Bota - Page 3

Këto janë vendet evropiane që mund të udhëtoni me më pak kufizime

Teksa kufizimet e udhëtimeve po fillojnë të lehtësohen në Europë dhe më gjerë, dhe bisedimet për një korridor udhëtimi midis Britanisë dhe Shtetet e Bashkuara po rriten përpara verës, udhëtimi po bëhet gjithnjë e më i mundur.

Leja e udhëtimit COVID e BE-së po shpërndahet në të gjithë bllokun, kështu që juve patjetër do t’ju duhet një prej tyre për të udhëtuar brenda Europës. Ky është një udhëzues për disa destinacione turistike të njohura të cilat kanë lehtësuar kërkesat e COVID përpara sezonit të verës.

Cilat janë vendet më të mira europiane për të udhëtuar tani?

Bazuar në statusin ndërkombëtar dhe të kufirit të brendshëm, kulturën e turizmit pas mbërritjes, duke përfshirë oraret e kufizimeve(orën policore) dhe aksesin në objektet publike, këto janë vendet më të mira që ju mund të zgjidhni për të pushuar.

Italia

Turistët ndërkombëtarë kanë qenë të mirëpritur në Itali që nga fillimi i qershorit, ku shumicës së vizitorëve u është kërkuar që të paraqesin vetëm përgjigjen e një testi negativ të COVID-19 pas mbërritjes.

Disa shteteve, si SHBA.-ja, do t’u duhet ende të bëjnë një karantinë 10-ditore.

Të gjitha rajonet e Italisë pritet të klasifikohen si “me rrezik të ulët” deri në fund të qershorit, që do të thotë se udhëtimi midis zonave është i mundur.

Kafenetë, baret, restorantet, hotelet dhe teatrot janë rihapur pjesërisht për publikun.

Maskat e fytyrës mbeten të detyrueshme si në ambientet e brendshme ashtu edhe të jashtme kur ka shumë njerëz.

Ora policore fillon në mesnatë, por kjo pritet të hiqet plotësisht në 21 Qershor.

Franca

Nëse jeni vaksinuar me një vaksinë të miratuar nga BE-ja, Franca është tani e hapur për udhëtarët ndërkombëtarë.

Vizitorët e vaksinuar do të duhet akoma të japin prova të një testi negativ të COVID-19 të bërë jo më shumë se 72 orë para mbërritjes.

Franca sapo e ka shtyrë orën e saj policore në 23:00, dhe kafenetë dhe restorantet janë hapur por duke pranuar një numër të kufizuar personash.

Maskat e fytyrës mbeten të detyrueshme, madje edhe në ambientet e jashtme, por kjo pritet të ndryshojë deri në fund të muajit.

Spanja

Spanja ka hapur sezonin e saj të turizmit veror duke mirëpritur të gjithë udhëtarët e vaksinuar, si dhe turistët europianë që mund të paraqesin rezultate negative të testit Covid-19.

Autoritetet spanjolle janë shprehur se edhe në kategorinë me rrezikshmëri shumë të ulët , baret dhe restorantet mund të pranojnë vetëm 50 për qind të kapacitetit të tyre të zakonshëm dhe duhet të mbyllen në 3 të mëngjesit.

Greqia

Greqia ishte një nga vendet e para që hapi kufijtë për udhëtarët që në muajin maj të këtij viti.

Vizitorët duhet të paraqesin prova të vaksinimit ose një test negativ PCR para se të hyjnë në këtë shtet, por nuk është e nevojshme që të bëjnë një periudhë karantine.

Kafenetë, baret dhe restorantet janë të hapura dhe fillimi i orës policore në 12.30 në mesnatë, i ofron vizitorëve një periudhë kohore të mjaftueshme për të realizuar të gjitha objektivat e tyre. Edhe disa prej pikave turistike më të vizituara si Akropoli në Athinë janë të hapura për publikun.

Gjermania

Ashtu si Spanja, 16 shtetet e Gjermanisë aktualisht u nënshtrohen rregullave të tyre.

Janë hequr kufizimet për të gjithë ata që janë vaksinuar plotësisht dhe hotelet dhe restorantet po hapen.

 A do të ketë një korridor udhëtimi MB-SHBA?

Pasi SHBA-ja vendosi që udhëtimet ndërkombëtare do të mbeteshin në pritje, tani ka nisur bisedimet me Mbretërinë e Bashkuar rreth një korridori të mundshëm udhëtimi që pritet të hapet këtë vit. Përpjekjet e vaksinimit të të dyja vendeve po shkojnë mirë, prandaj disa e shohin udhëtimin transatlantik si me rrezikshmëri relativisht të ulët.

Dy nga liderat botërorë më të goditur nga koronavirusi kur ai arriti kulmin e tij, Presidenti amerikan Joe Biden dhe Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, u takuan përpara takimit të G7 javën e kaluar për të diskutuar udhëtimin midis dy vendeve. Besohet se korridori i udhëtimit mund të rihapet gjatë kësaj vere, por kjo do të varet nga normat e infektimeve dhe nga suksesi që do kenë programet e tyre përkatëse të vaksinimit.

Moska e bën të detyrueshëm vaksinimin për punëtorët publikë

Autoritetet e qytetit të Moskës njoftuan të mërkurën se të gjithë punëtorëve me role publike, do t’u kërkohet të vaksinohen kundër sëmundjes COVID-19.

Sipas dekretit, për disa punëtorë – përfshirë parukierët, shitësit me pakicë, shoferët e taksive, bankierët, mësuesit dhe përkthyesit – vaksinimi do të jetë i detyrueshëm.

Rusia ka ofruar vaksina për publikun që nga viti i kaluar, por norma e vaksinimit mbetet e ulët, ndërsa numri i të infektuarve me COVID-19 është në rritje, sidomos në Moskë.

“Më shumë se 12,000 njerëz janë në spitale… Sa i përket sëmundjes, ne tashmë jemi në nivelin e kulmit të vitit të kaluar”, tha të mërkurën kryetari i Bashkisë së Moskës, Sergei Sobyanin.

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të shtunën se vetëm 18 milionë nga 144 milionë qytetarët e Rusisë janë vaksinuar.

Dekreti i qytetit të Moskës thotë se menaxherëve të ndërmarrjeve u kërkohet që së paku 60 për qind e punëtorëve të tyre të marrin dozën e parë të vaksinës deri më 15 korrik dhe dozën e dytë deri më 15 gusht.

Një mekanizëm për të monitoruar vaksinimin do të ngrihet më 1 korrik.

Të mërkurën në Rusi u konfirmuan 13,397 raste të reja me COVID-19 – prej tyre, 5,782 në Moskë.

Në 24 orët e fundit, Moska regjistroi edhe 75 viktima nga sëmundja.

AstraZeneca/ Del autopsia e 18-vjeçares në Itali: Hemorragji cerebrale

Rezultatet e autopsisë tregojnë se 18-vjeçarja italiane Camilla Canepa humbi jetën për shkak të një hemorragjie cerebrale. Adoleshentja humbi jetën javën e shkuar, rreth dhjetë ditë pasi ishte vaksinuar me AstraZeneca.

Hetimet për vdekjen e Camilla-s vijojnë. Prokurorët kanë pyetur prindërit e të resë për të pasur mundësinë e ndërtimit të një historie klinike të 18-vjeçares.

Autopsia e kryer nga mjekët Luca Tajana dhe Franco Piovella nuk ka sqaruar ende se çfarë e shkaktoi hemorragjinë cerebrale. Po ashtu, prindërit e saj janë pyetur nëse vajza vuante nga ndonjë sëmundje autoimune.

Ndërkohë në Sestri Levante po përgatitet që t’i japë lamtumirën e fundit 18-vjeçares. Kujtojmë se Italia ka vendosur që vaksina e prodhuar nga AstraZeneca t’u bëhet vetëm personave që janë mbi 60 vjeç.

Incident mes agjentëve rusë dhe gazetarëve amerikanë në takimin Biden-Putin

Takimi mes presidentëve Joe Biden të Shteteve të Bashkuara dhe Vladimir Putin të Rusisë filloi me disa minuta shtyrje e bërtitje mes gazetarëve e forcave ruse e amerikane të sigurisë.

Organizatorët e samitit të së mërkurës e hapën dhomën e takimit për gazetarët për atë që zakonisht është koha prej disa minutash gjatë së cilës gazetarët marrin pamje dhe shtrojnë pyetje para fillimit të bisedimeve.

Megjithatë, forcat ruse dhe amerikane të sigurisë dhe zyrtarët e të dyja delegacioneve fillimisht i bllokuan gazetarët, të cilët u përpoqën të hynin në dhomën e bisedimeve, shkruan Associated Press.

Skena më pas u shndërrua në tollovi që zgjati disa minuta brenda dhomës së takimit. Gazetarët amerikanë thanë se sigurimi dhe gazetarët rusë i kapën ata për krahëve e rrobave në përpjekje për t’i mbajtur prapa. Gazetarët amerikanë u munduan që ta hapnin rrugën për vete dhe një reporter amerikan u rrëzua në dysheme.

Para se situata të qetësohej, disa persona në grumbull bërtitën duke thënë se po shtypen në tollovi. Presidentët Biden e Putin u panë duke qeshur kohë pas kohe me tollovinë e krijuar.

Image
Image

Norvegji, pamje brenda burgjeve super-luksoze

Dënimi maksimal në Norvegji duke përfshirë edhe vrasjen është 21 vjet dhe kushtet mbrenda burgut mundohen sa më shumë të imitojnë jetën jashtë, që të dënuarit t’i përgadisin për lirinë.

Çdo 10-12 dhoma të burgut e ndajnë një kuzhinë të përbashkët ku të burgosurit mund të përgadisin ushqimet e tyre të preferuara.

Çdo ditë nga ora 08:00 e mëngjesit deri në ora 20:00 të mbrëmjes organizohen aktivitete sportive dhe fizike për qëllim të ambientimit të të dënuarave me rregullat sportive që pastaj ato të zbatohen prej tyre në jetën e përditshme dhe për ruajtjen e shëndetit të tyre.

Ka gjithashtu mbrenda një studio inqizimi për adhuruesit e muzikës. Mbrenda është edhe një “mësues” i instrumenteve muzikore ku të burgosurit janë “nxënës” dhe mësojnë të luajnë instrumente si kitara, piano, violina e të tjera. Gjithashtu burgu ka edhe korin.

Mirëmbajtja dhe dukja e parkut të burgut u lihet në dorë të burgosurve me qëllim të zhvillimit të kreativitetit të tyre, përcjell lajmi.net

Ambienti i burgut është i ngjyrosur me 18 ngjyra të ndryshme për të përshtatur atë me disponimin e të burgosurve dhe për të krijuar një qetësi tek secili prej tyre.

Rojet e burgut në Norvegji i nënshtrohen një trajnimi 2 vjetor në akademinë e oficerëve. Përshkrimi zyrtar i tyre për punë thotë se duhen të jenë në gjendje t’i motivojnë të burgosurit, të bëjnë që dënimi i tyre të jetë kuptimplotë dhe të jetë më shumë si një rehabilitim sesa si një dënim burgu, andaj ata shpesh marrin pjesë në aktivitete me të burgosurit, vlen të theksohet se shumica prej rojeve janë femra.

Të burgosurit norvegjez humbin lirinë por jo të drejtën për shërbime shtetërore, si kujdesi shëndetësor. Dentistët, mjekët, infermierët, biblotekarët punojnë në një “komunë” lokale ku ofrojnë shërbime për të burgosurit.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

 

Ushtria libaneze lutet për ndihmë, shkak kriza financiare në vend

Ushtria libaneze është në nevojë për ndihmën e donatorëve për të mbijetuar një nga rrëzimet më të këqija financiare në botë, u bë e ditur të mërkurën përpara një konference për mbledhjen e fondeve të pambuluara nga OKB, raporton France24.

Ndryshe nga konferencat e mëparshme të donatorëve të dizajnuara për të ofruar trajnime, armë ose pajisje, takimi virtual, Franca Pret të enjten të ofrojë llojin e ndihmës humanitare zakonisht të rezervuar për vendet që ballafaqohen me konflikt ose fatkeqësi natyrore.

“Ne kemi nevojë për parcela ushqimore, ndihmë shëndetësore dhe mbështetje me pagën e ushtarëve”, tha një burim ushtarak për AFP me kusht anonimiteti.

“Zhvlerësimi i poundit libanez po prek ushtarët dhe ata kanë nevojë për mbështetje. Pagat e tyre nuk janë më të mjaftueshme”.

“Pse keni frikë nga Navalny?”, pyetja që iu drejtua Putinit jashtë rezidencës në Gjenevë

Një nga korrespodentët e Gjenevës në samit arrit të bëjë një pyetje me tonalitet të lartë, kur presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij rus u përshëndetën para pallatit Villa La Grange.

Sipas BBC, Jennifer Jacobs nga Bloomberg ngriti një nga çështjet që presidenti Biden pritet të sjellë gjatë bisedimeve: burgosjen e politikanit të opozitës Alexei Navalny menjëherë pasi u kthye nga Gjermania, pasi ishte trajtuar atje kur u helmua me agjentin nervor, Novichok.

Biden dhe Putin tashmë gjenden brenda rezidencës Villa La Grange në Gjenevë, dhe në prani të medieve të dy kanë bërë disa komente të shkurtra.

“Siç thashë edhe jashtë, mendoj se është gjithmonë më mirë të takohemi ballë për ballë”, tha presidenti amerikan Biden.

Në anën tjetër, derisa qëndronte përballë homologut të tij Putin tha se shpresonte që “takimi i tyre do të jetë produktiv”. 

BE-ja bie dakord për sanksione të reja ndaj Bjellorusisë

Bashkimi Evropian ka rënë dakord për të vendosur sanksione ndaj 78 individëve dhe shtatë entiteteve të Bjellorusisë për shkak të uljes së detyruar të aeroplanit të një linje ajrore evropiane, thanë diplomatët, transmeton AFP.

BE-ja po e ndëshkon Bjellorusinë për shkak se autoritetet e këtij vendi më 23 maj devijuan dhe e detyruan të ulet në Minsk një aeroplan që udhëtonte nga Greqia për në Lituani. Pasi ateroi në Minsk ata e arrestuan gazetarin dhe aktivistin e opozitës Raman Pratasevich, dhe të dashurën e tij.

Shtatë individë janë sanksionuar për përfshirje të drejtpërdrejtë në incident ndërsa 71 individë dhe entitete janë shënjestruar për shtypjen ndaj opozitës, thanë diplomatët.

Sanksionet pritet miratohen zyrtarisht të hënën në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së.

BE-ja tashmë ka bllokuar linjat ajrore bjelloruse që të fluturojnë në hapësirën ajrore të bllokut 27 anëtarësh.

Brukseli gjithashtu është duke u angazhuar për të goditur sektorët kryesorë të ekonomisë bjelloruse. Alyaksandr Lukashenka, e ka drejtuar Bjellorusinë që nga viti 1994 dhe gëzon mbështetjen e Rusisë.

Bjellorusia është përfshirë në protesta prej kur Lukashenka është shpallur fitues i zgjedhjeve të mbajtura në gusht të vitit 2020.

Perëndimi dhe opozita bjelloruse besojnë se zgjedhjet janë manipuluar.

Prej atëherë, me dhjetëra mijëra persona janë ndalur, qindra janë rrahur dhe torturuar.

Shefja e opozitës bjelloruse, Svyatlana Tsikhanouskaya, në një intervistë ekskluzive të dhënë në selinë e Radios Evropa e Lirë në Pragë më 8 qershor, i bëri thirrje Perëndimit që të vendos sanksione më të ashpra ndaj qeverisë së Alyaksandr Lukashenkas.

Sipas saj, ato janë mënyra e vetme për të dëmtuar regjimin aurotitar të sunduesit të Bjellorusisë.

Pas zgjedhjeve Tsikhanouskaya u largua nga Bjellorusia dhe shkoi në Lituani pasi kishte shqetësime për sigurinë e saj dhe të familjes.

Opozita thotë se zgjedhjet u fituan nga Tsikhanouskaya./REL

Pse BE po vonon miratimin e vaksinës ruse?

Bashkimi Europian do të shtyjë afatin e miratimit të vaksinës ruse, sipas dy zyrtarëve.

Një zyrtar i qeverisë gjermane, tha se fakti Agjencia Europiane e Barnave (EMA) nuk kishte marrë të dhënat e nevojshme nga provat klinike të vaksinës duke vonuar miratimin e saj deri të paktën në shtator.

“Miratimi i vaksinës do të shtyhet ndoshta deri në Shtator, ndoshta deri në fund të vitit,” tha njëri nga zyrtarët.

Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF) tha se vlerësimi i Sputnik V është ende në proces. Të gjitha informacionet mbi provat klinike të vaksinës Sputnik V janë dhënë dhe vlerësimi i GCP (Praktika e Përgjithshme Klinike) ka dhënë një vlerësim pozitiv nga EMA, njoftoi RDIF.

“Edhe pse i takon EMA-s të vendosë se kur do ta miratojë vaksinën, ekipi i Sputnik V po pret miratimin brenda dy muajve të ardhshëm.” EMA nuk ka  dhënë asnjë koment mbi informacionet apo njoftimet.

Republika Sllovake është vendi i dytë pas Hungarisë në Bashkimin Europian që ka miratuar përdorimin emergjent të Sputnik V këtë muaj, pavarësisht nga mungesa e miratimit të EMA.

Një kandidat reformist tërhiqet nga gara presidenciale në Iran

Është tërhequr nga gara zgjedhore njëri nga dy kandidatët reformistë të Iranit, i cili ishte certifikuar për të marrë pjesë në zgjedhje.

Zgjedhjet presidenciale në Iran do të mbahen më 18 qershor.

Ish-nënpresidenti, Mohsen Mehralizadeh, u tërhoq nga gara më 16 qershor në ditën e fundit të fushatës zgjedhore. Ai ishte një nga dy reformistët e vetëm që u lejua të garojë në zgjedhje për të zëvendësuar presidentin, Hassan Rohani, i cili ka shërbyer dy mandate radhazi.

Në garë mbesin gjashtë kandidatë, por parashikimet janë që zgjedhjet do t’i fitojë një ultra-konservator, Ebrahim Raisi.
 

Ai është një figurë e afërt me Liderin Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei.

Tërheqja e Mehralizadeh mbase do të rrisë mundësitë e ish-shefit të Bankës Qendrore, Abdolnasser Hemmati, i cili konsiderohet reformist dhe është ende në garë.

Mijëra kandidatëve, shumë prej tyre të moderuar dhe reformistë, iu ndalua të kandidojnë në zgjedhje.

Zgjedhjet presidenciale të Iranit do të mbahen në kohën kur vendi përballet me sanksione shkatërruese të SHBA-së, trazira ekonomike dhe një pakënaqësi në rritje të qytetarëve. Raisi ka kërkuar që të hiqen të gjitha sanksionet. Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, po angazhohet për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, që synon kontrollin e programit bërthamor të Iranit.

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, zbatoi një politikë të “presionit maksimal” ndaj Iranit dhe u tërhoq nga kjo marrëveshje. Ndërkohë, regjimi iranian ka shtuar ashpërsinë, sidomos gjatë protestave anti-qeveritare, më 2019.

Pjesëmarrja e votuesve në zgjedhje pritet të jetë e ulët, pasi Raisi nuk ka asnjë kundërkandidat të fortë dhe aktivistët po bëjnë thirrje për bojkotimin e tyre.

Sipas një hulumtimi të Agjencisë Studentore për Sondazhe të Iranit, vetëm 37 për qind e qytetarëve me të drejtë vote planifikojnë të dalin në votime./REL