Tri ilaçe befasuese në shtëpi për dhimbjet e këmbëve që qetësojnë dhimbjet shpejtë

Nëse vuani nga dhimbjet e këmbëve, ka shumë mundësi që i dini të gjitha ilaçet tradicionale: akullin, ngritjen e këmbëve dhe zbutjen me krip.

Është e vështirë të gabosh me këto rekomandime klasike të mjekut. Por përtej metodave më të sprovuara dhe të vërteta, ka ilaçe të tjera që mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të këmbëve tuaja.

Për fat të mirë, disa nga hilet më qetësuese kërkojnë vajra esenciale, shtesa ushqyese ose mjete të thjeshta që ka të ngjarë të keni tashmë në shtëpinë tuaj. Me fjalë të tjera, ju mund t’i jepni këmbëve tuaja kujdes shtesë pa pasur nevojë të bëni një kilometër shtesë.

Më poshtë ua sjellim disa nga këto ilaçe natyrale që mund t’i keni në shtëpi:

Futni këmbët në një banjë me mente

Vaji esencial me mente është i vlefshëm për ta pasur në shtëpinë tuaj sepse mund të përdoret për të trajtuar një sërë dhimbjesh dhe sëmundjesh të ndryshme. Vaji përmban mentol, një përbërës organik i njohur për vetitë e tij anti-inflamatore. Vaji i mentës mund të qetësojë sindromën e zorrëve të irritueshme dhe aroma mund të qetësojë rrugët e frymëmarrjes dhe tubat bronkial, duke e bërë më të lehtë frymëmarrjen, siç vërehet në studimet nga Alimentary Pharmacology and Therapeutics Journal dhe Avicenna Journal of Phytomedicine.

Hulumtimet shtesë kanë treguar se vaji i mentës ka efekte anti-inflamatore kur aplikohet në vend, dhe mund të qetësoj lëkurën e plasaritur. Si e tillë, njomja e këmbëve në një banjë të mbushur me ujë të ftohtë dhe vaj mente mund të zvogëlojë shumë ënjtjen, inflamacionin dhe dhimbjen në këmbët tuaja, dhe të zbusë çarjet në lëkurën tuaj. Nëse nuk keni vaj mente, çaji i mentës mund të funksionojë po aq mirë.

Merrni një dozë të rregullt të vajit të peshkut

Nëse i keni shterur ilaçet tipike për dhimbjen e këmbëve, mund të konsideroni shërimin e këmbëve tuaja nga brenda-jashtë. Problemet e përbashkëta mund të shkaktojnë një mori dhimbjesh në këmbët tuaja, kështu që një nga mënyrat më të mira për të zvogëluar shqetësimin tuaj të përgjithshëm mund të jetë përqendrimi në shëndetin tuaj të nyjave.

Pra, cila është pilula më e mirë për dhimbjet e kyçeve? Është vaj peshku, siç mund ta keni menduar. Vaji i peshkut përmban sasi të larta të acideve yndyrore omega-3, të cilat kanë veti anti-inflamatore dhe mund të përmirësojnë shumë shëndetin e nyjave tuaja

Besoni në masat parandaluese

E fundit por jo më pak e rëndësishme, është të dëgjoni këmbët tuaja dhe të dilni përpara dhimbjes tuaj para se ajo të përkeqësohet. Masat parandaluese, të tilla si ngritja e këmbëve në fund të një dite të gjatë dhe të vështirë, ose vendosja e tyre në ujë për 15 minuta në të njëjtën kohë, do të bëjnë mrekulli në zvogëlimin e ënjtjes dhe parandalimin e përkeqësimit të simptomave tuaja.

Për të parandaluar dhimbjen në radhë të parë, është gjithashtu një ide e mirë të kryeni ushtrime të rregullta shtrirëse dhe forcues , dhe të investoni në këpucë të rehatshme. Si gjithmonë, flisni me mjekun ose pediatrin tuaj për të përcaktuar se cilat ushtrime dhe mjete shtrirëse do t’ju ndihmojnë në shërimin tuaj.