​Sulmi në Tajlandë: Vendi mban zi pas 37 të vrarëve, kryesisht fëmijë

Tajlanda është në zi për një sulm të tmerrshëm me armë dhe thikë në një qendër kujdesi për fëmijët në veri-lindje që la të vdekur 37 persona, përfshirë 23 fëmijë.

Prindërit u mblodhën jashtë qendrës duke qarë dhe duke shtrënguar lodrat e fëmijëve të tyre.

Një ish-polic kishte sulmuar ndërtesën të enjten, duke vrarë fëmijë deri në dy vjeç kur flinin.

Flamujt në të gjithë Tajlandën janë valëvitur në gjysmështizë, ndërsa një komb i shkatërruar po përballet me tragjedinë.

Policia thotë se sulmuesi 34-vjeçar vrau veten dhe familjen e tij pas një gjuetie njerëzore. Ende nuk dihet motivi i sulmit. Por policia tha se sulmuesi u pushua nga puna në qershor për përdorim droge.

Kryeministri Prayuth Chan-ocha dhe mbreti i Tajlandës Maha Vajiralongkorn, së bashku me Mbretëreshën, pritet të vizitojnë komunitetin në provincën Nong Bua Lamphu më vonë të premten.