Vriten gruaja dhe vajza e politikanit pro Putin, mediat ruse urdhërohen: Mos shkruani për rastin

Gruaja e një politikani rajonal pro-Vladimir Putin dhe vajza e saj janë vrarë dhe në Rusi është imponuar një heshtje mediatike.

Sipas Mirror, Nadezhda Innokentyeva, 51 vjeç, dhe vajza e saj Anzhelika Popova, 31 vjeç, pronare e markës së modës dhe nënë e një fëmije, u vranë me thikë. Kjo është bërë e ditur për publikun pavarësisht se televizioni shtetëror dhe organet e lajmeve janë urdhëruar të mos mbulojnë masakrën.

Anzhelika Popova ishte e vendosur normalisht në Shën Petersburg dhe zotëron një markë veshjesh. Ajo u vra në vend nga plagët në gjoks dhe bark. Edhe nëna e saj ka ndërruar jetë rrugës për në spital.

Gruaja dhe babai i viktimave është shefi i qarkut pro-Putin, Alexei Innokentyev, 53 vjeç dhe i dyshuari, tani i arrestuar, është djali i tij Aisen Innokentyev, 21 vjeç. Aisen bëri një rrëfim me shkrim për vrasjet e nënës dhe motrës së tij në shtëpinë e familjes në kryeqytetin rajonal Yakutsk, sipas raporteve nga media e pavarur.

Politikani kontrollon një zonë të gjerë të quajtur rrethi Nyurbinsky më shumë se dyfishi i madhësisë së Uellsit në rajonin më të ftohtë në botë, Yakutia, Siberi.

Innokentyev u dorëzua dhe testet fillestare tregojnë se ai kishte qenë i dehur gjatë një debati familjar për miqtë e tij. Ndalimi i medias u vendos nga guvernatori rajonal Aisen Nikolayev, 50 vjeç, gjithashtu nga partia pro-Putin Rusia e Bashkuar.

Arsyeja e ndalimit të transmetimit të medias nuk ishte e qartë, por mediat shtetërore thuhet se janë nën urdhër për të kufizuar lajmet e këqija. Në mënyrë të ngjashme, ka kufizime të rënda për mbulimin e luftës në Ukrainë. Ekziston gjithashtu një ndalim për pamjet dhe detajet e zjarreve shkatërruese të pyjeve që shpërthejnë në Rusi.