se Kosova duhet të marrë diçka në këmbim të detyrave që i kërkohet të kryejë. Duke folur për gazetarët në Bruksel, Engel kujtoi ratifikimin e demarkacionit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi, pas së cilës gjë Bashkimi Evropian i ka premtuar liberalizimin e vizave me vendet e BE-së

Kongresisti amerikan, Eliot Engel, tha se Kosova duhet të marrë diçka në këmbim të detyrave që i kërkohet të kryejë. Duke folur për gazetarët në Bruksel, Engel kujtoi ratifikimin e demarkacionit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi, pas së cilës gjë Bashkimi Evropian i ka premtuar liberalizimin e vizave me vendet e BE-së… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Burri me peng…

Nját shall m’dnâfshit, mbâjt si gur kishet rreth qaf’s, si Bé-ja, qi bâjnë burrat. Njat zâ, qi gurt e lumit i çon prej káh jan’ ârdhë, n’ rr’pina shtigjesh e májash. Nját fjalë, qi vend ka nxânë, si nxâmja ndër libra zvjerdh’ n’urtí e nját dashní toket, qi ngjyrë veç në t’kuqe merr… T’tána i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Legjendat e vikingëve / Djegia e Njalit

Kjo sagë, zbulon  se ligjet dhe procedurat ligjore të çuditshme komplekse, luajtën një rol të rëndësishëm në territoret vikinge. Ato formojnë sfondin e një historie tjetër të supozuar të vërtetë të shekullit X-të, të regjistruar në sagën mesjetare të Njalit. Njal është një avokat islandez, i njohur në të gjithë vendin, që arriti t’i jepte… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Me moton ‘Dashuria ndaj vatanit pjesë e imanit’, Këshilli i xhamisë “Dëshmorët e Kombit” në Podujevë, në krye me imami i xhamisë Besim Arbanashi dhe në koordinim me Këshillin e Bashkësisë Islame në Podujevë, me rastin e 17 Shkurtit, 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës kanë organizuar kampanjën me aktivitete senzibilizuese, humanitare e kulturore.

Me moton ‘Dashuria ndaj vatanit pjesë e imanit’, Këshilli i xhamisë “Dëshmorët e Kombit” në Podujevë, në krye me imami i xhamisë Besim Arbanashi dhe në koordinim me Këshillin e Bashkësisë Islame në Podujevë, me rastin e 17 Shkurtit, 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës kanë organizuar kampanjën me aktivitete senzibilizuese, humanitare e kulturore. Kampanja zgjat… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Legjendat e vikingëve / Zbulimi norvegjez i Amerikës

Dy dorëshkrime mesjetare, Saga Graenlendinga dhe Saga Eirik, pohojnë se në fillim të shekullit XI-të, 500 vjet para Kolombit, burra dhe gra vikinge arritën në Amerikën e Veriut. Ato përshkruajnë se si zbarkuan në një vend të panjohur, pas një stuhie të fortë detare. Dhe disa kohë më pas, nga kolonia vikinge në Grenlandë pasi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Në dokument sekret i CIA-së i nxjerrur në vitin 1951, vetëm për zyrtarët amerikan tregon në detaje gjendjen e rëndë të shqiptarëve në Kosovë, Mal të Zi dhe Maqedoni, shkruan FMimages.net.

Në dokument sekret i CIA-së i nxjerrur në vitin 1951, vetëm për zyrtarët amerikan tregon në detaje gjendjen e rëndë të shqiptarëve në Kosovë, Mal të Zi dhe Maqedoni, shkruan FMimages.net. Doukementi i cili është gjetur nga FMimages.net tregon për betejën heroike të shqiptarëve kundër sllavëve në rajonin e Drenicës dhe Llapit, të udhëhequr nga… Vazhdo të lexosh

Shko lartë