Tragjedi në Indonezi: Të paktën 174 persona humbën jetën pas trazirave në një ndeshje futbolli

Të paktën 174 të vrarë pasi shpërtheu trazira gjatë një loje mes Arema dhe Persebaya Surabaya, në Indonezi. Sipas raportimit të ‘Sky Sports’, të paktën 174 persona janë vrarë pas një trazire në një ndeshje futbolli në Indonezi.

Dhuna filloi në një stadium në East Java gjatë një ndeshjeje mes Arema dhe Persebaya Surabaya.

Kaos shpërtheu pasi Persebaya Surabaya fitoi 3-2 – dhe sipas raporteve lokale, mijëra tifozë të Arema u futën në fushë pasi ekipi i tyre humbi.

Gjithashtu pretendohet se janë sulmuar disa lojtarë të Aremës që në atë moment ishin ende në fushë.

Një rrëmujë filloi kur policia hodhi gaz lotsjellës në drejtim të turmës.

Imazhet treguan njerëz që dukeshin të pavetëdijshëm duke u tërhequr nga fansat e tjerë.

Në atë që duket të jetë një nga katastrofat më të rënda të stadiumit në botë, më shumë se 300 njerëz u dërguan me urgjencë në spitalet aty pranë, por shumë vdiqën rrugës ose në trajtim.

Shefi i policisë në atë rajon, Nico Afinta tha në një konferencë shtypi:

“Ne kishim bërë tashmë një veprim parandalues ​​përpara se përfundimisht të hedhim gazin lotsjellës ndërsa (tifozët) filluan të sulmojnë policinë, duke vepruar në mënyrë anarkike dhe duke djegur automjete”.

Disa nga viktimat kanë pësuar lëndime në tru – dhe një mjek i tha mediave lokale se një pesëvjeçar ishte në mesin e atyre që kishin vdekur.

Një zyrtar lokal shëndetësor tha se shumë nga viktimat vdiqën nga “kaosi, mbipopullimi, shkelja dhe mbytja”.

Dy nga të vrarët në stadiumin ‘Kanjuruhan’ në Malang thuhet se janë oficerë policie.

Shefi i Sigurisë së Indonezisë, Mahfud MD, ka thënë në mediat sociale se stadiumi ishte i mbushur përtej kapacitetit.

Ndërsa vendi sportiv supozohet të mbajë vetëm 38,000 njerëz, ai pretendoi se ishin lëshuar 42,000 bileta.