Bota - Page 511

Rusia konfirmon se Kim Jong-un do ta vizitojë Moskën

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un do ta vizitojë Rusinë. Këtë e ka konfirmuar Sekretari për Media i Presidentit të Rusisë, por që nuk e ka ndarë edhe datën e vizitës apo detaje të tjera, shkruan AlJazeera. “Një vizitë e tillë më të vërtetë është në agjendë”, ka thënë Dmitry Peskov. “Shpresojmë që data

Khashoggi u dogj në furrën gjigante në Stamboll

Trupi i gazetarit saudit Jamal Khashoggi besohet se është djegur në një furrë të madhe në rezidencën e konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll. Kështu ka zbuluar një hetim i Al Jazeera, ndërsa detajet e reja rreth vrasjes së shkrimtarit nga një ekip vrasësve sauditë u raportuan në një dokumentar të redaksisë në gjuhën arabe,

Orban: PPE, idiotë të dobishëm

Viktor Orban përdori fjalë të ashpra kundër kritikëve të tij në PPE, duke i quajtur “idiotë të dobishëm”. “Ata besojnë se po bëjnë një luftë shpirtërore, por në fakt po u shërbejnë interesave të të tjerëve, kundërshtarëve tanë”, tha kryeministri hungarez në një intervistë për gazetën gjermane “Welt am Sonntag”. Krerët e partive kryesore kristiandemokrate

Opozita fiton zgjedhjet në Estoni

Reformatorët kanë fituar zgjedhjet në Estoni, edhe pse për të krijuar qeverinë duhet të kërkojnë aleatë. Në këtë mënyrë vendi po përgatitet të ketë kryeministren e parë grua, Kaja Kallas. Partia reformatore fiton zgjedhjet parlamentare në Estoni duke lënë pas partinë e qendrës që ishte në pushtet. EKRE, një parti nacionaliste dhe euroskeptike që shumë

“Disa vende muslimane kanë filluar të dridhen nga frika para SHBA-ve dhe Izraelit”

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, deklaroi se shihet se disa vende të caktuara muslimane kanë filluar të dridhen nga frika nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Izraeli, raporton Anadolu Agency (AA). “Disa nga këto vende, madje edhe palestinezëve u thonë që të mos e ngrenë zërin. Flas

Shtëpia e Bardhë: Jemi me Guaidon, deri në rikthimin e lirisë në Venezuelë

Zëvendëspresidenti i SHBA-së, Mike Pence ka qëndruar në Kolumbi ku ka takuar Presidentin e vetëshpallur të Venezuelës, Juan Guaido. Amerika ia ka rikonfirmuar edhe një herë mbështetjen atij. “Jemi me Presidentin Juan Guaido si president legjitim i Venezuelës. Do të vazhdojmë që jemi krah tij deri në rikthimin e plotë të lirisë”, shkruan në faqen

Poloni, ndalohet një i dyshuar për sulm terrorist

Agjencia polake për Sigurinë e Brendshme (ABW) ndaloi një person në Radom, në qendër të vendit, i cili dyshohet se po planifikonte një sulm terrorist. Dawid L. dyshohet se grumbullonte informacione dhe fonde për një sulm terrorist në Poloni. ”Ai u ndalua nga oficerët e ABW-së në Lodz, në qendër të Polonisë, më 12 shkurt”,

Katari thotë se ende nuk ka vendim për sistemin mbrojtës raketor rus

Ministri i jashtëm i Katarit tha se asnjë vendim nuk është bërë ende mbi Katarin duke blerë një sistem mbrojtës raketor rus S-400, një marrëveshje potenciale që thuhet se ka tërhequr opozitën nga Arabia Saudite, shkruan Reuters. “Ka një diskutim për prokurimin e pajisjeve të ndryshme ruse, por nuk ka kuptueshmëri ende për këtë pajisje,

Orbani flet për “idiotët e dobishëm” në PE

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban akuzon rëndë kritikët e tij në PPE. Ai i quan ata “idiotë” dhe paralajmëron vazhdimin e politikës së tij të deritanishme. “Idiotë të dobishëm” janë majtistët, kritikët e tij në Partitë Popullore Evropiane (PPE), theksoi kryeministri i Hungarisë, Viktor Orbán, në një intervistë për gazetën gjermane “Welt am Sonntag”. “Përderisa

NATO forcon prezencën ushtarake në Detin e Zi

Aleanca atlantiko-veriore ka përforcuar prezencën e saj në Detin e Zi, duke i dërguar sinjale të qarta Rusisë dhe Ukrainës. Luftanija amerikane, Donald Cook, që ka qenë e vendosur në Spanjë, me sisteme mbrojtëse kundër raketave, është vendosur tashmë në Detin e Zi. Në janar kjo anije qëndroi në Batumi për stërvitje ushtarake me rojën

Guaido bën thirrje për protesta në Venezuelë

Udhëheqësi i opozitës i Venezuelës, Juan Guaido i bëri thirrje popullit të Venezuelës që të dalin nëpër rrugë të hënën, ndërkohë që ai kthehet nga një turne në vende aleate në Amerikën Latine. “Po njoftoj kthimin tim në vend. I bëj thirrje popullit venezuelian të mobilizohet në gjithë vendin nesër në orën 11:00 am”, shkruante

Çifti kapet nga policia duke bërë seks në mes të rrugës

Një grua nga Venecia dhe një burrë nga Padova, të dy 36-vjeç, janë kapur në flagrancë ndërsa kryenin marrëdhënie seksuale në rrugë, pranë “Ponte della Costituzione di Piazzale Roma”, në Venecia. Të dy janë denoncuar nga autoritetet gjyqësore të Policisë Bashkiake, e cila ka ndërhyrë menjëherë pas sinjalizimit të disa banorëve, që kishin parë sjellje

Operacioni sekret amerikan për kapjen e nëndetëses ruse në fund të detit

Në kulmin e Luftës së Ftohtë në vitin 1968, një nëndetëse sovjetike K-129 e pajisur me tre raketa balistike bërthamore u mbyt menjëherë pas lundrimit nga Oqeani Paqësor rreth 2500 kilometra në perëndim të Havai. Përkundër kërkimit të gjerë, sovjetikët nuk gjetën nëndetësen, pasi iu mungoi  teknologjia e nevojshme për tërë misionin kompleks. Kjo u

Kongresi amerikan, tjetër hetim Trump

Kongresi amerikan do të nisë një tjetër hetim ndaj presidentit Trump, për pengim drejtësie dhe korrupsion. Një komision i posaçëm do të hetojë edhe sulmet e Trump ndaj drejtësisë dhe shkarkimin e ish-drejtorit të FBI-së. Një komision i Kongresit amerikan do të hetojë presidentin Donald Trump për pengim të drejtësisë, korrupsion dhe abuzim me anë

Demokratët premtojnë se do të intensifikojnë hetimet ndaj Presidentit Trump

Ligjvënës demokratë me peshë, premtuar të dielën se do të intensifikojnë hetimet për Presidentin Donald Trump dhe për lidhjet e tij me Rusinë gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016. Kreu i Komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve, Jerrold Nadler i tha televizionit ABC se të hënën, komisioni që ai drejton do të bëjë kërkesa për