Zbulohet plani se si mund ta përballojë Juventusi transferimin e Salahut

Juventusi është një nga shumë klubet kryesore të etura për të blerë Mohamed Salahun nëse ai do të listohet për transferim këtë verë, dhe ata me siguri mund ta përballojnë atë.

Biankonerët po kërkojnë të forcojnë ndjeshëm sulmin e tyre në verë pas një sezoni zhgënjyes nën drejtimin e Massimiliano Allegrit.

Pavarësisht nënshkrimit prej 80 milionë eurosh të Dusan Vlahovic, është e qartë se Juventusi është ende një hap prapa më të mirëve aktualë në Itali, Milan dhe Inter.

Një sulmues që mund të jetë në dispozicion këtë verë është Salah. Kontrata e sulmuesit 29-vjeçar egjiptian skadon me Liverpoolin në vitin 2023 dhe është ende e paqartë nëse ai do të rinovojë apo jo marrëveshjen e tij.

Nëse ai dështon, ka të ngjarë që ai të transferohet në listë, në mënyrë që Reds të mund të fitojnë akoma në një shitje.

Juventusi mund ta përballojë Salahun për disa arsye, me kryesorja që është Dekreti i Rritjes. Një ligj tatimor i prezantuar nga qeveria italiane në vitin 2019, i lejon Juventusit të kursejë 50 për qind të shumës për shkak të rregullave të reja fiskale.

Arsyeja tjetër është se fatura e pagave të Juventusit është dukshëm më e vogël pas largimit të Cristiano Ronaldos vitin e kaluar dhe do të lehtësohet vetëm pasi Paulo Dybala të largohet.

Ky faktor, i kombinuar me Dekretin e Rritjes, e bën një marrëveshje të arritshme, nëse Salah është i interesuar për lëvizjen.