Galileo - Page 151

Shtetet e Bashkuara pretendojnë se Huawei mbështetet nga ushtria Kineze

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes tha se 20 kompani Kineze, përfshirë Huawei, ose janë në pronësi ose mbështeten nga ushtria Kineze. Lista e dërguar për mediat Amerikane përmban kompani si Hikvision, China Telecom, China Mobile dhe AVIC. Zbulimi mund të bëhet pikënisje e sanksioneve të reja nga autoritetet Amerikane kundër firmave. Lista është publikuar për të

Dikur kushtonin më shumë se një pagë mujore, Olympys ndalon biznesin e kamerave pas 84 vjetësh

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kompania tha që përkundër disa përpjekjeve të mira të kamerës, ajo më nuk është fitimprurëse. Ardhja e telefonave të avancuar ishte një faktor kryesor, deklaron kompania, ndërsa kishte regjistruar humbje gjatë tre viteve të fundit. Kompania japoneze e bëri kamerën e saj të parë në vitin 1936, dhe kushtonte

Microsoft ka krijuar një antivirus për Android dhe iOS të cilit duhet ti jepni një shans

Microsoft do të ofrojë një version të antivirusit Windows Defender për smartfonët iOS dhe Android. Gjiganti i softuerit zbuloi se Windows Defender do të mbërrijë tek platformat mobile gjatë 2020 por nuk detajoi plotësisht se çfarë të presin përdoruesit. Por me lançimin e një versioni eksperimental të Windows Defender në Android ditën e Marte, tashmë

Momenti i “frikshëm” kur vetura e Tesla-s arrin 100 km në orë për vetëm një sekond

Makina e firmës së Elon Musk ka përzgjedhur pistën e Nurburgring-ut në Gjermani që të shpërfaqë përformancat e jashtëzakonshme, respektivisht përshkimin e shpejtësisë 100 km në orë për vetëm 1.1 sekond, shkruan CarBuzz, përcjell lajmi.net. This is how fast 1.1 seconds 0 – 60mph take off should look like with Space X package thrusters on

Pas 84 vitesh kompania ndalon së prodhuari kamera

Olympus, një prej markave më të njohura të kamerave, do të shesë biznesin pas 84 vitesh. Firma tha se pavarësisht përpjekjeve të saj më të mira, tregu i kamerave dixhitale nuk ishte më fitimprurës. Mbërritja e smartfonëve, ishte një prej faktorëve kryesorë sipas firmës. Kompania ka shënuar vetëm humbje në tre vitet e fundit. Kompania

Google ndryshon politikat e grumbullimit të të dhënave të përdoruesve

Google do të ndryshojë mënyrën sesi vepron me të dhënat që grumbullon nga përdoruesit duke lejuar fshirjen e tyre automatikisht. Aktiviteti në ueb dhe aplikacione, përfshirë kyçjen në uebsajte dhe historikun e vendndodhjes, do të fshihen pas 36 muajsh. Ndryshimet aplikohen për të gjitha llogaritë e reja ndërsa ata ekzistues do të paralajmërohen për të

PayPal i hap dyert Bitcoin

Është raportuar se PayPal po bëhet gati të lejojë shitjen dhe blerjen e kriptomonedhave përmes një portofoli dixhital në aplikacionin Venmo. Ashtu si paraja tradicionale, kriptomonedhat janë një para dixhitale ose virtuale e cila mund të blihet dhe shitet si çdo valutë tjetër. Ndryshe nga dollari, paundi dhe euroja, nuk ekziston si një para fizike

Mercedes-Benz dhe NVIDIA zhvillojnë një sistem revolucionar për makinat

Gjatë një konference për shtyp NVIDIA dhe Mercedes-Benz lajmëruan se janë duke bashkëpunuar për të zhvilluar një sistemi kompjuterik revolucionar për makinat dhe gjeneratën e re të automobilave luksozë të 2024. Kompanitë e konsiderojnë si një prej arkitekturave më të avancuara kompjuterike vendosur në një automobil. Ky softuer do të mundësojë Nivelin 2 dhe 3

Shqetësimet e ngritura mbi privatësinë që tregojnë në Twitter

Uebfaqja, e cila kërkon nga përdoruesit të regjistrohen me llogarinë e tyre në Twitter, lejon njerëzit të shohin historinë e tyre vijuese dhe të ndjekësve, sa kohë ka kaluar një përdorues në Twitter dhe sa aktivë janë në Twitter, transmeton lajmi.net Përdoruesit kanë postuar imazhe të llogarive të tyre më të ndërvepruara, të siguruara nga

Instagram u jep krijuesve atë që kanë pritur prej kohësh

Duke filluar nga muaji i ardhshëm, Instagram do tu japë mundësinë dhe mjetet e duhura krijuesve të shesin produkte direkt nga aplikacioni. Sot platforma prezantoi platformën Commerce Eligibility Requirements të cilat zgjerojnë Instagram Shopping për më shumë biznese, përfshirë krijuesit. Gjatë pandemisë kur shumë dyqane ose ishin mbyllur ose shumë nuk kanë pasur mundësi të