Category archive

Kulturë - page 3

Posted on në kategorine Kulturë

Era Istrefi do të performojë në ceremoninë hapëse të “Kupës së Botës për Femra 2019”

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Era Istrefi, po kthehet në emrin më të pëlqyer për të performuar në ngjarjet sportive. Ajo ishte pjesë e “Botërorit 2018” së bashku me aktorin e njohur Will Smith dhe këngëtarin e famshëm Nicky Jam, ndërsa këtë herë do udhëtojë drejt Parisit. FIFA kanë konfirmuar se Istrefi do të bëjë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Arkivi i Shtetit, mbi 200 milionë dokumente arkivore të aksesueshme

Mbi 200 milionë dokumente arkivore për shqiptarët dhe historinë e shtetit shqiptar, deri dje vështirësisht të depërtueshme, tani janë lehtësisht të aksesueshme falë jo vetëm transformimit të ambienteve, por edhe sistemit të  dixhitalizimit të dokumenteve arkivore. Tashmë kushdo i interesuar mund t’i kërkojë dhe konsultojë online ato përmes aplikacionit të ngjashëm me modulet e vendeve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Të ruash gjurmët e shtegut të përgjakur në Reçak

Gili Hoxhaj Mëngjesin e 15 janarit 1999, banorët e Reçakut e përshkruajnë me mjegull e shumë të ftohtë. Egzon Bilalli nuk e mban mend,  por bisedat e shumta që ka zhvilluar me gjyshin e të afërmit e tjerë kanë bërë që ai të di saktësisht se ku ka qenë i shtrirë secili trup i vrarë.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

“Letër fëmijës që nuk u lind kurrë”, premierë në fundjavë në skenën e Teatrit Eksperimental

Shfaqja “Letër fëmijës, që nuk u lind kurrë” me autore Oriana Fallaci vjen këto ditë premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Premiera në datën 19 janar është punuar për në skenën teatrore nga Ina Gjonçi dhe Endri Çela. Kjo pjesë që vjen premierë do të interpretohet në skenë nga aktorja  e njohur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Festivali “Flaka e Janarit” heq nga aktiviteti shtyllën “Film-Foto Flaka”

Komuna e Gjilanit organizon  edicionin e 28-të të manifestimit tradicional kulturor “Flaka e Janarit” që mbahet në nderim të heronjeve, dëshmorëve e martirëve të kombit. Manifestimi zakonisht nis me homazhe tek varrezat dhe lapidarët e dëshmorëve duke vazhduar pastaj me aktivitetet të tjera sikurse arti pamor, skenik, letrat dhe ai muzikor, të cilët cilësohen si… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Kompjuterët e harruar të Bashkimit Sovjetik

Sot një pjesë e mirë e atyre që kanë kompjuterë ose laptopë, kanë harruar se si dukeshin dikur kompjuterët e vjetër dhe me dizajne të ndryshme. Normalisht, në pjesë të ndryshme të botës prodhoheshin kompjuterë të dizajneve të ndryshme dhe shtetet e botës konkurronin që të prodhonin kompjuterët më të mirë, e më të avancuar… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Anibar hap thirrjen për punëtorinë ‘Kuzhina tradicionale e Kosovës – Hyrje në një kulturë’

Anibar hap thirrjen për pjesmarrës në punëtorinë e animacionit: Kuzhina tradicionale e Kosovës – Hyrje në një kulturë! Nëse keni interesim për animacion, kulturë dhe ushqimin tradicional, atëherë bashkohuni në punëtorinë pesë ditore në Kinema “Jusuf Gervalla”. Kjo punëtori organizohet në kuadër të projektit të Anibar “Promovimi i trashëgimisë kulturore dhe ngritja e dialogut ndërmjet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Botohet libri “Gazetaria online”, i gazetarit Lulzim Ahmeti

Rafteve të librarive i është shtuar libri “Gazetaria online” i gazetarit Lulzim Ahmeti, dedikuar studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve të medieve elektronike. Në këtë libër Ahmeti ka trajtuar rolin dhe efektin e gazetarisë online në informim të publikut, njëkohësisht ka shtjelluar mjetet e informimit të cilat përdoren më së shumti në mediat online. “Për gazetarinë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Gra studioni, është mjaft çliruese të mos varesh nga një burrë

Në atë kohë po punoja në shërbimin shëndetësor publik. Ajo ishte 18 vjeçe dhe erdhi në konsultimin endokrinologjik sepse nuk mund të mbetej shtatzënë. Nuk mora shumë kohë për të zbuluar shkakun e infertilitetit të saj, kështu që lehtësisht përcaktova diagnozën. Megjithatë, ajo që duhet të ishte një konsultim rutinë dukej si një sfidë e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Vëllerëzit Rajt nuk ishin pionerët e parë të fluturimit, ja cilët janë pretendentët e tjerë

Dhjetëra miliona njerëz në mbarë botën, dëgjuan ndoshta për herë të parë për Alberto Santos-Dymon, kur ndoqën ceremoninë e hapjes së Olimpiadës Verore të 2016-ës në Rio de Zhaneiro, dhe panë imazhin e një burri të hijshëm me mustaqe, që sipas organizatorëve të lojërave është shpikësi i vërtetë i avionit që ia doli të kryejë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Grevat, mësuesit dhe llafet e budallme

Nga Rrahman Paçarizi Në parim kërkesat e punëtorëve gjithmonë janë të drejta. Ato janë presion i grupeve të caktuara sociale e profesionale drejtuar punëdhënësve apo qeverive, zakonisht me kërkesa për rritjen e të ardhurave, përmirësimin e kushteve të punës apo përmirësimin e përgjithshëm të pozitës së atij grupi social apo profesional. Edhe greva e mësimdhënësve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Camila Cabello mposht Adele, është ajo mbretëresha e re e muzikës

Eshtë Camila Cabello mbretëresha e re e muzikës në platformat online. Kënga e saj “Havana” është shpallur kënga më e dëgjuar e një artisteje femër e të gjitha kohërave. 21-vjeçarja uli nga froni këngën e Adele, “Hello”. Havana mbizotëron me 3.4 miliardë dëgjime ndërsa “Hello” mban vendin e dytë tashmë me 3.36 miliardë dëgjime. Camila… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Përplasje për monedhat e shatërvanit të Trevit në Romë

Një mosmarrëveshje ka shpërthyer mes kryebashkiakes së Romës dhe Kishës Katolike romane, në lidhje me atë që do të ndodhë me monedhat e marra nga shatërvani i Trevit. Ooo Çdo vit, rreth 1.5 milionë euro nxirren nga shatërvani i famshëm. Tradicionalisht, ato i jepen një organizate katolike bamirësie për të ndihmuar njerëzit në nevojë, por… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Vizitorët e parë, në muzetë e qytetit të Beratit

Muzeu Ikonografik “Onufri” dhe Muzeu Etnografik në qytetin e Beratit këtë vit e kanë nisur duke mirëpritur  vizitorët e parë të vitit 2019. Ministria e Kulturës shkruan se temperaturat e ulëta nuk i kanë penguar vizitorët të shikojnë këto dy muze në qytetin e Beratit. “Temperaturat e ulëta të ditëve të para të janarit nuk… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Cineplexx organizon eventin “Glass – Premiere” me shumë shpërblime!

Cineplexx sërish organizon eventin Premiere, këtë herë me filmin e shumë pritur nga M. Night Shyamalan, “Glass”. Si çdo herë, shpërblimet dhe aktivitetet do të jenë pjesë e kësaj ngjarje filmike në Cineplelxx. Në këtë event me 17 janar, do të shfaqet filmi dramë/fantazi me aktorë të njohur si Bruce Willis, Samuel Jackson, James McAvoy e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Të duash atë që bën, puna në librari të ndryshon jetën

Të gjesh një punë që bën me dashuri është fat i madh. Jo të gjithë ia arrijnë. Shpesh zgjedhim profesione që nuk na përmbushin shpirtërisht, por na sigurojnë financiarisht; herë të tjerë nuk kemi as luksin e zgjedhjes; ndokush tjetër thjesht qëllon të nisë një punë që më vonë i bëhet rutinë.  Për ata që… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

“Havana” e Cabellos shpallet kënga më e dëgjuar e të gjitha kohërave, mposht Adelen

Këngëtarja e njohur Camila Cabello është bërë mbretëresha e re e muzikës në platformat online. Kënga e famshme e saj “Havana” është shpallur kënga më e dëgjuar e një artiste femër e të gjitha kohërave. 21-vjeçarja hodhi nga froni këngën e “Hello” të këngëtares britanike Adele. “Havana” mbizotëron me 3.4 miliardë dëgjime ndërsa “Hello” mban… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Dua Lipa kthehet në fëmijëri përmes një video ku flet shqip

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Dua Lipa po vazhdon rrugën e saj të suksesshme nëpër botë duke dominuar në festivalet me prestigjioze atje, shkruan KultPlus. Dua Lipa verën e vitit të kaluar i dha një koncert të paharrueshëm Prishtinës në kuadër të festivalit “Sunny Hill Prishtina”. Dua Lipa nuk i ka harruar asnjëherë rrënjët dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Filmi “NË MES” nga Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale

Festivali Ndërkombëtar i Filmit “Berlinale” njoftoj për pjesëmarrjen e filmit “NË MES” të autorit Samir Karahoda në garën ndërkombëtare të filmave të shkurtë “Berlinale Shorts”. Kjo është hera e parë që një film nga Kosova pranohet në garën e Berlinales, që njihet si një nga festivalet më prestigjioze në botë. Filmi trajton dy tema paralelisht;… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Në 20 vjetorin e vdekjes së Shani Pallaskës: Portreti i artistit në rini

Selman Jusufi Të ngjitesh në skenë. Të bëshë grimin. Të ngjallësh personazhin. Të jetosh në mes të dekoreve dhe perdeve. Të ulesh në proskenium. Të marrësh frymë thellë. Ta dëgjosh zërin e natës. Të jetosh jetën e huaj. Ta bartësh mbi supe kalvarin. Ta shikosh në sy Ferrin dhe Parajsën njëkohësisht. Të jesh i ekzaltuar,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Takim me Basri Çapriqin përmes poezisë

Jeta Zymberi Zëri i një shkrimtari e fjala e tij, merr jehonë pothuajse gjithmonë në brezat e ardhshëm më tepër se në kohën kur jeton e vepron vetë shkrimtari. Por, për shkrimtarin Basri Çapriqi ndodhi që fjala e tij të jehojë edhe gjatë kohës sa ai ishte prezent në këtë jetë. Këtë ndoshta e bëri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Erdogani kundër artistëve, birrës dhe Moxartit

Erdogan ka dalë kundër artistëve, pasi nuk duron asnjë kritikë, as kur ajo vjen prej artistëve me bindje konservatore. Kundëgoditjet bëhen të ashpra, kur atij i duhet të heqë vëmendjen e opinionit nga problemet politike. Armiqësia e fundit verbale tingëllon zbavitëse. Artisti 72 vjeçar, Rutkay Aziz i rekomandoi Recep Tayyip Erdoganit që: “Presidenti i shtetit… Vazhdo të lexosh

Shko lartë