Category archive

Kulturë

Posted on në kategorine Kulturë

Recital i Eva Bogoevska dhe Maja Stojaovska në Lisbonë

Violinistja Eva Bogoevska dhe pijanistja Maja Stojanovska sot do të marrin pjesë në Lisbonë në sallën e koncerteve të pallatit “Foz” kur do të ekzekutojnë vepra nga Mocarti, Betoveni, Shopen dhe Debisi. Bogoevska është studente në Fakultetin për art dhe muzikë në Shkup në klasën e prof. Oleg Kondratenko. Deri më tani ka pasur performanca… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Ungjilli i gruas së Jezu Krishtit, një falsifikim apo një dëshmi e humbur?

Dishepujt i thanë Jezusit:… Mohoje, Maria nuk është e denjë për të… Jezusi u tha atyre:”Gruaja ime…është në gjendje të jetë dishepulli im… Le të tërbohen njerëzit e ligj… Sa më përket mua, unë jam me të që… Katër ungjijtë kanonikë të Mateut, Markut, Lukës dhe Gjonit, janë rrëfimet okulare të jetës dhe të mësimeve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Ushtria serbe në panik! Momenti kur NATO bombardon bazën serbe në Prishtinë

Në prill të viti 1999 avionët e NATO-s kishin bombarduar bazën famëkeqe të ushtrisë serbe në Prishtinë, e njohur edhe me emrin  “Korpusi i Prishtinës”. Në video shihen ushtarët serbë të cilët i kishte kapur paniku pas bombardimit të bazës nga NATO. E gjithë rruga ishte mbushur me tym dhe nga baza dilnin shtëllunga tymi.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Vaterloja ishte beteja që e shpëtoi Evropën nga dominimi i Napoleonit? Është vetëm një mit

Seria: Faktet e harruara, ose të mësuara gabim në lëndën e historisë Kur Napoleoni u rikthye nga mërgimi i tij i detyruar në Elbë, ai ua bëri të qarta qëllimet paqësore mbretërve të tjerë të Evropës, megjithëse këta të fundit formuan me shpejtësi një koalicion tjetër, për ta rrëzuar atë nga froni. Perandori francez, u… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Irlandezët kundër Çarls Bojkotit: Kush ishte shkaktari i “bojkotit” të parë në histori, si një formë proteste

Nga Giorgia Maria Pagliaro Etimologjia e foljes “bojkotoj”, dhe i fjalës që rrjedh prej saj “bojkoti”, ka një origjinë jo të shumë të vjetër. Ajo rrjedh nga fjala angleze “boycott”, dhe i referohet ngjarjeve shoqërore dhe politike, që kishin si protagonistin njeriun që mbante këtë mbiemër. Ishte viti 1872, kur Çarls Kaningam Bojkot, me origjinë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Miloshevski: Kultura është promovimi më i fuqishëm i Ohrit në botë

Kultura, tradita, historia dhe religjioni janë vlera që janë krenaria jonë dhe duhet të kultivohen. Qyteti i Ohrit është mozaik i vlerave kulturore, ndërsa kujdesi jonë patjetër duhet të drejtohet pikërisht drejt tyre, deklaroi sot Mitre Miloshevski, kandidati i VMRO-DPMNE-së për kryetar të Ohrit. Më pas ai prezantoi një pjesë të programit parazgjedhor që ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme

Sonte në Kërçovë vjen shfaqja teatrale “Gratë” e regjisorit Qëndrim Rijani

Në Shtëpinë e Kulturës në Kërçovë sonte do të shfaqet shfaqja “Gratë” e regjisorit Qëndrim Rijani. Drama “Gratë” është e llojit të zhanrit që mund të përkufizohet mes trilerit dhe komedisë së zezë. Mbase edhe vetë regjisori e ka nuhatur që kjo dramë cilësore është e denjë për t’u ngjitur fillimisht në skenën e Teatrit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Kulturë/Stardust/Travel

Këto janë qytetet më të mira të botës për të jetuar, sipas studiuesve

Viena është quajtur qyteti më i mirë në botë për të jetuar në këtë vit. Në një listë të botuar të mërkurën, konsulenti i burimeve njerëzore Mercer renditi 231 qytete në mbarë botën për cilësinë e jetesës. Kryeqyteti austriak kryesoi listën për vitin e dhjetë, duke ndjekur nga afër Zurichi në Zvicër. Auckland në Mynich… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

“Notre Dame” jonë, quhet Kisha e Shën Mërisë së Maligradit

Brizida Gjikondi Nobelisti francez Andre Gide thoshte që “Veprat më të bukura të njerëzve janë kokëfortësisht të dhimbshme” ose i preferuari tjetër i imi Artur Shopenhaur shprehej “ Me një vepër arti duhet të sillesh si ndaj një fisniku të madh, ti rrish përballë dhe të presësh që të thotë diçka”.. dhe në të dyja… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Kulturë/Stardust

(FOTO) Liqeni i Ohrit – një perlë natyrore

Liqeni i Ohrit është pasuria më e madhe që natyra u ka falur njerëzve të kësaj ane. Liqeni nga më të bukurit në botë është krenaria e tyre,por edhe burim i të ardhurave materiale për një pjesë të mire të qytetarëve. Krahas bukurisë së rrallë, florës dhe faunës së pasur, këtë liqe e karakterizojnë edhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Simbolika e Feniksit mitik: Ripërtëritja, rilindja dhe shkatërrimi

Në mitologjinë e lashtë, simbolika i zogut madhështor Feniks, që lidhet më së shpeshti me Diellin, vdes dhe ringjallet nëpër kultura të ndryshme, dhe gjatë gjithë kohës. Legjenda e lashtë, përshkruan pamjen e një zogu magjik të ndritshëm dhe vezullues, që jeton qindra vjet para se të vdesë, duke shpërthyer në flakë. Pastaj rilind nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

VIDEO/ Publikohen pamje të rralla të shkatërrimit të bazava ushtarake serbe nga NATO

Pamje të rralla filmike janë publikuar nga “Zastava Film”, në 20 vjetorin e bombardimeve të NATO-së mbi Jugosllavinë, shkruan FMimages.net Që nga Beogradi deri në Gjilan, kudo baza shihen bazat serbe të shkatërruar nga bombat e avionëve të NATO-së në vitin 1999. NATO nuk kishte bombarduar pothuajse të gjitha bazat dhe infrastrukturen e ushtrisë serbe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Katerina de Mediçi, a ishte e fiksuar pas okultizmit, një nga gratë më të fuqishme të Mesjetës?

Seria: Fiksimet e çuditshme, që do t’ju bëjnë t’i shihni ndryshe disa figura historike Duke u rritur në Firence, Katerina mësoi mbi astronominë dhe astrologjinë, që në moshë të hershme. Ajo e mori me vete ato dije kur u zhvendos në Francë, si nusja 14-vjeçare e Mbretit Fransua. Besimet dhe supersticionet e saj, gjithashtu do… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Berberët e Afrikës së Veriut: Nomadët, që mbijetuan, aty ku nuk mundi askush tjetër

Nga Uajët Red Në planet, ka disa vende ku duket sikur njeriu nuk mund të jetojë dot, dhe megjithatë disa njerëz kanë jetuar dhe jetojnë aty. Mes tyre janë komunitetet indigjene në Afrikën e Veriut, të cilët nuk kishin zgjidhje tjetër, veçse të zhvillonin metoda të zgjuara për të mbijetuar: Berberët. Të kufizuar nga shkretëtira… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Arbëreshët nga Argjentina përkutojnë Betejën e Koshares

Në Argjentinën e largët kanë emigruar shumër arbëreshë në shekullin e 19. Ata edhe sot e kësaj dite nuk e harrun gjuhën dhe identitetin shqiptar, dhe besohet se janë me qindra mijra arbëreshë që jetojnë në Argjentinë, dhe njëri nga ata është Imzot Aleksandër i Shqipatrëve, në Bueonos Aries, q ëshume aktiv në rrjetin social Facebook.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Video ekskluzive e grabitjes në Rinas: Alarmi u dha 5 minuta me vonesë

Një shprehje e urtë thotë “koha është flori”, e pikërisht e tillë ishte për grabitësit e Rinasit. Dy minuta pasi ata dolën nga porta veriore e Aeroportit “Nënë Tereza”, autoritetet përgjegjëse njoftuan policinë. Në fakt, njoftimi ishte mjaft i vonuar, ishte pikërisht më shumë se 6 minuta pasi ata kishin hyrë në aeroport, kishin grabitur,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme/Maqedoni

Promovohet libri i EMIN AZEMIT: “Bllaca, dhimbja e lirisë” (FOTO)

Në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve–Shkup, sot u promovua libri i autorit Emin Azemi me titull “Bllaca, dhimbja e lirisë”, në kujtim të 20-vjetorit të eksodit kosovar. Drejtori i Institutit, Skender Asani, tha se ky libër vjen në kohën e duhur, për të argumentuar një pjesë të rëndësishme të memories tonë kolektive,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Maqedoni

“Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” sonte në Kërçovë

Filmi “Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” në regji të Kushtrim Bekteshit do të shfaqte premierë sonte në Qendrën e kulturës “Koço Racin” në Kërçovë. Filmi është në produksion të Manufakturës me producent Sasho Pavloski, në bashkëproduksion të Media filmit me producent Mumin Jashari nga Kosova, nga Skandal produksioni nga Shqipëria me producent Genc… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Frika nga vdekja, ndikoi në zbutjen e njeriut të lashtë dhe në lindjen e ndjenjës së moralit

Antropologu britanik, Riçard Rangam, beson se njerëzimi ynë filloi me vrasjen e një tirani. Në një intervistë për “Der Spiegel”, ai shpjegon se përse njerezit (homo sapiens) janë kaq vrasës, ndërsa janë në të njëjtën kohë në mesin e specieve më paqësore. Profesor Rangam, ju jeni të interesuar mbi çështjen e agresionit. Pse shkuat në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Intervista e rrallë e Faik Konicës në NBC Radio, 1939

Nga Ilir Ikonomi Po ju paraqes një material zanor të pa publikuar ndonjëherë. Po ju paraqes një material zanor të pa publikuar ndonjëherë.Është intervista e Faik Konicës, ministrit fuqiplotë të Shqipërisë në Uashington dhënë radios amerikane NBC më 8 prill 1939, një ditë pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia.Kanë kaluar 80 vjet nga ajo ditë.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Maqedoni

“Koha ditore”: Orkestra e Operës së Maqedonisë saboton koncertin e Ramë Lahajt

Gala-koncerti  i tenorit kosovar me famë botërore Ramë Lahaj, që u mbajt mbrëmë në Shkup ka qenë në prag të dështimit, për shkak të refuzimit të anëtarëve të Orkestrës së Operës së Maqedonisë, që ta shoqërojnë, shkruan “Koha ditore” Sipas gazetës, koncerti “Ramë Lahaj and friends”, është “shpëtuar” nga pianisti shqiptar Genc Tukiqi, i cili ka… Vazhdo të lexosh

1 2 3 90
Shko lartë