Xiaomi Redmi 10 vjen me një ekran 90Hz, një kamerë të katërfishtë 50MPx

Xiaomi po përgatitet të lançojë Redmi 10 në nivel global.

Kompania konfirmoi një pjesë të rëndësishme të specifikimeve. Redmi 10 trashëgon serinë Redmi 9.

Redmi 10 i ardhshëm, i cili pritet të prezantohet në treg në javët e ardhshme, do të udhëheqë ofertën buxhetore të kompanisë. Dhe është konfirmuar se telefoni inteligjent ka katër kamera me 50 MP, një ekran 6.5-inç Full HD + me një ritëm të rifreskimit prej 90 Hz dhe altoparlantë stereo. Për më tepër, Xiaomi ka zbuluar gjithashtu modelin e Redmi 10, si dhe se telefoni do të jetë i disponueshëm në tre ngjyra.

Edhe pse Redmi 10 ende nuk është lansuar zyrtarisht, Xiaomi Global publikoi shkurtimisht detajet e telefonit në një postim në blogun e tij, i cili më vonë u hoq. Sidoqoftë, gishtat e shpejtë të përdoruesve të internetit vunë re gjithçka në kohë, kështu që specifikimet kryesore të pajisjes tani janë të njohura.

Redmi 10 ka një ekran 6.5-inç Full HD + (rezolucion 2400×1080 piksele) me mbështetje për një ritëm të rifreskimit prej 90 Hz dhe një ndërprerje të kamerës në mes. Do të ofrohet në tre ngjyra gri, e bardhë dhe blu. Do të mundësohet nga një procesor MediaTek Helio G88 me 4 GB RAM + 64 GB hapësirë ​​ruajtëse, dhe vjen me dy mundësi të tjera – 4 GB + 128 GB dhe 6 GB + 128 GB për ruajtje. Telefoni do të dalë me MIUI 12.5, i cili bazohet në Android 11.

Redmi 10 ka katër kamera të pasme të përbërë nga një aparat fotografik kryesor 50 MPx, një aparat ultra i gjerë 8 MPx, një kamera makro 2 MPx dhe një sensor thellësie 2MPx. Ka një kamerë selfie 8 MPx në pjesën e përparme.

Telefoni gjithashtu ka altoparlantë stereo dhe një lexues të gjurmëve të gishtërinjve anësorë. Ajo vjen e pajisur me një bateri 5,000 mAh që mbështet karikimin e shpejtë 18W dhe ka një përshtatës të karikimit të shpejtë 22.5W në kuti.