Ursula von der Leyen: Rusia nuk është më një partner i besueshëm

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se embargoja e naftës ndaj Rusisë e shpallur në fillim të kësaj jave nuk do të ishte e lehtë, por se BE-ja nuk mund të “transferojë para në Rusi në afat të gjatë, duke pasur parasysh vlerat e saj”.

Sipas mediave të huaja, ajo tha gjithashtu se BE-ja duhet të zvogëlojë varësinë e saj nga gazi rus dhe se Rusia nuk është më një partner i besueshëm.

Përfaqësuesit e BE-së do të takohen sërish të premten – në bisedimet që pritet të vazhdojnë gjithashtu në fundjavë – për të negociuar një paketë të propozuar sanksionesh të BE-së kundër Rusisë.

Lufta e presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë dhe sanksionet e nevojshme të ndërmarra nga BE ishin më shumë se një test stresi për ekonominë tonë, shtoi von der Leyen.

Ajo tha se vendi i BE-së ishte “në anën e Ukrainës”.

“Ne duam që Ukraina të fitojë këtë luftë”, citohet të ketë thënë ajo nga agjencia e lajmeve Reuters.

E pyetur se cilat do të ishin kriteret për të vendosur nëse Ukraina e kishte fituar luftën, ajo tha se i takon Ukrainës të vendoste se si të negociojë me Rusinë për të arritur një armëpushim.