Trajnerët që kanë fituar më së shumti trofe në histori të futbollit, pas rekordit magjik të Ancelottit

Real Madridi u kurorëzua kampion i La Ligës pasditen e së shtunës së javës që shkoi.

Los Blancos shkatërruan Espanyolin 4-0 në Santiago Bernabeu, duke fituar titullin e tyre të 35-të të nivelit të lartë spanjoll.

Mbretërit kanë qenë dominues këtë sezon dhe u kurorëzuan kampionë të Spanjës me katër ndeshje të mbetura të sezonit.

Carlo Ancelotti është bërë trajneri i parë në histori që fiton titullin e ligës në secilën nga pesë ligat më të mira të Evropës (Liga Premier, Bundesliga, La Liga, Serie A dhe Ligue 1).

Triumfi i Realit ishte edhe trofeu i 23-të që ai ka fituar gjatë karrierës së tij mjaft të suksesshme si trajner.

Numri i tij e vendos atë në mesin e trajnerëve më të mëdhenj në historinë e futbollit.

Në vitin 2019, Marca emëroi tetë trajnerët që kanë fituar më shumë trofe në historinë e sportit.

Tashmë është përditësuar lista dhe Ancelotti tani është vetëm dy trofe nga hyrja në top tetë.

8.Jose Mourinho (25 trofe)

Mourinho ka pasur sukses të jashtëzakonshëm në shekullin e 21-të. Ai ka fituar Ligën e Kampionëve me Porton dhe Interin, ndërsa ka fituar tre tituj të Ligës Premier me Chelsean. Portugezi aktualisht po kërkon të rris kabinetin e tij të trofeve me Romën. Ai mund ta çojë numrin e tij në 26 nëse ata fitojnë ligën inauguruese të UEFA-s, Liga e Konferencës.

7.Ottmar Hitzfeld (25 trofe)

Hitzfeld fitoi 14 trofe me Bayern Munich, duke përfshirë pesë të Bundesligës dhe një triumf në Ligën e Kampionëve.

6.Luiz Felipe Scolari (26 trofe)

Shumica e suksesit të Scolarit ka ardhur në Brazil, duke fituar trofe të shumtë me Gremio dhe Palmeiras. Ai gjithashtu udhëhoqi vendin e tij drejt titullit të Kupës së Botës në vitin 2002.

5.Jock Stein (26 trofe)

Një legjendë e vërtetë e Celticut. Stein e udhëhoqi klubin drejt Kupës Evropiane në vitin 1967 dhe 10 triumfeve të Kampionatit Skocez të Ligës.

4.Valeriy Lobanovskyi (29 trofe)

28 nga 29 trofetë e fituar nga Lobanovskyi erdhën me Dinamon e Kievit. Ai kaloi gjithsej 22 vjet me gjigantët ukrainas në dy periudha.

3.Pep Guardiola (31 trofe)

Guardiola mund të arrijë numrin e tij në 33 trofe këtë sezon nëse skuadra e tij Manchester City fiton Ligën Premier dhe Ligën e Kampionëve. Ai aktualisht është 17 trofe jashtë vendit të parë.

2.Mircea Lucescu (35 trofe)

Shumica e suksesit të Luceskut erdhi në Shakhtar Donetsk, ku ai fitoi 22 trofe. Tani 76-vjeç, rumuni vazhdon të drejtojë Dynamon e Kievit. Megjithatë, duke pasur parasysh moshën e tij, duket se nuk ka gjasa që ai të arrijë në vendin e parë.

1.Sir Alex Ferguson (48 trofe)

Përpara është Ferguson. Ai është trajneri më i madh që ka pasur dhe ndoshta do të jetë ndonjëherë. Ai fitoi 13 tituj të Ligës Premier me Manchester United dhe gjithashtu i udhëhoqi ata drejt dy trofeve të Ligës së Kampionëve. Ai pati sukses të madh edhe në Skoci me Aberdeen.