Vazhdon skandali me përgjimet në futbollin spanjoll: Presidenti i Federatës Spanjolle thellë i zhytur në to

Presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit, Luis Rubiales, është pjesë në një nga historitë më të fundit të përgjimeve këta muajt e fundit.

Këtë të mërkurë (sot), El Confidencial publikoi se Rubiales po regjistronte biseda private me ministra dhe anëtarë të qeverisë së Pedro Sanchez për çështje që ishin me interes të madh për të.

Ndër këto çështje do të ishte rizgjedhja në krye të Federatës, përplasjet e tij të specifikuar në elitën e futbollit spanjoll dhe presidentin Javier Tebas , apo mosmarrëveshja me kreun e sindikatës së futbollit, David Aganzo.

Nga sa thuhet në këtë informacion, Rubiales filloi regjistrimin e bisedave në vitin 2018, kur zëvendësoi Angel Maria Villar në postin e presidentit të Federatës. Që atëherë, ai ka regjistruar telefonata me figura të ndryshme të qeverisë socialiste, si Sekretarja e Shtetit për Sportin Irene Lozano, me të cilën ka pasur edhe takime ballë për ballë.

Në këtë kuptim, kur takimet mes Rubiales dhe politikanëve ishin ballë për ballë, presidenti i Federatës përdori një stilolaps me një sistem regjistrimi audio. Gjithmonë sipas El Confidencial.

Një shembull i këtij spiunazhi është kur Rubiales humbi propozimin për të thirrur zgjedhjet dy vjet më parë, për të pushuar së qeni president i përkohshëm dhe për t’u bërë president me mandat të plotë. Një juri prej pesë personave votoi kundër dhe Rubiales e pagoi atë me Irene Lozano. Në bisedën e publikuar nga El Confidencial dëgjohet kjo:

– LOZANO: “Është e pamundur për mua të besoj se të paktën pesë anëtarë, të cilët e dimë se nuk paguhen , të paktën disa prej tyre (votuan kundër)”.

– RUBIALES: “Nuk i besoj asnjërit prej tyre. Mendoj se janë të gjitha të shitur, ky është mendimi im dhe i vetmi shpjegim i mundshëm. Dhe ai vend është një fatkeqësi e ndyrë”.