Category archive

Bota - page 511

Posted on në kategorine Bota

Rrëzohet helikopteri me ministrin meksikan, disa të vdekur

Helikopteri me të cilin ministri meksikan i Punëve të Brendshme Alfonso Navarete udhëtonte për në vendin e tërmetit të mbrëmshëm në Meksikë, u rrëzua gjatë aterimit, me ç’rast kanë humbur jetën disa njerëz, kumtoi presidenti Enrike Penja Nieto. Presidenti bëri të ditur se ministri nuk është lënduar.  Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Franca thotë se xhihadistët të përballen me drejtësinë aty ku kapen

Zyrtarët francezë mbeten të vendosur të mos pranojnë riatdhesimin e xhihadistëve francezë për ndjekje penale në Francë, pas kapjes së tyre në fushat e betejës në Siri dhe Irak. Pas pothuajse një javë diskutimesh intensive mes qeverive perëndimore mbi fatin e luftëtarëve të huaj që mbahen të ndaluar në rajonin e Levantin në Lindjen e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Reks Tilerson për vizitë në Turqi

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan dhe sekretari amerikan i Shtetit, Reks Tilerson kishin bisedë “produktive” në Ankara, në të cilën i shqyrtuan mënyrat e përbashkëta të pranueshme për përmirësimin e marrëdhënieve dypalëshe, kumtoi mbrëmë zëdhënësi i Departamentit të Shtetit. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

BE e shqetësuar për zhvillimet e krizës siriane

Shefat e diplomacisë evropiane shprehën sot shqetësimin e tyre përballë zhvillimeve të krizës siriane dhe kërkuan të përfshihen në një rifillim të bisedimeve për paqe nën drejtimin e OKB-së. “Ne do të diskutojmë për një mbështetje humanitare, por gjithashtu do të shohim se si mund të përdorim pushtetin e BE-së për të mbështetur procesin e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Merkel: Vizita e kryeministrit turk, sinjal pozitiv

Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot se marrëdhëniet e tendosura të vendit të saj me Turqinë nuk mund t’i kthehen normalitetit pa lirimin e një gazetari turko-gjerman dhe përmirësimin e shtetit të së drejtës. Kancelarja gjermane priti në Berlin kryeministrin turk, Binali Yildirim për bisedime që  së pari duhet të konfirmojnë fillimin e përmirësimit të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Senati amerikan debaton për reformën e imigracionit

Senati amerikan filloi debatin për një numër propozimesh për imigracionin të mërkurën, por nuk u duk të jetë afër një zgjidhjeje për 1.8 milionë imigrantët e rinj pa dokumenta që janë sjellë në Shtetet e Bashkuara qysh fëmijë. Me skadimin e afatit më 5 mars për përfituesit e programit DACA dhe me premtimin e drejtuesit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Rreth 357 milionë fëmijë jetojnë në zonat e luftës

Të paktën 357 milionë fëmijë jetojnë në zonat e luftës, sipas një raporti të OJQ-së “Save the Children” të publikuar sot. Një shifër rekord që tregon dhunën, viktima të së cilës janë të rinjtë. Një në gjashtë fëmijë në botë jeton në një zonë konflikti. Shifra e plotë arrin në 357 milionë, një rritje prej… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Moska minon kërcënimin nga sanksionet amerikane

Moska tha se sanksionet e ndërmarra nga Shtetet e Bashkuara do të kenë pak efekt te njerëzit apo ekonomia e saj. Komentet vijnë pasi sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin, tha se do të ndërmarrë masa të reja ndëshkuese ndaj rusëve të pasur “në të ardhmen e afërt”. Vazhdo të lexosh

Shko lartë