Rusia akuzon Ukrainën për përdorimin e armëve kimike

Komiteti Shtetëror Hetues i Rusisë tha të hënën se po shqyrtonte përdorimin e dyshuar të armëve kimike nga forcat ukrainase pranë qyteteve Soledar dhe Bakhmut.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment mbi akuzën, e cila nuk u shoqërua me asnjë provë të publikuar publikisht.

Komiteti Hetues tha se Republika Popullore e Donetskut një nga përfaqësuesit e Rusisë në territoret që ka kapur dhe pushtuar në Ukrainën lindore kishte raportuar përdorimin e armëve kimike nga dronët ukrainas pranë dy vendndodhjeve.

“Si rezultat, ushtarakët e Forcave të Armatosura Ruse po përjetojnë një përkeqësim të shëndetit të tyre dhe simptoma karakteristike të helmimit”, thuhet në deklaratë, pa dhënë detaje apo emërtim të substancës së supozuar.

Që nga fillimi i pushtimit të saj gati një vit më parë, Rusia ka paralajmëruar vazhdimisht se Ukraina mund të përgatitet të përdorë armë jo konvencionale, duke përfshirë armë biologjike ose një bombë të pistë radioaktive. Asnjë sulm i tillë nuk është materializuar.