Category archive

Kulturë - page 3

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme/Maqedoni

Nikolla Gruevski boton libër

Ish kryeministri i vendit i cili është në arrati në Hungari, Nikolla Gruevski përmes Fejsbukut ka informuar se libri i tij është gati dhe se do të jetë promovuar në edicionin e këtij viti të Panairit të librit në Shkup, transmeton Nezavisen.mk. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Maqedoni

“E VËRTETA PËR SHQIPNINË DHE SHQIPTARËT” e Pashko Vasës u promovua nga ITSHKSH

“E vërteta për Shqipninë dhe shqiptarët” nga Pashko Vasa vjen në një botim të ri të realizuar nga Fondacioni “Alsar” nga Tirana, i cili u promovua sot edhe në hapësirat e Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup. Drejtori i këtij instituti, Skender Asani, tha se kjo është një vepër e cila… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Shëndeti/Stardust

“Diamant i Zi” molla e rrallë në botë në tokat shqiptare

Bota ku jetojmë ofron gjëra të mrekullueshme, shpesh të paarritshme për njeriun. I tillë është rasti i majave të larta të maleve të cilat ngrihen krenare dhe fshehin fenomene madhështore. Një nga fenomenet që ka lënë shumë njerëz gojëhapur është molla e zezë, e cila rritet në 10,000 metra mbi nivelin e detit, ose më… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Agani për gazetën ‘Danas’ në vitin 1998: Asnjë krah i UÇK-së nuk është terrorist

Danas: Adem Demaçi tha këto ditë se duhet gjetur një lider që mund të kontrollojë UÇK-në, ai kishte rekomanduar veten e tij për këtë rol. Fehmi Agani: Për të zgjedhur liderine UÇK-së, konsensusi i të gjitha partive politike në Kosovë duhet të arrihet paraprakisht, të gjithë duhet të bien dakord për këtë. Unë mendoj se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Triniteti i Shenjtë, e parapriu me mijëra vjet Krishtërimin

Seria: Traditat biblike, të ndikuara shumë nga kulturat e tjera të lashta Një element qendror i doktrinës së krishterë, Triniteti – i përbërë nga Ati, Biri, dhe Shpirti i Shenjtë – pohon se Perëndia ekziston si tre persona hyjnorë të veçantë, por edhe që bashkëjetojnë mes tyre. Sidoqoftë, koncepti i një triniteti hyjnor nuk është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Napoleoni nuk ishte aq i shkurtër sa pretentohej shpesh

Seria: Faktet e harruara, ose të mësuara gabim në lëndën e historisë Perandori francez, Napoleon Bonaparti, paraqitej nga propaganda britanike si një njeri jashtëzakonisht i shkurtër, dhe po i tillë ilustrohej në karikatura dhe piktura të ndryshme. Pas vdekjes së tij, mjekët që kryen autopsinë e tij, shënuan se gjatësia e tij ishte 1.71 cm,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Promovohet libri “Rrëfime filozofike” të Sunaj Raimit

Universiteti ‘Nënë Tereza’ në Shkup sot promovoi librin më të ri ‘Rrëfime Filozofike’ të Prof. Dr. Sunaj Raimit, profesor dhe Dekan i Fakultetit të Shkencave Sociale, pranë UNT-së. Libri ‘Rrëfime Filozofike’ i trembëdhjeti  me radhë i Prof. Dr. Sunaj Raimit, për recensentë kishte  Doc.dr. Hajdin Abazi, nga Universiteti AAB nga Prishitina, dhe Doc. Dr. Avni Avdiu, nga UNT… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Stardust

Ninxha me Kuadrate qe flet Shqip

Nga 2 maji në të gjitha kinematë e Maqedonisë si dhe në platformën online cinesquare.net  Filmi për fëmijë më i shikuar në Danimarkë gjatë 25 viteve të fundit NINXHA ME KUADRATE vjen në të gjitha kinematë e vendit i dubluar në Shqip dhe Maqedonisht. Filmi i animuar aventurë  për shikuesit më të ri, vjen nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Paradoksi i mahnitshëm që ishte Woodstock-u

Festivali i Udstok, është simboli botëror, si revolta e 1968-ës në shoqërinë italiane. Por me një ndryshim, që nuk është aspak i parëndësishëm: ndërsa mbi 68-ën shtrohet në çdo kremtim, pyetja “A ishte vërtet i lavdishëm?”, mbi Udstok të gjithë duket se bien dakord: Ai ishte momenti më i pastër i vetëdijes rinore, se rreth… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

“Përça dhe investo”: Pse funksionoi Plani Marshall

Nga Melvyn P. Leffler Plani Marshall, ishte nima më e suksesshme e politikës së jashtme të SHBA-së gjatë Luftës së Ftohtë, dhe ndoshta më e suksesshmja në të gjithë historinë e Amerikës. Në Francë, Itali, Britaninë e Madhe, Gjermaninë Perëndimore dhe më gjerë, plani prej 13 miliardë dollarësh në ndihma, përshpejtoi rimëkëmbjen ekonomike, ngriti moralin,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Zbulohet fotografia e fundit e Muratajt, ishte në vilën e tij edhe pse kërkohej nga policia

Admir Murataj dhe Klement Çala ishin në kërkim ndërkombëtar nga Greqia prej vitit 2013 por kjo nuk i pengoi qe pas grabitjes së blindave me para në Qafë Kashar, të riorganizoheshin sërish për të realizuar një nga grabitjet më spektakolare mesditën e 9 prillit në aeroportin e Rinasit. Vizion Plus ka siguruar një foto të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

60 Mintues: Një reportazh për krimet serbe në Gjakovë nga CBS

60 Mintues është revista e lajmëve më e shikuara në Amerikë, që trasmetohet në televizonin CBS. Gazetari i mirënjohur amerikan Scott Pelley, kishte realizuar një reportazh për krimet serbe në Gjakovë, shkruan FMimages.net Kur NATO filloi bombardimet mbi Jugosllavinë, askush nuk e dinte se çfarë po ndodhte brenda Kosovës. Kishte rrëfime për masakra, por vendi ishte… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Politikanë, ministra e imamë – Listat e personave që planifikoi t’i vriste “Syri i Popullit”

Eros Klaiqi Në listat e “Syrit të Popullit” për ekzekutim figuronin edhe ish-kryeministri Isa Mustafa në Kosovë, dy liderët e partive shqiptare në Maqedoninë Veriore: Ali Ahmeti e Menduh Thaçi e politikanët shqiptarë në Preshevë: Riza Halimi e Shqiprim Arifi. Përveç presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi e kryeparlamentarit Kadri Veseli, edhe ish-ministra e klerikë fetar… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Kulturë/Stardust

(FOTO) 10 Aktorët më të popullarizuar

Të gjithë ne kemi dëshirë që ndonjëherë të shikojmë një film të mirë. Filmat ndonjëherë mvaren nga aktorët,të cilët me punën e tyre të mrekullueshme e bëjnë që filmi të duket fantastik. Ne ju sjellim 10 aktoret më të popullarizuar në ditët e sotme: 1. Morgan Freeman Me një zë autoritativ dhe sjellje të qetë, ky… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Më shumë se pavarësi: Polonia dhe viti 1918

Polonia e rifitoi pavarësinë e saj pas Luftës së Parë Botërore. Pavarësisht se zhvilloi shumë vizione të shumëfishta ambicioze, ajo dështoi që të rikrijojë shtetin e mëparshëm të saj, Komonuelthin Polako – Lituan dhe të ribënte një hartë të Eurazisë Perëndimore Në vitin 1918 një Poloni që sapo kishte fituar pavarësinë u shfaq në skenën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Juda Iskarioti: Kush ishte dishepulli misterioz, që e tradhëtoi Jezu Krishtin me një puthje

By Owen Jarus Juda Iskarioti, është i famshëm si një dishepull i Jezu Krishtit, të cilin e tradhtoi në këmbim të një shume parash. Nga 12 dishepujt e Jezusit, “vetëm për Pjetrin flitet më shumë nga shkrimtarët e Ungjillit, sesa mbi Judën”, shkroi Uilliam Klasen në librin e tij “Juda:Tradhtar, apo mik i Jezusit?”. Klasen… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Recital i Eva Bogoevska dhe Maja Stojaovska në Lisbonë

Violinistja Eva Bogoevska dhe pijanistja Maja Stojanovska sot do të marrin pjesë në Lisbonë në sallën e koncerteve të pallatit “Foz” kur do të ekzekutojnë vepra nga Mocarti, Betoveni, Shopen dhe Debisi. Bogoevska është studente në Fakultetin për art dhe muzikë në Shkup në klasën e prof. Oleg Kondratenko. Deri më tani ka pasur performanca… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Ungjilli i gruas së Jezu Krishtit, një falsifikim apo një dëshmi e humbur?

Dishepujt i thanë Jezusit:… Mohoje, Maria nuk është e denjë për të… Jezusi u tha atyre:”Gruaja ime…është në gjendje të jetë dishepulli im… Le të tërbohen njerëzit e ligj… Sa më përket mua, unë jam me të që… Katër ungjijtë kanonikë të Mateut, Markut, Lukës dhe Gjonit, janë rrëfimet okulare të jetës dhe të mësimeve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Ushtria serbe në panik! Momenti kur NATO bombardon bazën serbe në Prishtinë

Në prill të viti 1999 avionët e NATO-s kishin bombarduar bazën famëkeqe të ushtrisë serbe në Prishtinë, e njohur edhe me emrin  “Korpusi i Prishtinës”. Në video shihen ushtarët serbë të cilët i kishte kapur paniku pas bombardimit të bazës nga NATO. E gjithë rruga ishte mbushur me tym dhe nga baza dilnin shtëllunga tymi.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Vaterloja ishte beteja që e shpëtoi Evropën nga dominimi i Napoleonit? Është vetëm një mit

Seria: Faktet e harruara, ose të mësuara gabim në lëndën e historisë Kur Napoleoni u rikthye nga mërgimi i tij i detyruar në Elbë, ai ua bëri të qarta qëllimet paqësore mbretërve të tjerë të Evropës, megjithëse këta të fundit formuan me shpejtësi një koalicion tjetër, për ta rrëzuar atë nga froni. Perandori francez, u… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Irlandezët kundër Çarls Bojkotit: Kush ishte shkaktari i “bojkotit” të parë në histori, si një formë proteste

Nga Giorgia Maria Pagliaro Etimologjia e foljes “bojkotoj”, dhe i fjalës që rrjedh prej saj “bojkoti”, ka një origjinë jo të shumë të vjetër. Ajo rrjedh nga fjala angleze “boycott”, dhe i referohet ngjarjeve shoqërore dhe politike, që kishin si protagonistin njeriun që mbante këtë mbiemër. Ishte viti 1872, kur Çarls Kaningam Bojkot, me origjinë… Vazhdo të lexosh

Shko lartë