Aeroplani me energji elektrike u sprovua mbi Orkney të Skocisë

Aeroplani i parë hibrid-elektrik i Skocisë është ngritur në qiell në një qendër të re prove në Orkney.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kompania amerikane e aviacionit Ampaire ka zëvendësuar një nga motorët në avionët e tyre të ri-pajisur Cessna me një motor elektrik kompakt.

Ampaire beson se teknologjia hibride mund të hapë rrugën drejt fluturimeve ndër-ishuj dhe rrugëve të shkurtra me “teknologji më të gjelbra”.

Pas fluturimeve provë fillestare në Hawaii, avioni u dërgua në Skoci për fluturimin e tij të parë mbi ujë.

Bëhet e ditur se një ngarkim i shpejtë 90-minutësh i baterisë së aeroplanit mund të sigurojë rreth një orë fluturim.