Category archive

Kulturë

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme

ISMAILI në përmbylljen solemne të Festivalit “VERA E OHRIT”

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë në Ohër mori pjesë në përmbylljen solemne të Edicionit të 59-të të Festivalit “Vera e Ohrit” në të cilën u paraqit shfaqja “Odisej” nga Goran Stefanovski, në regjinë e Aleksandar Popovski. Shfaqja, e cila mori një vlerësim të madh nga audiencë e shumtë, është bashkëproduksion i disa teatrove të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Në tetor 1929 shoqëria kinematografike Fox News dërgoi në Shqipëri, duke realizuar filmin e parë me zë

Në tetor 1929 shoqëria kinematografike Fox News dërgoi në Shqipëri një ekip të posaçëm të shërbimit të saj Fox Movietone News. Grupi i xhirimit filmoi pamje të festimeve që u mbajtën në Tiranë më 8 tetor, me rastin e ditëlindjes së Mbretit Zog I dhe fjalimin e Mbretit, i pari filmim me zë i bërë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Shqiptari që kishte refuzuar të vriste Hasan Prishtinën në Vjenë

Një rast intersant ka ndodhur në vitin 1928 në Vjenë, kur një shqiptar i quajtur Ibrahim Lica, nga Kruja shkonë në Vjenë të Austrisë, me mision për ta vrarë Hasan Prishtinën. Lajmi është botuar në gazetën vjeneze “Das interessante Blatt”, shkruan FMimages.net Në monentin e vrasjës Ibrahim Lica dorëzohet në policinë e Vjenës, ai i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

FOTO HISTORIKE/ 107 vjet nga çlirimi i Shkupit në vitin 1912

Nga Alban Bujupi Më 19 gusht “Times “, raporton kryengritësit shqiptarë me 12.000 burra kishin çliruar Shkupin të enjten e kaluar, kishin marshuar në Selanik. ga Shkupi grupe kryengritësish marshuan drejt Tetovës, Kumanovës e Preshevës dhe i çliruan edhe këto qytete, duke liruar gjithashtu të burgosurit, shkruan FMimages.net. Kryengritesit shqiptarë duke hyrë në Shkup, gazeta… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

EKSKLUZIVE/ Haradinaj tregon për gazetën gjermane detaje rreth intervistimin të tij në Hagë

Kryeministri në dorëheqje i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë të dhënë për gazetën gjermane, Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ka dhënë detaje të reja rreth intervistimit nga Prokuroria Speciale në Hagë. Haradinaj ka thënë se intervistimi ka zgjatur një orë, teksa ka shtuar se nuk ka informata nëse do të ketë ndonjë aktakuzë ndaj tij,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Retushimi/ Ja si manipolonte një gazetë serbe në vitin 1920, duke vendosur flamurin serb në foton e malësorëve

Fotografia është një instrument i fuqishëm propagande, pasi ajo zëvendëson rolin e ikonës në memorien e përgjithshme. Mediat serbe janë të specializuara në prodhimin e lajmeve të rreme apo ndryshe siç njihen si ‘Fake News’. Shteti serb gjithmon ka prodhuar lajme negative kundër shqiptarëve në shumë raste duke krijuar edhe përçarje, shkruan FMimages.net Siç tregon… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Dy shqiptarë urohen nga një oficer serb për ekzekutimin e një udhëheqesi shqiptar të njohur si “kaçak”

Kjo ngjarje tronditëse ka ndodhur në Kosovën juglidore, në rajoni e Nerodimës në vitin 1925. Në fotografi shihen dy shqiptarë të cilët marrin urimet nga një oficer serb për vr asjën e një udhëheqesi të njohur shqiptar të njohur si “kaçak” në zonën e Nerodimës, në Kosovën juglindore. FMimages.net posedon emrat e ekzekutorvëve shqiptarë dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme

Vallja dhe kënga shqipe jehoi në Krushevë (FOTO)

Shoqëria Kulturore Artistike “Emin Duraku” nga Shkupi ishte pjesë e manifestimit për shënimin e 116 vjetorit të kryengritjes së Ilindenit. Me valle popullore, trupa e valltarëve të kësaj shoqërie kulturore shqipe kishte një performansë të shkëlqyer. Nga pavarësimi i vendit gati se çdo vit është praktikë pjesëmarrja e një trupe artistike shqiptare në shënimin e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme/Maqedoni

HYSNI ISMAILI e takoi ministrin e Kulturës së Turqisë (FOTO)

Ministri i Kulturës së Maqedonisë së Veriut, Hysni Ismaili, sot ka realizuar takim zyrtar me homologun e tij turk, ministrin e Kulturës të Republikës së Turqisë, Mehmet Nuri Ersoy. Takimi u realizua me qëllim të vendosjes së bashkëpunimit bilateral në nivel të ministrive, por edhe për të thelluar bashkëpunimin institucional në sferën e kulturës. Gjithashtu,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Historia sekrete e L’Oréal

Natën e 3 shkurtit 2004, gjigandi i kozmetikës L’Oréal, ka njoftuar ristrukturimin e kapitalit të saj. Zhduket kështu holdingu kontrollues i themeluar nga Eugène Schueller gjatë Luftës së Dytë Botërore. Themeluesi i grupit ishte edhe një prej financuesve të mëdhenj e nazizmit francez dhe i komplotit të organizatës së djathtë e njohur me emrin “La… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Ekskluzive: Flet Avokati i Morinës, ish-ushtarit të UÇK-së që po qëndron në paraburgim në Maqedoni, ekstradimin e të cilit po e kërkon Serbia

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Tomor Morina javën e kaluar është ndaluar nga policia e Maqedonisë së Veriut në kalimin kufitar Bllace me kërkesë të Serbisë në Interpol me akuzën “krim ndaj njerëzimit” dhe autoritetet e shtetit maqedonas i kanë caktuar paraburgim prej 30 ditësh, për të pritur faktet e Serbisë për këtë rast,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Pse Iluminizmi nuk ishte “Epoka e Arsyes”

Nga Henry Martyn Lloyd Në të dy anët e Atlantikut, grupime intelektualësh u kanë bërë thirrje bashkëkombasve të rrëmbejnë armët. Kështjella e rrethuar në nevojë për t’u mbrojtur, thonë ata, është ajo që mbron shkencën, faktet dhe politikat e bazuara në fakte. Këta kalorës të bardhë të progresit- të si psikologu Stiven Pinker dhe neuroshkencëtari… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme

(VIDEO) Inva Mula shfaqet bashkë me Ethem Ramadanin në “Mik Festival” në Korçë

Ka startuar në qytetin e Korçës edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës. Mbrëmjen e djeshme “Mik Festival” ka sjellë atmosferë me muzikë spanjolle. Në këtë eveniment ishte e pranishme edhe sopranoja e njohur shqiptare me famë botërore, Inva Mula dhe bashkëshorti i saj Ethem Ramadani. Pak ditë më parë në mediat shqiptare qarkulloi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Sharrëxhiu: Fotografitë reale të shqiptarëve të varfër në Beograd në vitin 1953

Për bukë të gojës shqiptarët e skamur iknin në mërgim, në Beograd e në Serbinë e kamur. Atje buka e mërgimit ishte e lyer “me gjak”. Këta shqiptarë frymezuan poetin e madh shqiptar Esad Mekulin të shkruaj poezinë “Sharrëxhiu”. FMimages Albania ju sjellë disa foto reale të kohës. “Xhepat e sharrëxhiut janë shumë të ngushta… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Muri i Berlinit: 10 gjëra që mund të mos i dinit

Rënia e Murit të Berlinit ndodhi prej një gabimi Në një konferencë shtypi mbrëmjen e 9 nëntorit 1989, anëtari i byrosë politike të Gjermanisë Lindore, Gynter Shabovski shpalli në mënyrë të parakohshme se do të hiqeshin kufizimet e vizave të udhëtimit. Kur u pyet se kur do të vihej në zbatim politika e re, ai… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Maqedoni

(FOTO) 3 gjërat që prindërit NUK duhet t’i bëjnë për fëmijët e tyre!?

Ndonjëherë prindërit iu ndihmojnë fëmijëve shumë. Por, të rriturit nuk bën ta jetojnë jetën e fëmijëve për ta. Detyra e prindërve është t’iu ndihmojnë fëmijëve të rriten dhe ta fitojnë përvojën e tyre, shkruan telegrafi.com Më poshtë ju sjellim disa gjëra të cilat, sipas ekspertëve, nuk duhet t’i bëni asnjëherë për fëmijën tuaj. 1: Mos… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

(VIDEO) Super MAMAJA, 44 vjeçe me 21 fëmijë

Shumë prindër preferojnë që fëmijët t’i dërgojnë në kampe verore gjatë periudhës së pushimeve, duke rezervuar edhe pak kohë relaksi për vete. Por, kjo nuk ndodh ër 44-vjeçaren Sue Radford. Nëna e 21 fëmijëve rrëfen jetën e saj dhe pushimet e çmendura me një “ushtri” me vete. Super mami ka treguar se shpenzon 350 paund… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Forum / A kanë ndihmuar armët bërthamore, në ruajtjen e paqes botërore?

Ndonëse konfliktet kombëtare dhe rajonale, si dhe terrorizmi ndërkombëtar mbeten të përhapura, që nga viti 1945, bota nuk i është nënshtruar një lufte të vërtetë pan-rajonale apo trans-kontinentale. Malkolm Kreig, historian në Universitetin Xhon Mur në Liverpul; Majkëll Gudman, profesor i çështjeve ndërkombëtare në Kolegjin Mbretëror të Londrës; Sajmën Mudi, lektor mbi çështjet e mbrojtjes… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

ROLI i tezeve në jetën e fëmijëve…

Prindërit dhe gjyshërit nuk janë të vetmit që mund të kenë një ndikim pozitiv në zhvillimin e një fëmije. Tezet në fakt sjellin gjëra shumë të mira në jetën e nipërve të tyre, ato janë si një nënë e dytë. Ndërsa prindërit janë aty për të rritur dhe për të udhëhequr fëmijët e tyre, dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Pesë filma do shfaqen në “KINEMA NË BARI”

“Kinema në bar” është titulluar edicioni i parë i mbrëmjeve filmike pa pagesë, të cilat prej nesër e deri më 27 korrik do t’i organizojnë Qendra rinore kulturore dhe kinemaja “Milenium” në parkun e QRK-së. Do të shfaqen pesë filma në pesë mbrëmjet, të cilët janë në përputhje me programin e ngjarjes “QRK për Shkupin”.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme

Një pjesë e rrugës “Dervish Cara” në Tetovë do të jetë e mbyllur për trafik shkaku i manifestimit “Rruga e çadrave”

Manifestimi “Rruga e çadrave” fillon sonte në Tetovë. Për shkak të mbajtjes së manifestimit një pjesë e rrugës “Dervish Cara” (ish “APJ”) prej sot deri të enjten të jetë e mbyllur për komunikacion prej orës 20 deri në mesnatë. “Rruga e çadrave” është pjesë e Verës kulturore në Tetovë që mbahet në qytet prej 4… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

(VIDEO) Kuartetit “TEREM” nga Sankt Petersburgu koncert në “Verën e Ohrit”

Dita e 11-të e edicionit të sivjetmë të “Verës së Ohrit” është e rezervuar për koncertin e kuartetit rus “Terem” nga Sankt Petersburgu, në përbërje të Andrej Konstantinov-sopran dombra, Andrej Smirnov-bajan/ hamronikë, Aleksej Barsçev -alt dombra dhe Vladimir Kudrjavçev në kontrabas. Kuarteti “Terem” është një fenomen i llojit të vet, ansambël unikal i cili muzikën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme

ISMAILI takon ambasadorin REKA

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, sot realizoi takim me ambasadorin e Shqipërisë në Shkup, Fatos Reka. Në takim, Ismaili dhe Reka shkëmbyen mendime mbi bashkëpunimin e suksesshëm deri më tani në fushën e kulturës ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë, si dhe mbi nevojën për thellimin e mëtejshëm të tij. U… Vazhdo të lexosh

1 2 3 81
Shko lartë