Bota - Page 2

Policia shpërndan protestuesit në SHBA, vendoset gjendja e shtetrrethimit deri në 06:00 të mëngjesit

//

Mbyllet protesta e mbështetësve të presidentit Donald Trump në godinën e Kongresit amerikan ku po mbahej seanca për certifikimin e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit. Mbështetësit e Trump hynë me dhunë në godinën e Kongresit dhe qëndruan aty për disa orë. Si pasojë e përplasjeve me policinë u regjistruan të lënduar në radhët e efektivëve

Tensione në SHBA, mbështetësit e Trump hyjnë në ndërtesën e Kongresit para certifikimit të zgjedhjeve

//

Është tensionuar së tepërmi situata në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në pritje të certifikimit të seancës së Kongresit ku do të certifikohet dhe zyrtarisht fitorja e presidentit të zgjedhur Joe Biden. Mbështetës të Presidentit Donald Trump janë mbledhur përpara Kongresit për të protestuar sipas tyre kundër zgjedhjeve të vjedhura presidenciale. Policia ndërhyri menjëherë madje

Xhorxhia, zyrtarët zgjedhorë përgënjeshtrojnë postimin e presidentit

Zyrtarët zgjedhorë në Xhorxhia që po ndjekin balotazhin për dy vendet e këtij shteti në Senat, iu kundërpërgjigjën një postimi të Presidentit Trump në Twitter ku ai ngrinte shqetësime për probleme me makinat e votimit. Zyrtarët reaguan duke thënë se megjithë problemet e hershme në një komunë, zgjedhjet po ecin në rregull. Të martën pasdite

Mbesa ngrit kallëzim penal, Trump po kërkon që padia të hidhet poshtë

Presidenti amerikan, Donald Trump po kërkon refuzimin e procesit gjyqësor në të cilin pretendohet se tradhtoi mbesën për një trashëgimi me vlerë dhjetëra miliona dollarë. Ai e akuzon atë për pranimin e “teorive të komplotit” në një përpjekje për ta ngarkuar atë me procese gjyqësore pasi të largohet nga Shtëpia e Bardhë. Avokatët e presidentit

Sherman dhe Nuland në poste drejtuese të diplomacisë

Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka në plan të emërojë dy diplomate me përvojë Wendy Sherman dhe Victoria Nuland si zyrtaret nr. 2 dhe nr. 3 në Departamentin e Shtetit, thanë dy burime që kishin dijeni për këtë çështje. Zonja Sherman, një nga negociatoret kryesore të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 me Iranin, që Presidenti

Spanjë, papunësia u rrit me 23 % në vitin 2020

Dëmi ekonomik i shkaktuar nga pandemia e COVID-19 i dha fund pesë viteve rradhazi të rimëkëmbjes së punësimit në Spanjë, që regjistroi një rritje të papunësisë të barabartë me 23 % në vitin 2020, sipas të dhënave të lëshuara sot nga Ministria e Punës. “Në fund të dhjetorit, numri i të papunëve u rrit me

Mbi 600 gazetarë në botë vdiqën shkaku i COVID-19

Më shumë se 600 gazetarë vdiqën nga COVID-19 në 59 vende për 10 muaj në vitin 2020, tha të martën Fushata e Emblemës së Shtypit me bazë në Gjenevë. Sipas organizatës joqeveritare (OJQ), rreth 60 anëtarë të medias vdiqën çdo muaj, duke barazuar dy vdekje të njohura në ditë mesatarisht në të gjithë botën “Nga

Kreu i OBSH-së: Jam shumë i zhgënjyer me Kinën, nuk na lejoi të hetojmë origjinën e koronavirusit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha të martën se ishte “shumë i zhgënjyer” që Kina ende nuk ka autorizuar hyrjen e një ekipi ekspertësh ndërkombëtarë për të shqyrtuar origjinën e koronavirusit. “Sot, ne mësuam se zyrtarët kinezë nuk kanë nxjerrë ende lejet e nevojshme për mbërritjen e ekipit në Kinë,” tha Drejtori i Përgjithshëm