Sytë, 5 rregullat e arta për një shikim perfekt

Një stil i shëndetshëm i shoqëruar me një dietë të saktë na mbron nga sëmundje të tilla si diabeti të, i cili mund të shkaktojë verbëri tek të rriturit.

Përtej maskës: pas një periudhe shumë të gjatë në të cilën sytë kanë qenë mënyra jonë e vetme për të komunikuar emocionet tona në botë, tani më në fund mund të ndihemi të lirë të tregojmë gjithë fytyrën, shkruan TGcom24.

Por kini kujdes: me diellin, rërën dhe kripën, sytë tanë mund të irritohen, të digjen dhe të na japin pakënaqësi, transmeton lajmi.net.

Kujdesi për shikimin nuk është vetëm një trill i lidhur me bukurinë, por një domosdoshmëri autentike për t’i mbajtur sytë të rinj dhe të freskët, duke shmangur komplikimet e lidhura me moshën, për të ruajtur shikimin e mirë dhe për të shfaqur një pamje magjepsëse.

Ushqimi i shëndetshëm: të ushqyerit mirë është thelbësor për shëndetin e mirë të trupit tonë dhe aq më tepër për sytë tanë. Ndër ushqimet ku duhet të fokusohemi janë ato të pasura me Omega 3, zink, vitaminë C dhe E, të dobishme për parandalimin e sëmundjeve që lidhen me plakjen, të tilla si katarakti dhe degjenerimi makular, i cili prek retinën. Drita jeshile për perimet me gjethe jeshile, të tilla si spinaqi, zgjedhje e përsosur edhe për tonin dhe salmonin; po edhe për vezët, frutat e thata dhe natyrisht agrumet. Një stil i shëndetshëm i shoqëruar me një dietë të saktë na mbron nga sëmundje të tilla si diabeti të, i cili mund të shkaktojë verbëri tek të rriturit.

Lënia e duhanit, nëse është e mundur: pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin në përgjithësi, por edhe më shumë për sytë të cilët, kur kemi një cigare të ndezur, i nënshtrohen gjithashtu shqetësimit të pirjes së duhanit. Është treguar se pirja e duhanit i bën ata më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve që përfshijnë përkeqësimin e nervit optik dhe retinës, gjithashtu duhet shtuar se pirja e duhanit irriton kornean dhe e bën syrin të lotojë vazhdimisht. Më mirë të përtypni një çamçakëz ose të ngushëlloheni me një gotë me ujë të aromatizuar, pasi në këtë mënyrë jo vetëm që do të mbani larg sëmundjet, por edhe do të detoksifikoheni.

Kushtojini vëmendje rrezeve të diellit: jo vetëm për lëkurën e trupit, por edhe për sytë, ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve ultravjollcë mund të jetë i dëmshëm. Asnjëherë mos harroni të mbroni shikimin tuaj me syze dielli, të cilat duhet të pajisen me lente të përshtatshme për të mbrojtur nga rrezet UVA dhe UVB. Midis thjerrëzave, ato të polarizuara janë zgjedhja e duhur

Drita blu e PC dhe smartphone: kurrë më parë nuk e kemi kaluar pjesën më të madhe të jetës sonë para një ekrani. Thelbësore, më shumë se thjesht e dobishme, por të kalosh shumë kohë para kompjuterit mund të shkaktojë probleme të ndryshme. Për t’i shmangur ato, le të mos harrojmë të bëjmë pushime të paktën 15 minuta çdo dy orë, të vendosim monitorin në mënyrë që shikimi të bjerë në krye, të shmangim reflektimet dhe rrezet direkte të diellit, të zvogëlojmë përdorimin e lenteve të kontaktit kur jemi në shtëpi dhe mund të përdorim syze.

Kontrolle periodike: është shumë e rëndësishme të mbajmë nën kontroll shëndetin e syve tanë me vizita periodike. Përveç që janë pasqyra e shpirtit, sytë mund të jenë një spiun i shkëlqyer për diagnostikimin e sëmundjeve më serioze, siç është glaukoma dhe llojet e ndryshme të sklerozës. Një kontroll vjetor, ndoshta në lidhje me ndryshimin e syzeve, me të vërtetë mund të bëjë një ndryshim në aspektin e parandalimit.