Bota - Page 2

Protestë civile në rrugët e SHBA për mësuesin turk Inandë, kongresmeni Weber: “Ajo që po bën Erdogani është krim kundër njerëzimit”

Pas ndodhisë së rrëmbimit nga forcat e shërbimeve turke të një tjetër mësuesi turk, kësaj here në Kirgistan, një protestë civile është mbajtur edhe në SHBA. Pjesë e kësaj proteste të mbajtur përpara Kongresit të SHBA për lënien të lirë të mësuesit turk, Orhan Inandë, i cili theksohet së po mbahet me forcë në ambasadën e Turqisë në Bishkek është bërë edhe anëtari nga Teksasi i Kongresit të Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Randy Weber, duke u shprehur se Erdogani është duke kryer krime kundër njerëzimit dhe demokracisë.

Randy Weber, një nga anëtarët e Kongresit të Përfaqësuesve të SHBA, ku përfaqëson Teksasin, iu bashkua protestës së mbajtur përpara godinës së Kongresit të SHBA për mësuesin turk, Orhan Inandë, që është rrëmbyer nga forca të Shërbimit Informativ të Turqisë (MIT) në Kirgistan dhe po mbahet forcërisht në ambasadën turke atje, madje me këtë rast ai ka mbajtur edhe një fjalë.

Weber, i cili e mbajti fjalën e tij duke mbajtur në duar një pankartë ku shkruhej, “Lirojeni menjëherë Orhan Inandën!”, e cilësoi një “turp” atë që është duke ndodhur, duke shtuar se tanimë nuk ka dyshim që Presidenti Tajip Erdogan është një diktator autokratik dhe antidemokratik.

Për Weber-in, Erdogani po bën gjithçka që mundet për t’i bërë dëm Turqisë dhe se ngjarja me arsimtarin Inandë është vetëm turpi i mbramë i gjithë ç’e paskrupullt që ka ndodhur gjer më sot, andaj Orhan Inandë duhet të lihet menjëherë i lirë.

“Erdogani është duke kryer krim kundër njerëzimit”

Aktet si ky i rrëmbimit të Inandës, janë provat e “krimeve kundër njerëzimit dhe demokracisë” që është duke kryer pushteti i Erdogan në Turqi, – theksoi Weber-i në fjalën e tij, duke shtuar se, “Erdogani duhet të heqë dorë nga të sjellët si bandit, megjithatë Kongresi i SHBA, Shtëpia e Bardhë dhe Sekretari Amerikan i Shtetit duhet ta trajtojnë këtë çështje me përparësi dhe ta vënë Erdoganin përpara përgjegjësisë përmes gjithë sanksioneve të nevojshme, pra, t’i tregojë Erdoganit se nuk do të ketë asnjëherë tolerancë për akte dhe veprime të këtilla.”

New Yorku feston fundin e kufizimeve të Covid-19 me fishekzjarre

New York ka lëshuar fishekzjarre në shenjë festimi pasi ka hequr kufizimet e Covid-19.

New York ka lëshuar mbrëmë fishekzjarre në shenjë feste pasi ka arritur fundin e kufizimeve nga Covid-19. 

Mediat amerikane raportojnë se festa filloji pasi 70% e qytetarëve të rritur morën dozën e parë të vaksinës.

Fishekzjarret u lëshuan në 10 vende të qytetit në orën 21:15.

Festimet u njoftuan nga guvernatori Andrew Cuomo në një konferencë shtypi të martën, ku ai hoqi gjithashtu kufizimet shtetërore në mjediset tregtare.

Image
Image

 

Armët e reja të Hamasit,‘Tullumbacet-vrasëse’ në konfliktin Izrael-Palestinë

Janë plot ngjyrë, dhe krijojnë simpati në plan të parë kur një person i paditur i vëren, në qiejt e Rripit  të Gazës. Por në fakt, tullumbacet në atë zonë nuk sjellin lumturi për fëmijët, por pasoja potencialisht shkatërrimtare.

Bëhet fjalë për një nga armët me kosto të ulët të përdorura nga organizata Hamas në kufirin midis Palestinës dhe Izraelit.

Tullumbace të mbushura me helium, të lidhura me eksploziv ose pajisje që në kontakt më tokën marrin flakë. Të shtyrë nga era e Mesdheut, ato përfundojnë gjithmonë në tokë izraelite.  Armë me kosto të ulët, por që kanë shkaktuar dëme të mëdha në bujqësi. Sipas Tel Avivit, rreth 4200 hektarë ara janë shkrumbuar nga viti 2018. Fatmirësisht, pa shkaktuar viktima, deri më tani.

Por situata mund të ndryshojë, edhe për përgjigjen izraelite, që deri tani kishte munguar në raste të tilla. Kryeministri i ri Naftali Benneth përkrah një qasje më radikale ndaj sulmeve që vijnë periodikisht nga Gaza.

Si ministër i Arsimit në 2019, ai deklaroi se ushtria duhet të qëllonte për vdekje ata që sulmonin territorin izraelit, edhe me pajisje “shtëpiake” si  tullumbacet.

Dje ishte sulmi i fundit i tullumbaceve, dhe burime të ministrisë së Mbrojtjes pohuan se ai nuk do t mbetet pa përgjigje ushtarake.

Image
Image
Image
Image

 

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin Ligj për agjentët e huaj.

Në një deklaratë të lëshuar të mërkurën, vëzhguesi i mediave me seli në Paris tha se “vetëm një pjesë e mediave të pavarura po arrijnë t’i mbijetojnë presionit në rritje nga autoritetet”.

Ai përmendi mbylljen e portalit të lajmeve VTimes dhe rrezikun për mediat e tjera, të tilla si Meduza.

“Zhdukja graduale e mediave të pavarura nga peisazhi mediatik rus dhe përshpejtimi i këtij procesi kohëve të fundit janë gjëra shumë shqetësuese”, tha Jeanne Cavelier, shefe për Evropën lindore dhe Azinë qendrore te Reporterët pa Kufij.

“I bëjmë thirrje Vladimir Putinit dhe Ministrisë ruse të Drejtësisë që menjëherë të shfuqizojnë Ligjin e agjentëve të huaj, i cili po e minon pluralizmin e mediave, duke i shtypur mediat e pavarura dhe duke i vrarë ngadalë ato”, tha Cavelier.

Ligji i agjentëve të huaj në Rusi është miratuar në vitin 2012 dhe është modifikuar në mënyrë të përsëritur.

Ai kërkon që OJQ-të që marrin ndihmë të huaj dhe për të cilat Qeveria ruse mendon se janë të përfshira në veprimtari politike, të regjistrohen, ta identifikojnë veten si “agjente të huaja” dhe t’u nënshtrohen auditimeve.

Modifikimet e fundit prekin edhe mediat e financuara nga jashtë, përfshirë shërbime të shumta të Radios Evropa e Lirë dhe gazetarë individualë.

Reporterët pa Kufij përmendën rastin e gazetarëve të shërbimit rus të Radios Evropa e Lirë, Lyudmila Savitskaya dhe Sergei Markelov, të cilët kanë qenë në mesin e të parëve që u është kërkuar të regjistrohen si “agjentë të huaj”.

Organizata përmendi edhe ngrirjen e llogarive të Radios Evropa e Lirë në Rusi, për shkak të refuzimit për të respektuar ligjin.

REL i ka cilësuar gjobat si “fushatë të kërcënimeve dhe frikësimeve – e sponsorizuar nga shteti”.

Etiketimi si “agjentë të huaj” është interpretuar nga shumë aktivistë të shoqërisë civile si mjet i Kremlinit për të frikësuar opozitën politike të Rusisë.

Qindra palestinezë në rrezik dëbimi nga banesat në Jeruzalem

Dy lagje palestineze në Jeruzalemin Lindor kanë qenë pika tensioni të nxitura nga planet për të dëbuar qindra palestinezë nga shtëpitë ku ata kanë jetuar prej dekadash. Këto plane renditen ndër arsyet e luftimeve të fundit midis Izraelit dhe lëvizjes islamike Hamas në Gazë që la qindra të vdekur. Qeveria izraelite e konsideron atë thjesht një mosmarrëveshje pronësie, ndërsa palestinezët thonë se kjo është një përpjekje për t’i detyruar ata si popull të largohen nga Jeruzalemi Lindor. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Linda Gradstein njofton nga Jeruzalemi:

Palestinezi Saleh Diab, banor i Jeruzalemit, shikon shtëpinë që ndodhet përballë banesës së tij në lagjen Sheik Xharrah, ku më shumë se dhjetë vjet më parë u futën shtatë familje hebraike izraelite. Zoti Diab shqetësohet se edhe ai vetë bashkë me fëmijët do të duhet të largohen nga shtëpia që iu dha familjes së tij nga Jordania në 1948. Përplasjet mes banorëve palestinezë dhe kolonëve hebrenj presin prej vitesh një zgjidhje përfundimtare nga gjykatat.

“Kolonët hebrenj thonë se këto shtëpi u përkasin atyre, por gënjejnë. Nëse mund të paraqesin qoftë edhe një dokument të vetëm që provon se është me të vërtetë pronë e tyre, që nesër do të largohem nga shtëpia. Por nuk kanë asnjë dokument,” thotë zoti Diab.

Në Gjykatën e Qarkut të Jeruzalemit, familjet palestineze nga një lagje tjetër e Jeruzalemit Lindor, Silvan, kanë paraqitur ankesën e tyre ndaj planeve për t’i dëbuar nga shtëpitë në favor të familjeve hebraike. Ata kanë mbështetjen e grupeve të të drejtave të njeriut dhe ligjvënësve arabë në parlamentin izraelit, Kneset.

“A ka gjë më të natyrshme se të mbrosh shtëpinë tënde? Po vihen në zbatim plane për të dëbuar palestinezët që të vendosen në këto banesa kolonë hebrenj,” thotë Ahmed Tibi, ligjvënës arab në parlamentin izraelit.

Anëtari i ekstremit të djathtë në parlament, Itamar Ben Gvir ngriti një zyrë provizore në Sheik Xharrah për të treguar solidaritet me familjet hebraike. Ai thotë se gjykata izraelite ka vendosur kundër palestinezëve, pasi hebrenjtë zotëronin prona në këto lagje para se të krijohej shteti i Izraelit në 1948.

“Gjykata e ka dhënë vendimin, por për fat të keq qeveria e Izraelit nuk po e zbaton sepse ka frikë nga trazirat,” thotë zoti Ben Gvir.

Por grupe izraelite për të drejtat e njeriut thonë se situata nuk ka të bëjë thjesht me mosmarrëveshje pronësie, duke e paraqitur problemin si një ligj që diskriminon palestinezët.

“Nuk është aspak çështje ligjore. Ky është një akt me synime politike nga një grup kolonësh me bindje ideologjike, të cilët mbështeten nga qeveria. E gjithë kjo bazohet tek ligje diskriminuese në ekzistencë, të cilat thonë se hebrenjtë mund të rimarrin pronat që i humbën në 1948, por palestinezët nuk e kanë këtë të drejtë,” thotë aktivistja Hagit Ofran.

Gjykata e Lartë e Izraelit pritet të marrë brenda pak javësh një vendim përfundimtar për dëbimet nga Jeruzalemi Lindor.

Shumë shqetësohen se vendimi mund të pasohet me trazira të reja nga palestinezët dhe përkrahësit e tyre, siç ndodhi një muaj më parë./VOA

Çfarë ndodhi me Presidentin rus? Një pyetje nga një 9-vjeçare i jep fund konferencës së Putin

Ai tha se ata kishin diskutuar stabilitetin bërthamor strategjik dhe se të dy vendet do të shqyrtojnë ndryshimet në traktatin e zgjeruar së fundmi të kontrollit të armëve New Start.

Presidenti Putin e përshkroi Joe Biden si një “burrë shteti me përvojë” dhe tha se ai ishte “shumë i ndryshe nga Trump”.

Ai tha se ata ishin “angazhuar për diskutime” mbi sigurinë kibernetike. Putini gjithashtu tha se shqetësimet e Uashingtonit për militarizimin rus të Arktikut ishin të pabazuara.

Ndërkohë një gazetare kanadeze duke marrë fjalën i bëri Putin një pyetje nga vajza e saj 9-vjeçare.

Ajo më pas i kërkoi Putinit të shpjegonte qëllimin e samitit me fjalët e tij dhe pyeti pse në Rusi të rinjtë, si vajza e saj, nuk janë në gjendje të protestojnë.

Putin përgjigjet me një gjuhë gjithëpërfshirëse, duke folur për rëndësinë e ndërtimit të një bote më të mirë.

Ai më pas largohet nga dhoma, duke përfunduar konferencën për shtyp.

Franca heq maskat dhe orën policore

Franca do të shfuqizojë detyrimin për veshje të maskës në ambiente të jashtme dhe do të heqë orën policore, e cila zgjat tash e tetë muaj, si masë për frenimin e koronavirusit.

Vendimi për maskën vlen nga nesër, ndërsa për orën policore nga e diela.

Kryeministri Jean Castex tha se situata në Francë është duke u përmirësuar shumë më shpejt sesa pritej dhe se francezët janë duke përjetuar “një kthim në jetën normale”.

Castex tha se është “lajm shumë i mire” që ora policore do të hiqet 10 ditë më herët sesa planifikohej.

Veshja e maskës do të mbetet e detyrueshme vetëm në vende të mbushura me njerëz, të tilla si tregjet në rrugë dhe stadiumet, tha ai.

Franca, javëve të fundit, është duke regjistruar mesatarisht 3 mijë e 900 raste me koronavirus në ditë.

Në kulmin e muajve mars dhe prill, ky vend ka regjistruar mbi 35 mijë raste të reja në ditë, shkruan rel.

Mbi 58% e popullsisë së rritur të Francës ka marrë së paku një dozë të vaksinës kundër koronavirusit.

Të martën, vaksinimi është hapur edhe për fëmijët e moshave 12-18 vjeç.

Franca ka regjistruar gjithsej 110 mijë e 563 viktima nga koronavirusi – një nga shifrat më të larta në Evropë.

Putin komplimenton Bidenin pas takimit, kështu e përshkruan presidentin amerikan

Gjatë konferencës për shtyp pas takimit me Joe Biden, presidenti rus Vladimir Putin nuk i ka kursyer komplimentet për numri një të Shtëpisë së Bardhë.

Presidenti rus e përshkroi Biden si “burrë shteti me përvojë”. Putin tha se folën në detaje për më shumë tre orë, që sipas tij është diçka që nuk mund të bësh me shumicën e politikanëve. “Ai është shumë ndryshe nga Presidenti Trump,” tha Putin.

Pasi përshkroi Biden si “të ndryshëm” nga udhëheqësit e tjerë, ai vazhdoi të kritikonte SHBA.-të për dhunën e saj me armë.

“Gjithçka që ndodh në vendet tona, në një mënyrë ose në një tjetër është përgjegjësi e vetë udhëheqësve, shikoni në rrugët e Amerikës dhe çdo ditë ka vrasje,” tha ai.

“Ju nuk keni kohë të hapni gojën dhe ju jeni qëlluar për vdekje”. Ai pastaj vazhdoi të godiste kundër të drejtave të njeriut duke pretenduar se kishte “burgje të fshehta të CIA-s në të gjithë globin ku njerëzit torturohen”. “A do të pajtohej dikush se si i mbroni të drejtat e njeriut?” ai shtoi.

Putini thotë se shqetësimet e Uashingtonit për militarizimin rus të Arktikut janë të pabaza. Ai thotë se Rusia po rikthen infrastrukturën e epokës sovjetike në rajon, por Moska dëshiron t’i përmbahet plotësisht ligjeve ndërkombëtare në rrugën detare veriore. Ai thotë se SHBA dhe Rusia duhet të bashkëpunojnë në Arktik.

Ai shtoi se nuk pati një ftesë për t’u pritur në Shtëpinë e Bardhë.

Britania regjistron numrin më të madh të rasteve ditore me Covid-19 që nga shkurti

Shifrat e fundit në Mbretërinë e Bashkuar tregojnë se numri i infeksioneve ditore është rritur mbi 9 mijë, e kjo ndodhi për herë të parë që nga muaji shkurt.

Në 24 orët e fundit u shënuan edhe nëntë mijë e 55 raste të reja me COVID-19, si dhe brenda 28 ditëve vdiqën nëntë persona duke arritur kështu në 127 mijë e 926 numri i përgjithshëm i viktimave të këtij virusi.

Dr.Susan Hopkins nga Shëndeti Publik i Anglisë  tha se rreth shtatë mijë deri në tetë mijë infeksione po zbuloheshin në ditë, por numri i vërtetë besohet të jetë dukshëm më i lartë, shkruan Mirror.

Ajo u tha deputetëve se po monitoronte 25 variante të virusit dhe po hetonte tetë lloje të tij, derisa ekspertët po luftojnë për parandalimin e zhvillimeve të reja të koronavirusit.

“Vlerësimi për infeksionet aktuale është mes 15 dhe 25 mijë raste të reja”, tha ndër të tjera ajo.

Hopkins gjithashtu shtoi se variant Delta i COVID-it i zbuluar për herë të parë në Indi, është 66 përqind më i transmetueshëm sesa lloj i parë i tij i cili përshkoi Britaninë e Madhe gjatë stinës së dimrit.

Ulen viktimat në Itali, thyhet rekordi i tetorit të 2020-ës

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 1400 raste të reja me COVID-19 nga 203173 tamponë, ndërkohë që numri i viktimave është 52.

Shifrat e infektimeve kanë pësuar një rritje sot krahasuar me dje që ishin 1255, ndërkohë që rastet e fataliteteve janë ulur, nga 63 të martën, 52 të mërkurën.

Në kujdesin intensiv janë 471 pacientë, 33 më pak krahasuar me dje kurse 5399 janë të shëruarit.

Lajmi i mirë është që të shtruarit sot ishin vetëm 9, shifër që nuk ishte regjistruar që prej tetorit të vitit të kaluar. Qytetarë aktivë me COVID-19 në Itali janë 101855 persona.