Arrestohet agjenti i CIA-s për tentativën e grushtit të shtetit në Kongo

Në tentativën për grusht shteti në Republikën Demokratike të Kongos u arrestuan më shumë se 50 persona, mes të cilëve tre shtetas amerikanë.

Të shtënat filluan në katër të mëngjesit në kryeqytetin Kinshasa.

Persona të armatosur sulmuan ndërtesën e presidentit në qendër të qytetit, tha zëdhënësi Sylvan Ekenge.

Një tjetër sulm u organizua në shtëpinë e Vital Kamerhe, një deputet që do të bëhet kreu i parlamentit, zëdhënësi i Kamerhe, Michel Moto Muhima, dhe ambasadori japonez i konfirmuar në postimet në platformën X.

Ekenge pretendon se Christian Malanda, një politikan kongolez që jetonte në Shtetet e Bashkuara, ishte udhëheqësi i përpjekjes për grusht shtet.

Ushtria e DR Kongos pretendon se një agjent i CIA-s është në mesin e tre shtetasve amerikanë.

“Forcat e armatosura të DR Kongos kanë zmbrapsur një tentativë për grusht shteti që përfshin luftëtarë kongolezë dhe të huaj”, tha një zëdhënës ushtarak në një fjalim televiziv, duke shtuar se një agjent amerikan ishte arrestuar gjithashtu.

U publikua gjithashtu një video e dy civilëve të rrethuar nga ushtarë të ulur në dysheme me duart pas qafës. Një nga të arrestuarit kërkon jetën.

Një tjetër video tregon arrestimin pranë lumit. Ata shkruajnë në rrjetet sociale se janë arrestuar dy amerikanët Marcel Malanga dhe Benjamin Ruben Zalman-Polun.

Thuhet se ata donin të kalonin lumin për të shpëtuar në Republikën fqinje të Kongos.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara lëshoi ​​një paralajmërim të hershëm për aktivitete të mundshme nga elementët e sigurisë të DR Kongos, si dhe raporte për të shtëna me armë zjarri në zonë.