Sport - Page 643

Lajmet me te reja nga sporti

Higuain e pëson, Salvini: Duhet ta dënonin më shumë

Gjykata sportive e ka dënuar me dy ndeshje Gonzalo Higuain, i cili mori karton të kuq për protesta në sfidën ndaj Juventusit.
Sulmuesi do të mungojë në sfidat ndaj Lacios dhe Parmës teksa do të rikthehet ndaj Torinos në datën 9 dhjetor. I zhgënjyer nga sjellja e Higuainit ka ngelur edhe Ministri i Brëndshëm italian, Mateo Salvini, i cili njihet si një tifoz i zjarrtë i Milanit, shkruan PanoramaSport.
Ai tregon se i ka ardhur turp nga sjellja e argjentinasit dhe shpresonte që sulmuesi të dënohej më shumë.
“Futbolli është pasqyra e vendit. Të dielën isha në San Siro dhe më ka ardhur turp për sjelljen e qendërsulmuesit të Milanit. Edhe pse jam një tifoz i tyre, shpresoja ta s’kualifikonin për një kohë të gjatë”, ka thënë Salvini.
(n.m/BalkanWeb)

Burimi: https://www.balkanweb.c

Juventusi kërkon të forcojë mbrojtjen, në listë dy lojtarë të talentuar

Nikola Milenkovic dhe Joachim Andersen janë lojtarët që po monitorohen nga Juventusi.Zonja e Vjetër’ mbetet e interesuar për të forcuar mbrojtjen në për sezonin e ardhshëm.‘Tuttosport’ shkruan se Bianconerët janë të interesuar të nënshkruajnë me një mbrojtës, dhe në listën përfundimtare janë Nikola Milenkovic i Fiorentinës dhe Joachim Andersen i Sampdorias, përcjell ‘lajmi.net’.Nikola Milenkovic është 21 vjeçar ndërsa Joachim Andersen 22 vjeçar, dhe nga Juventusi po cilësohen si investime afatgjata për të ardhmen.Vlen të ceket se asnjëri prej tyre nuk do të mundë të transferohet pa paguar së paku 25 milionë euro.Transferimi i ndonjërit prej tyre do t’i hapte rrugë largimit të Medhi Benatia, që po kërkohet në Premierligë./Lajmi.net/

Burimi:http://lajmi.net/sport/

SIGA i drejtohet Majlinda Kelmendit

Aleanca Globale për Integritetin në Sport (SIGA) ka uruar Majlinda Kelmendin për medaljen e artë të fituar të premten në Grand Prixin e xhudos, të mbajtur në Tashkent të Uzbekistanit.Kampionia Olimpike është zgjedhur kampione e SIGA-s, në Samitin Rajonal të SIGA-s të mbajtur më 5 shtator në Prishtinë. “Arritja juaj impresionuese në Grand Slamin e Abu Dhabit dy javë më parë dhe tani titulli i fituar në Uzbekistan është testament i punës tuaj, punës së madhe dhe përkushtimit ndaj sportit tuaj. Angazhimi juaj për të shfaqur Fair Playn, integritetin dhe si përfaqësoni me krenari vendin tuaj, është një nga shumë arsyet pse SIGA është krenare që shoqërohet me ju, si një nga kampionet tona të SIGA-s”, thuhet ndër të tjera në urimin e SIGA-s, të nënshkruar nga drejtori ekzekutiv, Emanuel Macedo de Medeiros.Kelmendi fitoi të artën në kategorinë -52 kilogramë, duke u kthyer fuqishëm nga lëndimi që e detyroi të pushojë për rreth 14 m

Kryesim zhgënjyes, Barça më e dobët prej një dekade

Kur Reali i Madridit shiti në verë Cristiano Ronaldon, të gjithë menduan se do të ishte një avantazh i madh për Barcelonën, që vijoi fushatën e përforcimeve dhe shpenzoi jo pak.
Megjithatë, pas 12 javëve të para bilanci është befasues, edhe pse Barcelona është në krye. Është LaLiga më e ekuilibruar e thuajse gjithë shekullit të 21-të dhe prej sezonit 2001-2002 (Deportivo, 23 pikë) nuk kishim një lider me kaq pak pikë sa Barcelona në javën e 12-të.
Prej një dekade lideri i kampionatit spanjoll kalonte 30 pikët pas 12 ndeshjeve të para, ndërsa ekipi i fundit që nuk ia doli, duke u ndalur te 29 pikët, ishte Barça e parë e drejtuar nga Pep Guardiola, në sezonin 2008-2009.
Kaq pak pikë (24) Barcelona i kishte regjistruar vetëm në sezonin paraardhës, atë të fundit për Frank Rijkaard në stol. Real Madridi i sezonit të shkuar, që po përjeton një ndër fillimet e sezonit më të do

Strakosha si Cristiano Ronaldo, çdo javë pjesë e më të mirëve në Serinë A

Kombëtarja ka nisur grumbullimin në Durrës që prej ditës së djeshme. I gjithë fokusi i futbollistëve dhe trajnerit Panucci, është pikërisht ndeshja e Ligës së Kombeve ndaj Skocisë. Ky do të jetë takimi i fundit për përfaqësuesen tonë, dhe objektivi është fitorja me gola, për të ruajtur pozitat në Ligën C.
Një ditë më parë trajneri tha në konferencën për shtyp, se edhe në këtë takim do të ketë disa probleme me dëmtimet dhe mungesat, kryesisht në mbrojtje dhe në repartin e sulmit. Mirëpo ajo që duhet të gëzojë trajnerin Panucci është gjendja e mirë që gëzojnë dy portierët kryesor të kombëtares.
Thomas Strakosha po kalon momente të shkëlqyera te Lazio, ndërsa prej tre javësh radhazi është rikthyer titullar dhe Etrit Berisha tek Atalanta. Por nëse ky i fundit mbetet ende në garë për të fituar një vend titullari të përhershëm te skuadra e Gasperinit, Strakosha është i padiskutueshëm te Lazio.
Fundjavën e kaluar, gardi

Tronditet Juventus, lëndohet ylli i madh

Federico Bernardeschi i ka dhënë një lajm aspak të mirë Juventusit.Federico Bernardeschi ka pësuar një lëndim tejet serioz në stërvitje.Mesfushori ofanziv është lënduar në stërvitjet që po i kryen Italia para ndeshjeve në Ligën e Kombeve, përcjell “lajmi.net”.Bernardeschi ka lënduar muskulin abdominal, për shkak të formës së tij të dobët fizike.Juventusi do ta shikoj gjendjen e tij nga lëndimi, më pastaj të tregoj se deri sa mund të mbetet jashtë fushës. /Lajmi.net/

Burimi:http://lajmi.net/sport/

Skandalet në Financial Fair Play, UEFA del me paralajmërim të fortë për ekipet e mëdha

Financial Fair Play, i cili nuk i lejon klubet të shpenzojnë më shumë para sesa që fitojnë, ka marrë shumë kritika gjatë javëve të fundit për shkak të artikujve të publikuar nga “Der Spiegel” dhe “Football Leaks”, pretendohet se Manchester City dhe Paris Saint-Germain i kanë falsifikuar dokumentet dhe paratë e përfituara nga sponsorët në mënyrë që të mos dënohen nga UEFA.

Kjo e fundit ka qenë në dijeni për këto shkelje, megjithatë ka arritur marrëveshje me dy klubet për të mos i dënuar ato.

Mirëpo, së fundmi UEFA i ka paralajmëruar ekipet e mëdha se do t’i rihapë rastet e mbyllura në lidhje me shkeljet e rregullave të transferimit, Financial Fair Play (FFP), nëse zbulohen të dhëna të reja për këto raste.
“Nëse zbulohen prova të reja, që mund

Gjimshiti: Ja çfarë duhet të bëjë Shqipëria ndaj Skocisë

Berat Gjimshiti është deklaruar para ndeshjes me Skocinë në Ligën e Kombeve.
Berat Gjimshiti ka thënë se të gjithë lojtarët duhet të japin maksimumin, në mënyrë që të shpresojnë që ta kalojnë grupin.
“Mendoj se me Skocinë do të jetë një ndeshje e vështirë”, ka thënë fillimisht Gjimshiti,
“Ata luajnë mirë si vendas, por që ne kemi rastin të tregojmë vlerat tona. Ne duhet të luftojmë për atë që e duam.
“Ne duhet të luajmë si skuadër, ashtu siç kemi bërë në ndeshjet tjera dhe e dimë se jemi të fortë në këtë pikë”, ka shtuar më tej Gjimshiti.
Kujtojmë se Shqipëria është në Ligën C, Grupi 1, me vetëm tri pikë, ndërsa ndeshjen ndaj Skocisë do ta zhvilloj më 17 nëntor.

Burimi: http://www.botasot.info

Kombëtarja/ Panucci bën diktatorin para Skocisë

Në çdo moment delikat, në çdo dalje publike, Panucci nuk humbet rastin të thumbojë lojtarët e tij, t’i akuzoj, shpesh edhe pse pa shumë “etikë” profesionale. Sigurisht të menaxhosh një Kombëtare të “nxehtë” si Shqipëria, ku nuk mungojnë refuzimet, apo ku duhet të bindesh futbollistë si Lorent Sadiku që ka tre opsione për të zgjedhur, nuk është aspak e lehtë.
Nuk është e lehtë as të ruash qetësinë në konferencë për shtyp, në një kohë kur gazetarët i kërkojnë llogari për kriteret e përzgjedhjeve, apo për mënyrën se si po menaxhon futbollistët që ka në dispozicion. E gjithë kjo klimë bën që shpesh Panuçi të “shpërfytyrohet”, e tillë ishte dhe konferenca e fundit në vigjilje të sfidës kundër Skocisë, ku në rastin më të mirë italiani i faturoi dështimin lojtarëve dhe mungesës së komunikimit:

Karan: Me vjen keq qe nuk kemi stadiumin me tribuna

Java e 14-të e Ligës së Parë të Maqedonisë kaloi nën ethet e derbit të madh të qytetit të Shkupit dhe Ligës së Parë të Maqedonisë, ku FC Shkupi si nikoqire ishte më i mirë se KF Vardari, duke e mundur rivalin e përbetuar me rezultat 1:0, me autor të golit brazilianin Sergio.
Ndeshja ishte mjaft dinamike, ndërsa që nga fillimi e deri në fund, Shkupi ishte skuadër që më shumë e deshti fitoren, duke krijuar edhe shumë raste të tjera për gol, por që vetëm Sergio arriti të konkretizon atë në minutën e 57-të.
Për këtë ndeshje ka folur trajneri Umit Karan, për të cilin ishte derbi i parë nën udhëheqjen e Shkupit.
“Së pari dua ti falënderoj tifozët tanë të cilit ishin në numër të madh në ndeshjen e djeshme dhe kishim përkrahjen maksimale, gjithashtu edhe lojtarët e mi, të cilët luajtën me zemër dhe shënuan fitore që ti gëzojnë fansat tanë. E shohim se jemi në rrugë të mirë drejt suksesit, por na duhet kohë, pasi që ka shum

Punë e kryer: Zidane, trajner i gjigantit evropian

Zinedine Zidane do të rikthehet shumë shpejtë në futboll.Zinedine Zidane po mendon që të rikthehet në janar sërish në futboll.Trajneri francez u largua në verë nga Real Madridi, andaj tani po e kërkon një eksperiencë të re, përcjell “lajmi.net”.Zidane është shumë afër që të kaloj te Manchester United, pasi bastoret e favorizojnë me 6/4.Jose Mourinho pritet të shkarkohet nga skuadra angleze, nëse nuk arrin të kualifikohet në top katërshe. /Lajmi.net/

Burimi:http://lajmi.net/sport/

Statistika të jashtëzakonshme

Cristiano Ronaldo u transferua këtë verë te Juventusi, por po kthehet në një faktor vendimtar në një nisje fantastike të sezonit të ri.
Ylli portugez në 12 ndeshjet e para në Seria A, ka shënuar 8 gola, ka dhënë 5 asiste dhe është shpallur 3 herë lojtari më i mirë i ndeshjes.
Statistika këto të jashtëzakonshme për një lojtar që shumë shpejt po mbush 34 vjeç, por jo për Ronaldon i cili sfidon moshën duke u kthyer në një fenomen.
Ai ka qenë në fushë në të gjitha ndeshjet e këtij sezoni në kampionatin italian.
Cristiano Ronaldo ka qenë shumë aktivë për Juventusin. Ka goditur 108 herë portën në Serie A (88 kanë përfunduar brenda portës, 20 gola kanë ardhur nga goditjet e tij), 28 më shumë se çdo lojtarë tjetër në top pesë kampionatet në Europë për sezonin 2018/19.

Burimi: http://www.botasot.info

Bashkëshortja e Schumacher publikon letrën e fshehtë

Bashkëshortja e Michael Schumacher, Corinna ka publikuar një letër nuk ishte e bërë publike prej vitesh. Ajo falenderoi muzikantin gjerman Sascha Herchenbach i cili kompozoi himnin e quajtur “i lindur për të luftuar” referuar Michael Schumacherit. “Dua të të falënderoj sinqerisht për mesazhin dhe dhuratën tuaj, e cila do të na ndihmojë ta tejkalojmë këtë kohë të vështirë”, tha gruaja e Schumacher. “Është shumë mirë të marrësh kaq shumë urime dhe fjalë qëllimmira që është përkrahje e madhe për ne. Të gjithë e dimë se Michale është luftëtar dhe nuk heq dorë kurrë”, tha këngëtari gjerman.

Burimi: http://www.botasot.info

Young merr lajmin e papritur nga Man Utd

Ashley Young ka marr një lajm fantastik nga Manchester United.Jose Mourinho ka besim të madh në Ashley Young, andaj i ka ofruar kontratë të re.Manchester United i ka ofruar kontratë një vjeçare mbrojtësit anglez, përcjell “lajmi.net”.Young është i padiskutueshëm në formacionin e Mourinhos, andaj ky i fundit ka vendosur që t’i vazhdoj kontratën edhe për një vit.Sipas medieve në ishull, marrëveshja pritet që të bëhet zyrtare në ditët e ardhshme. /Lajmi.net/

Burimi:http://lajmi.net/sport/

Ish-të dashurat nuk i numëron dot, por kush ka qenë lidhja e parë e Ronaldos?

Kristiano Ronaldo është një nga futbollistët më të preferuar në botë, për të mos thënë numri 1.Për shkak të pamjes së tij fizike mjaft tërheqëse, ai pëlqehet shumë edhe nga vajzat të cilat e kanë ëndër të jenë përkrah tij.
Aktualisht, Ronaldo po jeton një jetë më të qetë dhe është larg klubeve, pasi krijoi një familje me bukuroshen argjentinase Xhorxhina, lidhje që duket se i ka rezistuar ç’do prove.
Megjithatë e kaluara e portugezit është plot aventura.
Lidhjet e tij kanë qenë pa numër dhe lista e bukurosheve që portugezi ka pasur në krah është shumë e gjatë.
Por kush ka qenë lidhja e parë e Kristiano Ronaldos?
Ajo quhet Jordana Zhardel, është portigeze dhe ka qenë lidhja e parë serioze e yllit të Juventusit. Kjo lidhje ka zgjatur vetëm pak muaj pasi fama e madhe bëri që Ronaldo të kishte në krah kë femër të

Avdijaj premton më të mirën në duel me maltezët dhe Azerbajxhanin

Kombëtarja e Kosovës mbrëmë ka zhvilluar seancën e parë para dy ndeshjeve të nëntorit.
“Dardanët” këtë të shtunë luajnë në udhëtim tek Malta, kurse, tri ditë më vonë në stadiumin “Fadil Vokrri” përballen me Azerbajxhanin. Këto dy ndeshje për Kosovën janë vendimtare për të kaluar në rundin tjetër të garave në Ligën e Kampionëve.
Mesfushori Donis Avdijaj thotë se Kombëtarja jonë do të arrijë kualifikimin. Ai premton më të mirën në duel me maltezët dhe Azerbajxhanin.
“Është hera e parë për ne si ekip që të arrijmë diçka. E kemi mundësinë dhe kualitetin që t’i fitojmë të dy ndeshjet, por secili ekip tash dinë të luajë futboll dhe i ka opsionet e veta, prandaj duhet të japim maksimumin si ekip për t’i fituar ndeshjet dhe pastaj për ta festuar suksesin e parë”, tha Avdijaj.
“Në ekipin tim jam në formë shumë të mirë, por kur grumbullohem me Kosovën interesin tim e vendos prapa. Mua më intereson që ta sh

Befasi e madhe: Marotta e konfirmon kalimin te Inter

Beppe Marrotta ka zbuluar të ardhmen e tij.Ish-drejtori gjeneral i Juventusit, Beppe Marotta ka thënë se kalimi i tij te Interi, është i mundur.Italia ka një muaj që po lidhet me kalimin te nerazurët, pas largimin nga ‘Zonja e Vjetër’, përcjell “lajmi.net”.Sport Mediaset shkruan se Marotta ka konfirmuar shkurtazi se ai mund të kaloj para janarit te Interi.Italiani është kontaktuar personalisht nga pronari i Interit, Steven Zhang, i cili shpreson që marrëveshja të nënshkruhet sa më parë.Marotta kalimin e tij te Interit në njëfarë forme e ka konfirmuar në ceremoninë e Venetos, që u mbajt dje (e hënë). /Lajmi.net/

Burimi:http://lajmi.net/sport/

Arbitri masakrohet në parking pas ndeshjes së futbollit, tre futbollistët dyshohen si agresorët

Arbitri Daniel Sweeney është sulmuar të dielën e kaluar, pasi ka drejtuar ndeshjen Mullingar-Horseleap, në futbollin amator të Republikës së Irlandës.
Ai u godit kur do të merrte makinën nga parkingu. Rezultati i sulmit të dhunshëm është nofulla e thyer, një plagë në syrin e djathtë dhe një prerje në hundë, që kërkon qepje, raporton “The Mirror”.
Nuk ka të burgosur për këtë sulm, por policia irlandeze po heton ende faktet që ka mbledhur në vendngjarje.
Disa media, si “Independent”, shkruajnë se agresorët e gjyqtarit mund të jenë tre lojtarë nga Mullingar Town dhe një tifoz që shkoi me ta, pavarësisht faktit se Mullingar e fitoi ndeshjen 3-1.
Drejtuesi i kompeticionit (Combined Counties League), Sean Montgomery, ka kërkuar bashkëpunimin e tifozëve për të gjetur ata që janë përgjegjës për sulmin: 
“Unë nuk e kishte parë n

Shaqiri është si Messi

Xherdan Shaqiri ka talent natyror që mund të krahasohet me atë të Lionel Messi-t dhe duhet të synojë të bëhet lojtari më i mirë tek Liverpol, thotë ish-trajneri i tij te Basel, Thorsten Fink.
 
Mesfushori shqiptar ka pasur një karrierë të jashtëzakonshme, duke u nisur nga Basel e duke luajtur mëpas me klube gjigante si Bayern e Inter, para se të shkonte te Stoke dhe këtë verë të bëhej pjesë e Liverpool për vetëm 13 milionë sterlina.
Shaqiri po nis të tregojë sa vlen në mënyrë konstante për The Reds, me cilësitë e tij që mund ta vendosin krah ajkës së futbollit botëror në këtë moment.
Duke folur për ESPN FC, Fink ka elozhe të mëdha për Shaqirin, i cili ka shënuar 2 gola në 3 ndeshjet e fundit: “Ronaldo ka punuar pa fund për të arritur aty ku është, ndërsa Messi e kishte të lindur, nuk iu desh të punonte për këtë talent. Ronaldo duhet të punojë pa fund, me fizikun dhe gjithçka. Messi e ka këtë talent, kjo vlen edhe për Sha

Kosova në grup me Çekinë, Turqinë, Islandën dhe Izraelin

Kombëtarja U17 e hendbollisteve (kadetet) dhe Kombëtarja U19 (junioret) kanë mësuar kundërshtarët me të cilët do të përballen në kampionatet evropiane (Divizioni B) që mbahen vitin e ardhshëm.
Kosova U17 do të garojë në grupin A të kampionatit që mbahet në Itali. Në grupin A bëjnë pjesë Çekia, Turqia, Islanda, Kosova e Izraeli. Pra hendbollistet tona të reja i presin ndeshje cilësore që do të kontribojnë shumë në zhvillimin e tyre. Në grupin B bëjnë pjesë Polonia, Maqedonia, Bjellorusia, Italia e Azerbajxhani.  Ndeshjet do të luhen në Pescara të Italisë prej 3 deri më 11 gusht 2019.
Një kampionat tjetër i 17-vjeçareve do të mbahet në Gjeorgji në kohë të njëjtë.
Kombëtarja U19 e Kosovës do të bëjë gara poashtu në grupin A, kurse rival në grup i ka Çekinë, Turqinë e Ishujt Faroe. Edhe junioret do të përfitojnë shumë nga kjo përvojë evropiane. Në grupin B janë Lituania, Maqedonia, Zvicra e Gjeorgjia.
Kombëtarja jonë U1

Barcelona ia bën ‘bajat’ Real Madridit me të ardhurat vjetore

Barcelona e ka mposhtur Real Madridin në të ardhurat vjetore në La Liga dhe jashtë saj.Barcelona fiton rreth 487 milionë euro në sezon në La Liga, 92 milionë më shumë se Real Madrid.Skuadra katalonase gjithashtu fiton më shumë se madrilenët në të drejtat televizive, ndërsa këta të fundit kanë fituar më shumë nga garat e UEFA-së, përcjell “.”.Por, Barcelona ka fituar më shumë se Real Madridi në garat evropiane në pesë vitet e fundit, gjithsej 277 milionë euro.Katalonasit gjithashtu kanë pasur një fitim më të madh edhe në shtatë vitet e fundit, duke marr 32 milionë euro në sezon nga kompeticionet e ndryshme. /./These figures are absolutely barbaric.Barcelona + Real Madrid wage bill = €882m.All of 18 La Liga teams wage bill combi

Grekët bllokojnë Durmishajn, në Kombëtare nuk vjen as Balliu

Vazhdojnë ndryshimet në listën e Kombëtares Shqiptare, në prag të dy ndeshjeve ndaj Skocisë dhe Uellsit. Burime të “Panorama Sport” pranë FSHF, konfirmojnë se Ivan Balliu, mbrojtësi i Metz në Francë, nuk do të jetë i pranishëm në këtë grumbullim, teksa klubi nuk e ka lejuar.
Gjithashtu, pas dëmtimit të Rei Manajt, u mendua që do thirrej sulmuesi i Panioniosit në Greqi, Fiorin Durmishaj, por nuk ka mundësi gjithashtu të jetë i pranishëm, pasi gjatë kësaj periudhe ai po kryen shërbimin ushtarak në shtetin fqinj, dhe nuk lejohet të dalë nga kufijtë. Edhe pas kontakteve me klubin e Panioniosit, FSHF nuk ka arritur që të sigurojë një leje për Durmishajn.
Ndërkohë, për të plotësuar vendin e Balliut, trajneri Panuçi ka vendosur të thërrasë Egli Kajën nga ekipi skocez i Livingston, edhe pse vetëm ditën e sotme në konferencën për shtyp pati deklaruar se nuk e kishte ftuar në listë

Djali i Pavel Nedved i alarmon tifozët e Juventusit

Tifozët e Juventusit janë vënë në alarm nga një postim në Instagram.
Tifozët e Juventusit kanë menduar për një çast se Paul Pogba është rikthyer te Juventusi.
Djali i Pavel Nedved ka postuar një foton në Insatgram me Paul Pogban,
Djali i legjendës së Juventusit ka shkruar ‘Shoku im’, ndërsa tifozët torinasë kanë shkruar “Ne e duam atë sërish”.
Kujtojmë se Paul Pogba ka bërë të ditur në njëfarë forme se e dëshiron rikthimin te ‘Zonja e Vjetër’, por që vera e vitit 2019 do të jetë vendimtare

25 lojtarët më të mirë për vitin 2018, por ku është Messi?

Goal.com ka publikuar 25 lojtarë më të mirë për vitin 2018.Goal.com ka përpiluar një listë me 25 lojtarët më të mirë për vitin 2018, nga 50 gjithsej.Si çdo herë edhe në këtë vit, gjiganti media ka publikuar listën e lojtarëve që kanë shkëlqyer në vitin 2018, përcjell “.”.Goal.com e ka cilësuar Luka Modricin si lojtarin më të mirë për këtë vit, më pas vjen Cristiano Ronaldo.Treshen e mbyll, Mohamed Salah, ndërsa befasi e madhe është që Leo Messi renditet në vendin e 11-të. /./