Ukraina raporton kundërsulme të reja kundër forcave ruse në jug

Arritja më e rëndësishme e Rusisë në fushën e betejës në Ukrainën jugore ka qenë marrja e Khersonit në javën e parë të marsit – e vlerësuar si fitorja e parë e rëndësishme drejt një ofensive të mundshme kundër Odesës, qyteti i tretë më i madh i vendit.

Por ditët e fundit, CNN ka raportuar për përpjekjet e Rusisë për të mbajtur vijën e saj të frontit në veriperëndim të qytetit, si dhe për sukseset e Ukrainës që synojnë helikopterët sulmues rusë në aeroportin Kherson aty pranë.

Dhe tani, zyrtarët ukrainas po raportojnë përfitime potencialisht të rëndësishme diku tjetër në jug, duke i shtyrë forcat ruse deri në rreth 31 milje (50 kilometra) në luftimet pranë qytetit të Kryvyi Rih.

“Armiku nuk është më vetëm i ndaluar në të gjitha drejtimet – por në fakt është shtyrë nga pjesët e largëta të qytetit”, tha Oleksandr Vilkul, zyrtari më i lartë në Kryvyi Rih, të hënën vonë.

“Sot, disa vendbanime të tjera në rajonin e Khersonit janë çliruar”.