Të parakalohet nga Messi si lojtari më i trofeshëm në histori të futbollit – Alves jep përgjigje interesante

Dani Alves këmbëngul se nuk do të shqetësohet nëse Lionel Messi e kalon atë si futbollisti më i trofeshëm në histori, sepse ai pranon se ish- bashkëlojtari i tij i Barcelonës është një lojtar më i mirë se ai.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë konsiderohet gjerësisht si talenti më i madh i të gjitha kohërave dhe fitoi një tjetër trofe pasi Paris Saint-Germain siguroi titullin e Ligue 1 të shtunën. Ky shënoi triumfin e 11-të të ligës së parë në karrierën e tij, duke i shtuar një kabinet trofesh që përfshin katër medalje të fituesve të Ligës së Kampionëve dhe shumë të tjera.

Ndërsa ka disa debate mbi atë që përbën një nder ‘të madh’, Alves ka fituar padiskutim më shumë se çdo lojtar tjetër dhe ka shpërndarë një postim në Instagram duke treguar 43 trofetë e tij në karrierë të dielën. Krahas, mbrojtësi i Barçës renditi 39 trofetë e Messit dhe i shkroi një mesazh të theksuar kapitenit të Argjentinës.

“Jeta gjithmonë thotë: Nëse do të të kapërcejë ndonjëherë, le të jetë nga dikush më i mirë se ju”, shkroi braziliani. “Ky postim nuk është për egon, është vetëm për ju që të besoni edhe në veten tuaj. Përcaktoni fatin tuaj dhe luftoni çdo ditë derisa të arrini qëllimin!”.

PSG u kurorëzua kampion i Francës në Parc des Princes, por mbetën të zhgënjyer që barazuan 1-1 me Lens. Messi hapi rezultatin në mes të pjesës së dytë, kur mysafirët ishin në 10 lojtarë, përpara se Corentin Jean të barazonte në sekondat e fundit.

Fishkëllima me kohë të plotë u prit nga një përgjigje disi e heshtur nga lojtarët dhe tifozët pas një sezoni të trazuar nën trajnerin Mauricio Pochettino. Raportimet e reja sugjerojnë se argjentinasi mund të shkarkohet shumë shpejt dhe Antonio Conte është shumë i lidhur me largimin nga Tottenham për ta zëvendësuar atë.

https://www.instagram.com/p/CcuyEMmqmXS/