Verstappen preferon Ferrarin si rival për titull

Max Verstappen thotë se ai e preferon më shumë Ferrarin si rival për titull në Formula, duke e injoruar Mercedesin.

Ai doli fitimtar ndaj Hamiltonit pas një përfundimi të diskutueshëm të një beteje intensive gjatë sezonit të kaluar në mes tyre, e cila pa disa “pika ndezjeje” si në pistë ashtu edhe jashtë saj.

Me Mercedesin jashtë ritmit këtë sezon, Charles Leclerc i Ferrarit është shfaqur si kërcënimi më i madh për 24-vjeçarin Verstappen që synon ruajtjen e titullin e tij.

Ndryshe nga sezoni i kaluar, ka pasur pak ose aspak prova mosmarrëveshje në distancë midis Ferrarit dhe Red Bull, megjithëse epërsia prej 63 pikësh e Verstappen që është hapur përpara Hungarian GP të kësaj fundjave, ndoshta ka ndihmuar në shpërndarjen e tensionit në fillim të sezonit që po krijohej mes ekipet dhe shoferët.

Duke folur për Sky Italy, Verstappen u shpreh me respekt për rivalin kryesor të sivjetmë për vendin e parë.

“Unë preferoj atë që kemi tani, sepse, para së gjithash, Charles e njoh shumë mirë, ai është një djalë i mirë, ne kemi një moshë të ngjashme – mendoj se kemi vetëm tre javë diferencë. Unë mendoj gjithashtu se ne po luftojmë me një konkurrent shumë të respektuar përsa i përket Ferrarit”, tha fillimisht ai.

Verstappen vuri në dukje një shembull specifik të miqësisë midis kampeve të Red Bull dhe Ferrarit, duke shpjeguar se ai kishte përjetuar një bisedë të këndshme me drejtorin e ekipit italian, Mattia Binotto, gjatë darkës të së shtunës mbrëma në French GP të fundjavës së kaluar.

“Me disa njerëz brenda ekipit, madje edhe me Mattia, kam një marrëdhënie shumë të mirë ”, tha Verstappen.

“Të shtunën mbrëma, ne madje qeshëm me Paul Ricard, dhe mendoj se është e mrekullueshme sepse kjo është ajo që duhet të ketë gara. Ne jemi konkurrentë të vështirë në pistë dhe gjithmonë do të përpiqemi të mposhtim njëri-tjetrin, gjë që mendoj se është shumë normale, por jashtë saj mund të kaloni edhe një kohë të mirë, dhe kjo është ajo që më pëlqen shumë këtë vit. Le ta themi kështu, nuk do të isha në tryezë të shtunën mbrëma duke qeshur me Mercedes”.

Verstappen është duke e kaluar një formë shumë të mirë, pasi është duke e kryesuar si i vetëm ranglistën e pilotëve më të mire.

Ai gjithashtu doli i pari edhe Francë së fundi, duke e hedhur qartë vulën si pretendenti kryesor për titull.