Ushqimet që duhet t’i konsumoni nëse keni mungesë hekuri

Ushqimet e pasura me hekur janë të rëndësishme për tu përfshirë në dietën tuaj. Hekuri është i rëndësishëm pasi ndihmon në transportimin e oksigjenit në të gjithë trupin.

Është gjithashtu thelbësor për një sistem imunitar të shëndetshëm. Të gjithë e dinë që spinaqi është i mbushur me këtë mineral, por cilat ushqime do të rrisin nivelin tuaj të hekurit?

Mungesa e hekurit e njohur edhe si anemi shkaktohet nga mungesa e hekurit. Ndërsa është e zakonshme të bëhet mungesë hekuri pas humbjes së gjakut ose gjatë shtatzënisë, shumë persona pa vetëdije vuajnë nga kjo mungesë hekuri, kjo mund të ketë ndikime serioze në shëndet.

Organizata Botërore e Shëndetit thotë se rreth një e katërta e popullsisë së botës vuajnë nga anemia.

Simptomat e zakonshme të mungesës së hekurit përfshijnë:

  • Lodhje dhe mungesë energjie
  • Gulçim
  • Rrahje të shpejta të zemrës
  • Lëkurë e zbehtë
  • Dhimbje koke dhe marramendje

Mos u frikësoni nëse mendoni se mund të vuani nga mungesa e hekurit, ju lehtë mund të rrisni nivelet tuaja duke i përfshirë këto ushqime në dietën tuaj.

Cilat ushqime janë të pasura me hekur?

Domatet e konservuara

Spinaqi (padyshim)

Fasulet

Tofu

Patatet.