Bruce Willis shihet teksa shijon një drekë në Los Angeles dhe kalon kohë me vajzat e tij gjashtë javë pasi u tërhoq nga aktrimi për shkak të diagnozës së afazisë

Aktori i njohur, Bruce Willis u pa duke ngrënë një drekën në restorantin italian në Los Angeles dhe kalonte kohë me vajzat më të vogla gjashtë javë pasi u tërhoq nga aktrimi për shkak të diagnozës së afazisë

Ylli i “Pulp Fiction”, 67 vjeç, në fotot e kapura u pa i veshur me një këmishë me mëngë gri me xhinse blu të çelët dhe atlete gri duke dalë në restorantin italian Divino.

Aktori shihet duke qëndruar bashkë me një mik të tij ulur pranë një tavoline në natyrë, shkruan DailyMail.

Ndërsa, gruaja e tij Emma Heming Willis të dielën në mbrëmje (15 maj), postoi gjithashtu fotografi ku ylli i filmit pozoi me dy vajzat e tij më të vogla, Mabel Ray, 10 vjeç dhe Evelyn, tetë.

Në foto, Willis ishte pozicionuar pranë një pishine me dy vajzat e tij të vogla në ditën e pranverës.

Aktori duket se qëndron i fortë rreth gjashtë javë pasi të afërmit e tij, përfshirë gruan e tij Emma, ​​ish-gruan Demi Moore, 59 vjeç dhe pesë vajzat Rumer, Scout, Tallulah, Mabel Ray dhe Evelyn lëshuan një deklaratë të përbashkët përmes Instagramit më 30 mars duke njoftuar diagnozën e tij të afazisë.

Ata thanë se ikona e Hollywoodit ‘ka pasur disa probleme shëndetësore dhe së fundmi është diagnostikuar me afazi, e cila po ndikon në aftësitë e tij njohëse’.

“Si rezultat i kësaj dhe me shumë konsideratë, Bruce po largohet nga karriera që ka shumë kuptim për të. Kjo është një kohë vërtet sfiduese për familjen tonë dhe ne jemi shumë mirënjohës për dashurinë, dhembshurinë dhe mbështetjen tuaj të vazhdueshme. Ne po e kalojmë këtë si një njësi e fortë familjare dhe kemi dashur të sjellim fansat e tij sepse ne e dimë se sa shumë do të thotë ai për ju, siç ju për të. Siç thotë Bruce gjithmonë, ‘Jetoni’ dhe së bashku ne planifikojmë ta bëjmë këtë”, thuhej në deklaratën familjare.

Një burim i tha People muajin e kaluar se “të gjithë janë të fokusuar në të gjitha momentet e lumtura që mund të ndajnë” me aktorin dhe se “Emma është veçanërisht mirënjohëse për vajzat që ka me Bruce”.

Një person i brendshëm i afërt tha për gazetën se familja e aktorit ka bërë “çfarë mundet” për ta ndihmuar atë dhe “janë mbledhur rreth tij në një mënyrë të madhe për të ndihmuar Bruce të përballet me atë që do të vijë”.

Klinika Mayo e përkufizon afazinë si “një gjendje që ndikon në aftësinë tuaj për të komunikuar” që “mund të ndikojë në të folurit tuaj, si dhe në mënyrën se si shkruani dhe kuptoni gjuhën e folur dhe të shkruar”.

Familja e aktorit nuk bëri të ditur se çfarë e shkaktoi përballjen e tij me afazinë, e cila ka një sërë shkaqesh të mundshme.

Gjendja mund të ndodhë pas një dëmtimi në kokë ose goditje në tru, ose mund të jetë një paraardhës i një tumori të trurit ose sëmundjes së Alzheimerit.

Pacientët që jetojnë me këtë gjendje zakonisht trajtohen me terapi të të folurit dhe mësohen mënyra për të komunikuar jo verbalisht.