Category archive

Bota - page 3

Posted on në kategorine Bota

Austri, vendi në zgjedhje të parakohshme

Austria do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Presidenti i vendit ka pranuar kërkesën e kancelarit Sebastian Kurc pas publikimit të një video-skandali, ku zëvendësi i tij shfaqej i përfshirë në një aferë korrupsioni. Presidenti i Austrisë, Aleksander Van der Belen vendosi të dielën mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në shtator, me argumentin se dëshiron… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

TEKNOLOGJI – Shkencëtarët shndërrojnë ADN-në në muzikë dhe animacion

ANKARA, 19 maj /MEDIAL-AA/ – ADN-ja njerëzore është shndërruar në nota muzikore dhe vizualizuar nga një program kompjuterik në një universitet në kryeqytetin e Turqisë, Ankara. “Ne e shndërruam në nota dhe e vizualizuam ADN-në në projektin tonë”, tha në një intervistë për AA, Elif Surer, shkencëtare në Universitetin Teknik të Lindjes së Mesme. “Kemi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

NBA, Warriors ngre epërsinë në 3-0 në finalen e Konferecës Perëndimore

Golden State Warriors ka bërë një hap para drejt finales së madhe në Ligën Amerikane të Basketbollit (NBA), pasi mbrëmë shtoi epërsinë në 3-0 përballë Portland Trail Blazers në finalen e Konferencës Perëdimore, raporton Anadolu Agency (AA). Warriors mposhtoi Trail Blazers-in si mysafir me rezultatin 110-99, duke ngritur epërsinë e përgjithshme të ndeshjeve në 3-0.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Irani paralajmëron biznesmenët që nuk rikthejnë të ardhurat

Qeveria e Iranit ka njoftuar se do t’i referojë pushtetit gjyqësor biznesmenët që mbajnë jashtë vendit 30 miliardë dollarë të ardhura nga eksportet, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministri iranian i Ekonomisë dhe Financave, Farhad Dejpasand në një deklaratë për agjencinë e lajmeve të Kuvendit të Iranit (ICANA) tha se në vend ende nuk janë rikthyer… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

AUSTRI – Qeveria aktuale ndër më jetëshkurtrat që nga 1945-a

VJENË, 19 maj /MEDIAL-APA/ – Koalicioni qeverisës austriak mes Partisë konservatore të Popullit (FP) dhe asaj të ekstremit të djathtë Partia e Lirisë (FPOE), nën drejtimin e kancelarit, Sebastian Kurz (FP), që u shpërbë papritur pas videos së Ibizas, është ndër me jetëshkurtrit e Republikës së Dytë. Vetëm 516 ditë, një vit e pesë muaj,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Lajme

Lëshohet në përdorim aksi jugor i autostradës të Korridorit 10-të

Është përuruar aksi jugor i autostradës të Korridorit 10.Tani qytetarët e Shkupit dhe Beogradit mund ta përshkojnë distancën mes dy kryeqyteteve për vetëm 3 orë e gjysmë, ndërsa nga Tabanovci deri në Horgos për rreth pesë orë.Në përurimin e aksit jugor të autostradës të Korridorit 10 ishin të pranishëm, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ZoranZaev,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Trump thyen heshtjen për abortin: Jam kundër, përveç 3 rasteve

Donald Trump ka thyer heshtjen e gjatë në lidhje me abortin. Pas polemikave të shumta të ngritura pas miratimit të ligjit kufizues në shtetin e Alabamës, presidenti amerikan ka deklaruar se e mbështet procesin vetëm në 3 raste. Presidenti amerikan Donald Trump ka shprehur për herë të parë këndvështrimin e tij në lidhje me abortin,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

AUSTRI – Zgjedhje të parakohshme në shtator

VJENË, 19 shtator /MEDIAL-DPA/ – Austriakët do të shkojnë në zgjedhje të parakohshme në fillim të shtatorit, pasi një video e xhiruar në mënyrë sekrete tregonte përfshirjen në korrupsion të zëvendëskancelarit të së djathtës ekstreme të FPOE-së, Heinz-Christian Strache. Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen njoftoi për zgjedhjet e reja pas takimit me kancelarin, Sebastian… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Kinë, konfiskohen mbi 7 ton fildish

Në katër muajt e parë të vitit në pjesën jugore të Kinës janë konfiskuar 7 ton e 746 kilogramë fildish, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas gazetës “China Daily”, zyrtarët e Doganës në rajonin Guangdong në katër muajt e parë të vitit, kanë zbuluar 67 raste kondrabandimi të llojeve të kafshëve dhe produkteve të tyre që… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Islamofobia sistemohet me rregullore ligjore para zgjedhjeve të PE-së

Para zgjedhjeve për Parlamentit Evropian (PE), në disa vende të Bashkimit Evropian (BE), ku mbulesa (shamia) e muslimaneve është e ndaluar me rregullore po bëhen përpjekje që islamofobia (anti-islamizmi) të shndërrohet në vota, transmeton Anadolu Agency (AA). Qytetarët e BE-së më 23-26 maj do të votojnë për të zgjedhur anëtarët e rinj të PE-së. Në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Lituania me më së shumti shkencëtare dhe inxhiniere në BE

Lituania është vendi i BE-së me përqindjen më të lartë të grave midis shkencëtarëve dhe inxhinierëve, sipas të dhënave zyrtare nga Eurostat. Zyra statistikore ka specifikuar se dy vjet më parë në pesë shtete shumica e shkencëtarëve dhe inxhinierëve ishte e gjinisë femërore. Këto janë Lituania (mbi 57% gra shkencëtare dhe inxhiniere), Bullgaria dhe Letonia… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Turqia shënon 100-vjetorin e fillimit të luftës çlirimtare

Turqia sot feston Ditën e Përkujtimit të Ataturkut dhe Ditën e Rinisë dhe Sportit, që shënon fillimin e Luftës së Pavarësisë së Turqisë 100 vjet më parë dhe lindjen e Turqisë moderne, raporton Anadolu Agency (AA). 19 Maji është ditë historike për Turqinë, pasi është dita kur Mustafa Kemal, që më vonë u bë i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

SOFT NEWS – E njihni vendin me më shumë shkencëtare dhe inxhiniere në BE?

VILNIUS, 19 maj /MEDIAL-DPA/ – Lituania është vendi i BE-së me përqindjen më të lartë të grave midis shkencëtarëve dhe inxhinierëve, sipas të dhënave zyrtare nga Eurostat. Zyra statistikore ka specifikuar se dy vjet më parë në pesë shtete shumica e shkencëtarëve dhe inxhinierëve ishte e gjinisë femërore. Këto janë Lituania (mbi 57% gra shkencëtare… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

SHBA: Sa i fuqishëm është vërtet John Bolton?

Gjendja e tensionuar mes SHBA dhe Iranit po shkallëzohet në mënyrë dramatike. Për shumë vetë John Bolton është njeriu në prapaskenë që lëviz fijet. Por sa e madhe është influenca e tij tek presidenti Trump? „A është John Bolton njeriu më i rrezikshëm i botës?” Ky është titulli i një komenti të gazetës britanike, „The… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

FOKUS – Van der Bellen njofton zgjedhje të parakohshme, por jo datën

VJENË, 19 maj /MEDIAL-ANSA-DPA/ – Austria nuk është e tillë, deklaroi presidenti austriak,  Alexander Van der Bellen duke dënuar ashpër mungesën e patolerueshme të respektit ndaj qytetarëve në skandalin që çoi në një mënyrë traumatike vendin në krizë qeveritare. Van der Bellen njoftoi zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme, por pa dhënë datën e mbajtjes së… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

SHBA, një punonjës i shkollës së FETO-s kërkonte nga nxënësit “fotografi të papërshtatshme”

Një asistent zyre në një shkollë të lidhur me organizatën terroriste FETO-n në Florida të SHBA-ve u arrestua me arsyetimin se kërkonte nga nxënësit “fotografi të papërshtatshme”, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmeve në shtypin lokal mësohet se 19 vjeçari Jaelen Alexander që punonte si asistent zyre në shkollën shkencore me kontratë Orlando e lidhur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Erdoğan: Turqia do të marrë avionët F-35 herët ose vonë

Turqia do të marrë avionët luftarakë amerikanë F-35 herët ose vonë, tha presidenti i vendit Recep Tayyip Erdoğan, duke riafirmuar qëndrimin se marrëveshja për blerjen e sistemit rus të mbrojtjes raketore S-400 është një marrëveshje e kryer, raporton Anadolu Agency (AA). “Herët a vonë, ne do të pranojmë dërgesën e F-35, pajisjet e tyre, ndërsa… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

SOFT NEWS – Edhe mbreti… gjobitet!

BRUKSEL, 19 maj /MEDIAL-AA/ – Një gjykatë në Bruksel ka dënuar me gjobë ish-mbretin e Belgjikës, Albert II me arsyetimin se nuk ka kryer testin e ADN-së kërkuar për të sqaruar atësinë ose jo mbi artisten Delphine Boel. Gjykata e Apelit ka vendosur që ish-mbreti, Albert II të paguajë 5 000 euro çdo ditë deri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Shqipëria e plazheve mahnitëse dhe e qyteteve plot jetë

TIRANË, 19 maj /MEDIAL/ – Nga qytete plot jetë, te parqet kombëtare dhe deri tek plazhet mahnitëse të Rivierës Shqiptare, ndajmë me ju vendet më të bukur që duhen vizituar dhe gjërat më të mira që ka Shqipëria, shkruan portali i njohur belg, cheeseweb.eu, i specializuar për udhëtimet. Shqipëria është një vend i vogël, por… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Pas skandalit, kancelari i Austrisë kërkon zgjedhje të parakohshme

Një ditë pas skandalit të korrupsionit në të cilin u përfshi, zv/kancelari austriak Strahe ka dhënë dorëheqjen. Edhe pse gjatë deklaratës për media t’ia pretendoi se ishte viktimë e një sulmi politik. Kancelari austriak, Sebastian Kurz kërkon të çojë vendin në zgjedhje të parakohshme. Sipas BBC, vendimi i Kurz vjen pas skandalit për korrupsion të … Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Jep dorëheqjen zv/kancelari austriak

Një ditë pas skandalit të korrupsionit në të cilin u përfshi, zv/kancelari austriak Strahe ka dhënë dorëheqjen. Edhe pse gjatë deklaratës për media t’ia pretendoi se ishte viktimë e një sulmi politik Zëvendës kancelari austriak Heinz Kristian Strahe, ka dhënë dorëheqjen një ditë pas publikimit të një filmimi sekret që e përfshinte atë në një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

BERLIN – Konservatorët gjermanë kritikojnë ekstremin e djathtë pas skandalit në Austri

BERLIN, 18 maj /MEDIAL-DPA/ – Liderja konservatore gjermane, Annegret Kramp Karrenbauer përdori skandalin që preku zëvendëskancelarin austriak, Heinz Christian Strache si një mundësi për të kritikuar partitë e ekstremit të djathtë. Kramp Karrenbauer, që është kryetarja e kristiandemokratëve gjermanë dhe zëvendësuese e mundshme e kancelares, Angela Merkel, tha se “partitë populiste të ekstremit të djathtë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Sekretari i Përgjithshëm i OKB kërkon embargo për armët

Me mijëra të pastrehë pjesa më e madhe të cilëve fëmijë dhe gra, regjistrohen në Libi që nga fillimi i konflliktit në Tripoli dhe rrethina. Ndërkohë sekretari i përgjithshëm i OKB bëri apel për vendosje të embargos së armëve ndaj vendit Ka mbërritur në 75 mijë numri i të pastrehëve që nga fillimi i përplasjeve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

BM – Konservatorët: Zgjedhjet e parakohshme do të dëmtonin Brexit

LONDËR, 18 maj /MEDIAL-ANSA/ – Zgjedhjet e parakohshme në Britaninë e Madhe, ose para Brexit, mund të përfundojnë duke “vrarë” procesin e largimit të Londrës nga BE-ja, deklaroi ministri britanik i Shëndetësisë, konservatori Matt Hancock, sipas një interviste të dhënë për “Daily Telegraph”. Hancock, që gajtë fushatës për referendum të vitit 2016 ishte në krahun… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Australi, lideri opozitar pranon humbjen në zgjedhje

Lideri i opozitës australiane, Bill Shorten ka pësuar disfatë nga kryeministri Scott Morrison në zgjedhjet e përgjithshme në vend, transmeton Anadolu Agency (AA). Shorten bëri një porosi për mbështetësit e tij të partisë Laburiste në opozitë, në të cilën pranon disfatën. “Është më se e qartë se Laburistët nuk do të mund të formojnë qeverinë… Vazhdo të lexosh

Shko lartë