Category archive

Kulturë - page 2

Posted on në kategorine Kulturë

Kur Nikita Hrushovi përplaste këpucën, në podiumin e sallës së mbledhjeve të OKB-së

Seria: Indicentet më të rënda, por edhe disi qesharake diplomatike në histori Gjatë mbledhjes së 902-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, mbajtur në Nju Jork më 12 tetor 1960, ndodhin një ngjarje e jashtëzakonshme: Nikita Hrushov, Sekretari i Parë i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, dhe një nga njerëzit më të fuqishëm… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Fialka, makineria koduese e pathyeshme e sovjetikëve

Kohët e fundit, zanati i mbajtjes së sekreteve ka ndryshuar. Shifruesit e së kaluarës janë mposhtur, nga një pajisje e koduar shumë më e fuqishme se çdo gjë që mund të kishin ëndërruar luftëtarët e Luftës së Ftohtë: smartfoni Nga Ana Borshkevskaja Në fillim të Luftës së Ftohtë, Bashkimi Sovjetik, kishte nevojë për një makineri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

“Kreolët e Ballkanit”, në festivalin teatror “Mirëdita, dobar dan!”

Vepra teatrore “Kreolët e Ballkanit” shkruar dhe me regji nga Enver Petrvoci më 31 maj do të jetë në Beograd, ku është ftuar në festivalin “Mirëdita, dobar dan!”. Vepra në dhjetor të vitit që lamë pas u shfaq premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Shkruar dhe me regji nga Enver Petrvoci në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Historia e populizmit të ri, nga grekët e lashtë, narodnikët rusë, deri tek Donald Trumpi sot

Çfarë është populizmi? Përgjigjja, ndryshon në varësi se kujt i drejtohet pyetja, një historiani apo një politogu, ndërsa për politikanët, në varësi të faktit nëse ata janë të kënaqur apo të fyer nga etiketimi si “populistë”.  Për historianët, populizmi lindi fillimisht në Rusi në gjysmën e dytë të shekullit XIX. Narodnicestvo (nga termi narod “popull”),… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Pse Argjentina u shndërrua në një parajsë, për kriminelët nazistë të Luftës së Dytë Botërore

Nga Christopher Minster Pas Luftës së Dytë Botërore, mijëra nazistë dhe bashkëpunëtorë të luftës nga Franca, Kroacia, Belgjika dhe pjesë të tjera të Evropës, po kërkonin një shtëpi të re për veten:mundësisht sa më larg që ishte e mundur nga Gjyqet e Nurembergut. Argjentina mirëpriti qindra, në mos mijëra prej tyre. Regjimi i Huan Domingo… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Pse sovjetikët e humbën garën për “pushtimin” e Hënës

Nga Asif Siddiqi Rreth dy javë përpara se “Apollo 11” të nisej për misionin e tij në Hënë, astronauti i “Apollo 8” Frank Borman, ndodhej në Moskë në një vizitë kortezie në emër të NASA-s. Vizita ishte planifikuar prej muajsh, por koha nuk mund të ishte më e keqe sesa ai moment. Astronautët amerikanë, po… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Kulturë

Ohri – pikë e përbashkët me natyrën dhe historinë

Ohri është qytet që gjendet në pjesën jugperëndimore të Maqedonisë në brigjet e Liqenit të Ohrit.  Ohri paraqet qendër të trashëgimisë kulturore dhe historike të Maqedonisë, qendër më e rëndësishme arsimore dhe burim i alfabetit të popujve slloven.  Quhet edhe djep i kulturës, për shkak të universitetit më të vjetër në Evropë (shek. IX) dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme/Maqedoni

Jeremy Jones e vizitoi ITSHKSH-në

Sot në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve ishte në vizitë Jeremy Jones – drejtor i Çështjeve Ndërkombëtare dhe Komunitare të Australisë, i cili njëherazi është edhe drejtor i Këshillit Izraelito-Australian për Çështjet Hebraike. Ai u prit nga drejtori i Institutit, Dr. Skender Asani, Sekretari Shkencor, Dr. Zeqirija Ibrahimi, dhe asistenti hulumtues, Mr.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

20 VJET/ Pamje të rralla nga Masakra e Dubravës

Më 19 maj të vitit 1999 në burgun famëkeq të Dubravës, kur serbët mbanin në arrest qindra shqiptarë, kishte fillura mizoria e ushtarëve dhe policëve serbë kundër të burgosurve shqiptarë. Në video shihen trupat e shqiptarëve të vrarë nga policia dhe ushtria serbe dhe ndërtesa e burgut e shkatërruar nga bombardimet e NATO-s, shkruan FMimages.net… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Studimi: Njerëzit dhe Neandertalët, evoluan nga një paraardhës misterioz i përbashkët

Nga Laura Geggel Njerëzit modernë dhe Neandertalët, mund të kenë ndryshuar të paktën 800.000 vjet më parë. Ky përfundim, vjen nga një analizë e gati 1.000 dhëmbëve nga njerëzit, dhe të afërmit tanë të ngushtë. Ky vlerësim i ri, është shumë më i vjetër se sa vlerësimet e mëparshme të bazuara në analizat e AND-së… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Në shtrat me Duçen: Ana e panjohur e Benito Musolinit, në ditarët personalë të Klareta Petaçit

Nga Alexander Smoltczyk Në një rast, Fyhrerin e vogël, Duçen, me sa duket e braktisi fuqia. “Ishte si të isha prej druri. Asnjë filje floku në trupin tim, nuk ishte ngritur”- tha Benito Musolini me habi. Maria di Savoia, gruaja e mbretit të fundit italian, Umberto II, kishte bërë absolutisht çdo gjë që kishte në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Maqedoni

AZIRI në Sofje: Cilësia e bashkëpunimit rajonal varet nga përkufizimi i prioriteteve tona (FOTO)

Delegacioni i Maqedonisë së Veriut i udhëhequr nga sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës, Valmir Aziri, sot në Sofje merr pjesë në Konferencën e 5-të Ministrore të Këshillit të Ministrave të Kulturës së Evropës Juglindore, në kuadër të Kryesimit të Bullgarisë me Këshillin e Ministrave të Kulturës së Evropës Juglindore (CoMoCoSEE). Në takimin në Sofje… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme/Shqipëri

MEDIA FRANCEZE për motrat e Zogut: Tri amazonat kthehen në Europë

“Excelsior” kishte botuar të martën e 29 marsit 1938, në faqen n°8, fotografinë e rrallë të motrave të mbretit Zog, gjatë kthimit të tyre nga Amerika, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar: “Tri amazonat” kthehen në Evropë “Ne kemi njoftuar më parë ardhjen në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

(VIDEO) Në Shkup vjen “Devotion” nga Muhamed Ibrahimi

Muhamed Ibrahimi, virtuoz në kitarë, sharki, mandolinë, sonte në Kinemanë Frosina me koncert do ta promovojë albumin e vet të ri “Devotion”. “Ibrahimi është dukuri magjike në skenën muzikore të vendit. Virtuoz i paparë dhe muzikant i jashtëzakonshëm, i cili publikun e vet rregullisht e lë pa frymë dhe gojëhapur, theksojnë organizuesit e koncertit në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Foto e rrallë e Agim Ramadanit, në vitin 1998

Faqaja “Kosharja Altari i Lirisë” ka publikuar një fotografi të rrallë të heroit Agim Ramadani, në vendin e quajtur Sulbicë, në vitin 1998. Bashkë me heroin Agim Ramadani, në foto janë edhe Xhafer Gashi, sot kryetar i Obiliqit dhe një luftëtar tjetër. Agim Ramadai është një nga heronjtë më të njohur të historisë së re… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Ja cila është origjina e lashtë pagane e Pashkëve

Nga Joanna Gillan Pashka, është një festë që kremtohet nga miliona njerëz në mbarë botën, të cilët nderojnë ringjalljen e Jezusit nga vdekja, të përshkruar në Dhiatën e Re, se ndodhi 3 ditë pas kryqëzimit të tij. Është gjithashtu dita, kur fëmijët e vegjël presin të entuziazmuar ardhjen e lepurit të Pashkëve, për të marrë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Shqipëria në vitin 1964/ Foto të rralla nga fotografi i njohur francez Jean-Louis Swiners

Shqipëria, kishte pesuar një revolucion kulturor duke kaluar nga një sistem pothuajse feudal në modernitet. Fotograi i njohur francez Jean-Louis Swiners, në vitin 1964 kishte shkuar në Shqipëri për të realizuar një set të fotografive të rralla. Ai kishte udhëtuar që nga Shkodra deri në Vlorë, që nga Malësia deri në fshatratë më të thella… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Kulturë

Çfarë do të ndodh kur të vdes Mbretëresha Elizabeta II

Pas gati 66 vite në fron, Mbretëresha Elizabeta II, është mbretëresha që i ka shërbyer më së gjati vendit të saj, në historinë britanike. E lindur në vitin 1926, pritej që ajo të jetonte një jetë relativisht normale, por në vitin 1952, me vdekjen e babait të saj, ajo ishte trashëgimtarja e monarkisë britanike. Operacioni… Vazhdo të lexosh

Shko lartë