VW ID.3 u përfshi nga flakët, shpëtojnë gruaja dhe fëmija i saj në Holandë – por nga vetura elektrike nuk mbeti asgjë

Një Volkswagen ID.3 në Groningen, Holandë, u përfshi nga zjarri.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, incidenti ndodhi në mëngjesin e së shtunës, 14 gusht dhe ndodhi momente pasi shoferja e shkëputi EV-në e saj nga kablloja e karikimit.

Pasi nxori kabllon, ajo e futi fëmijën e saj në VW dhe vuri re tymin që dilte nga makina.

Ajo menjëherë nxori fëmijën e saj jashtë dhe arriti në një distancë të sigurt para se të thirreshin shërbimet e urgjencës.

Megjithëse zjarrfikëset shkuan në vendngjarje, zjarri u përhap shumë shpejt që të shuhej para se makina të shkatërrohej plotësisht.

Një Nissan LEAF që ishte prapa tij gjithashtu pësoi dëme.

Edhe pse shkaku i zjarrit është i panjohur, ai është pjesë e një numri në rritje të zjarreve të publikuara shumë në automjetet elektrike.

Sidoqoftë, deri më tani, nuk është raportuar ndonjë rast tjetër i zjarreve në lidhje me ID.3 ose ndonjë EV tjetër të lidhur me Grupin VW.