Suplementet e domosdoshme për organizmin tuaj do t’ju ndihmojnë edhe të humbni peshë

Për të humbur peshë dhe për ta sjellë trupin në formë, fillimisht duhet të ndryshoni dietën tuaj dhe më pas të përfshini aktivitetin fizik.

Megjithatë, ndonjëherë eliminimi i disa ushqimeve nga dieta ose zvogëlimi i marrjes së tyre mund të çojë në funksionim të dëmtuar të organizmit.

Kjo është arsyeja pse suplementet janë shumë të rëndësishme që do t’ju ndihmojnë të hiqni më lehtë depozitat e yndyrës dhe të keni më shumë energji.

Katër suplemente të njohura për humbje peshe janë vitaminat B, D, hekuri dhe magnezi:

Vitaminat B

Funksioni kryesor i vitaminave B, veçanërisht vitaminës B12, është thithja e ushqimit në lëndë djegëse për trupin. Vitamina B ndikon në punën e trurit, nivelin e energjisë, si dhe në shëndetin dhe funksionimin e qelizave. Burimet ushqimore të vitaminave B përfshijnë fasulet, vezët, drithërat dhe bananet.

Reklama

B12 nuk prodhohet natyrshëm, kështu që veganët do të duhet të marrin vitamina për të siguruar që nivelet e lëndëve ushqyese të mbeten të balancuara.

Vitamina B12 gjithashtu ndihmon trupin të prodhojë qeliza të kuqe të gjakut dhe të transportojë oksigjenin në muskuj, i cili luan një rol kyç në rritjen e forcës, ndërsa me forcë më të madhe arrijmë rezultate më të mira gjatë stërvitjes.

Vitamina D

E gjithë vitamina D që i nevojitet organizmit mund të merret nga dielli. Vitamina D ndihmon në mbajtjen e kockave të forta dhe nivelet e hormoneve të balancuara. Disa prova sugjerojnë gjithashtu se vitamina D ndihmon në reduktimin e yndyrës në trup.

Obeziteti konsiderohet një faktor rreziku për nivele të ulëta të vitaminës D. Meqenëse shumica e fëmijëve nuk kanë nivele të mjaftueshme të kësaj vitamine, rekomandohen suplemente dietike.

Burimet e vitaminës D përfshijnë peshkun, të verdhat e vezëve dhe drithërat e fortifikuara.

Hekuri

Hekuri krijon energji nga lëndët ushqyese dhe transporton oksigjenin në qelizat e trupit.

Sa më shumë oksigjen të kenë muskujt, aq më shumë yndyrë digjet. Nivelet e ulëta të hekurit ndikojnë drejtpërdrejt në stërvitje.

Burimet ushqimore përfshijnë mish pa dhjamë, guaska, fasule dhe spinaq. Marrja e shtuar e vitaminës C mund ta ndihmojë trupin të përthithë më lehtë ushqimet e pasura me hekur.

Magnezi

Magnezi është përgjegjës për një gamë të gjerë reagimesh në trup, veçanërisht për prodhimin e energjisë dhe fleksibilitetin e muskujve. Nivelet e ulëta të magnezit mund të çojnë në ngërçe të muskujve, dhimbje dhe tension.

Gjithashtu, magnezi ndihmon në kontrollimin e presionit të gjakut dhe rregullimin e niveleve të glukozës në gjak, të cilat janë thelbësore për humbjen e peshës.

Burimet ushqimore të pasura me magnez përfshijnë arrat, farat, bishtajoret dhe zarzavatet me gjethe.