Dënohet me mbi 17 vjet burg një tjetër person i përfshirë në mbidozën fatale të Mac Miller

Një tjetër person i përfshirë në marrëveshjen e drogës që çoi në mbidozën e Mac Miller në 2018 është dënuar me më shumë se 17 vjet burg për rolin e tij në shitjen e pilulave me fentanil.

Stephen Andrew Walter, 48 vjeç, u deklarua fajtor për një akuzë të shpërndarjes së fentanilit në nëntor 2021, sipas Zyrës së Prokurorit të SHBA.

Të hënën (16 maj), gjykatësi i qarkut të SHBA, Otis D. Wright, II, e dënoi Walterin me 17 vjet e gjysmë burg dhe pesë vjet lirim të mbikëqyrur.

Foto: Getty Images

Prokurorët i kishin kërkuar gjykatësit të dënonte Walterin me 204 muaj burg që kur ai fillimisht mori marrëveshjen për pranimin e fajësisë.

Sipas Rolling Stone, Walter iu drejtua gjykatës të hënën në Los Angeles, duke thënë se ishte “me të vërtetë i penduar” për veprimet e tij.

“Unë nuk jam ai lloj personi që dëshiron të lëndojë dikë. Nuk jam unë. Por në dokumentet ku thuhet se vazhdova të sillesha në atë lloj sjelljeje pasi e kuptova që kishte vdekje, kjo nuk është e vërteta”, ka deklaruar ai para gjykatës.

Foto: Getty Images

Ai vazhdoi të pretendonte se ai i udhëzoi vetëm Ryan Michael Reavis-it që t’ia dorëzonte pilulat Cameron Pettit – rasti i të cilit është ende në vazhdim – dhe besonte se Pettit do t’i gëlltiste pilulat.

“Unë jam ende duke marrë përgjegjësinë për gjithçka që ndodhi, por ai kurrë nuk më tha se ishte për një person tjetër,” vazhdoi Walter, për Rolling Stone.

“Ai kishte përvojë në përdorimin e atyre pilulave. Mendova se ishte për të – për përdorim personal. Dhe më pas ai ia dorëzoi McCormick-ut me kokainë dhe Xanax, ose çfarëdo. Nuk isha i gatshëm ta bëja këtë dhe nuk kisha ndërmend të bëja asgjë tjetër përveçse t’i shisja Cameron Pettit. Dhe dy ditë më vonë, kur pati një mbidozë, Cameron nuk më thirri kurrë dhe nuk më tha për këtë, se ai kishte ndonjë lidhje me të. Kështu që nuk e kisha idenë se dikush kishte vdekur. Nëse do ta kisha ditur, nuk do të kisha vazhduar atë lloj sjelljeje”, tha ai.

Foto: AP

Walter është një nga tre personat e akuzuar për vdekjen e Millerit, emri i plotë i të cilit ishte Malcolm James McCormick, që ndërroi jetë më 7 shtator 2018 në moshën 26-vjeçare.

Ylli u gjet pa ndjenja brenda shtëpisë së tij Studio City të Kalifornisë, nga asistentja e tij personale. Kur mbërritën mjekët, ata shpallën Millerin të vdekur në vendngjarje.

Muajin e kaluar, Reavis u dënua me gati 11 vjet burg pasi u lut gjithashtu t’i shpërndante fentanil Millerit. Ndërkohë, sipas burimeve të Rolling Stone, edhe Pettit ka arritur një marrëveshje për pranimin e fajësisë, por çështja është e mbyllur.

Sipas Departamentit të Drejtësisë, Reavis ia shpërndau me vetëdije Pettit pilulat e falsifikuara më 4 shtator 2018. Më pas, Walter e udhëzoi Pettit t’i jepte tabletat të mbushura me opioidin vdekjeprurës sintetik Millerit.

Përpara se të pranonte kërkesën e tij vjeshtën e kaluar, Walter i tha gjykatësit se ai nuk e kishte takuar kurrë Millerin dhe pretendoi se nuk e dinte se çfarë ndodhi me drogat që i dha Reavisit për të shitur.