Bota - Page 522

Twitter s’e ndal luftën – fshin një video të Trumpit

Rrjeti social Twitter, ka vazhduar me bllokimin e përmbajtjeve të shpërndara nga presidenti Donald Trump. Kësaj here, gjiganti social e cilësoi si lajm të rremë një video që shpërndau presidenti e që dukej sikur të ishte i CNN-it. Ndërkaq titulli i lajmit ishte: “Fëmija i tmerruar ikën nga bebja raciste”. Videoja që dukej sikur ndonjë

Në SHBA u shënua Dita e emancipimit racor

Mineapolis, 20 qershor 2020 (MEDIAL) – Pas protestave disajavore kundër brutalitetit policor dhe racizmit, mijëra aktivistë demonstruan nëpër SHBA, por në atmosferë të karnavaleve me rastin e Ditës së emancipimit, kur shënohet 19 qershori i vitit 1865 – kur robëria u hoq zyrtarisht në mbarë Amerikën. Demonstratat e djeshme u mbajtën në pajtim me të gjitha

Pompeo i paralajmëroi evropianët për rrezikun e varësisë nga Kina

Uashington, 19 qershor 2020 (MEDIAL) – Sekretari shtetëror amerikan Majk Pompeo i paralajmëroi sot evropianët për rrezikun e “varësisë” nga Kina, e cila sipas tij, kërcënon demokracitë perëndimore. “Partia komuniste kineze dëshiron t’ju detyrojë të zgjidhni midis SHBA-së dhe Kinës”, theksoi Pompeo në një video fjalim në Samitin e Demokracisë, të organizuar në Kopenhagë. Ai

Trump bëhet gati për tubimin e madh

Të shtunën (20 qershor, 2020), Presidenti amerikan Donald Trump pritet të nis zyrtarisht fushatën zgjedhore nga Oklahoma. Ani se në kohë pandemie, ai ka thënë se në këtë tubim do të jenë të pranishëm qindra mijëra simpatizues të partisë. E kjo e ka shqetësuar Drejtorin e Departamentit të Shëndetit në këtë shtet.