Yordenis Ugas u dërgua me urgjencë në spital, pas nokautit brutal nga Errol Spence

Yordenis Ugas u dërgua me urgjencë në një spital lokal në Teksas për një ekzaminim të syve pasi u ndalua brutalisht në përballjen e tij me Errol Spence Jr.

Kubani ishte tashmë i mposhtur përpara se një mjek të vendoste se syri i tij i ënjtur nënkuptonte se ai nuk ishte më në gjendje të luftonte – duke e lënë Spencen si kampion të unifikuar në peshën e lehtë.

Ish-kampioni i WBA (pasi kishte humbur rripin atë natë) nuk ishte i pranishëm në konferencën për shtyp pas përleshjes – pasi u transportua në Spitalin John Peter Smith në Teksas.

Ugas lëshoi një goditje të fuqishme në drejtim të Spence në raundin e gjashtë – por kjo nuk ishte e mjaftueshme për të ndaluar amerikanin që të shtonte rripin WBA në versionin e tij WBC dhe IBF.

Në kthimin e tij nga operacioni në një retinë të shkëputur dhe një pushim prej 14 muajsh, Spence bëri mjaft deklaratë thumbuese.

Yordenis Ugas was rushed to a local hospital after suffering from a swollen eye in the bout

32-vjeçari shkëmbeu fjalë të mëdha me Ugas nga një distancë e afërt, ndërsa ai kërkonte të bënte një deklaratë përpara se të thërriste kampionin e WBO-së, Terence Crawford, si kundërshtar të ardhshëm për titullin e kampionit të padiskutueshëm.

Spence e përmirësoi rekordin në 28-0 me nokautin e tij të 22-të, një rekord që natyrisht se mund të ngjallë paksa frikës te kundërshtarët e tij.