Category archive

Bota - page 611

Posted on në kategorine Bota

Shtetet e Bashkuara mbeten të izoluara për klimën

Siria planifikon t’i bashkohet marrëveshjes për klimën të vitit 2015, duke bërë që Shtetet e Bashkuara të mbesin vendi i vetëm që e kundërshton këtë marrëveshje, kanë thënë mbrëmë delegatët në konferencën e Kombeve të Bashkuara për klimën, që po mbahet në Bon të Gjermanisë. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Seminar për parandalim dhe detektim të hershëm të zjarreve pyjore

Zhvillimi i konceptit progresiv të sistemit për zbulim të hershëm të zjarreve pyjore, i cili përfshin rrjet të senzorëve, kamera dhe fluturake pa pilot (drone) është qëllimi i seminarit të titulluar “Sistem progresiv për parandalim dhe detektim të hershëm të zjarreve pyjore” i cili do të mbahet sot në Berovë në organizim të Akademisë ushtarake… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Akuzohet për vjedhje të urës hekurudhore

HAMMOND, Ind. – Ai kërkoi, i thanë atij jo, por ai e bëri atë gjithsesi, thonë autoritetet, duke akuzuar një tregtar metali për grumbullimin e një urë të braktisur hekurudhore dhe shitjen e metalit për 18,000 dollarë. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Gabimi i Forcave Ajrore lejoi banditin nga Teksasi të blejë armët

Një ditë pasi një person i armatosur masakroi famullitarët në një kishë të vogël të Teksasit, Forca Ajrore pranoi të hënën se nuk kishte futur gjyqin e dhunës në familje, në një bazë të dhënash federale që mund ta kishte bllokuar atë nga blerja e pushkës që ai përdori për të vrarë 26 njerez. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Përjashtohet nga puna biçiklistja që tregoi gishtin e mesëm autokolonës së Trampit

Më 29 tetor, një foto e një femër çikliste shkoi viral pasi u kap duke i dhënë gishtin e mesëm autokolonës së Presidentit Donald Trump gjatë një udhëtimi me biçikletë në fundjavë në Virxhinia. Sipas raportit të Shtëpisë së Bardhë, siç raportohet në The Guardian, karroca e Trump-it “kapërceu një çiklist femër, të veshur me… Vazhdo të lexosh

Shko lartë