Spanja fitoi trofeun e bronzit në Kampionatin botërorë

Në ndeshjen pë vendin e tretë Spanja – Suedia 39-36

Reprezentacioni i hendbollit të Spanjës është fituese e medaljes së bronzit në edicionin e 28-të Kampionati botërorë i hendbollit për meshkuj që po mbahet në Suedi dhe Poloni. Në ndeshjen për vendin e tretë që u zhvillua në palestrën “Tele2 Arena” në Stokholm, Spanja shënoi fitore të sigurtë me lojë fenomenale në pjesën e dytë, me rezultatin 39-36. Suedia në pjesën e pare kishin epërsi prej katë golave 22-18 por spanjollet u kthyen me lojë fenomenale dhe në fund me merit të plotë fituan vendin e tretë në botë.

Kujtojmë se në orën 21:00 do të luhet finalja e madhe për itullin kampion Bote mes Francës dhe Danimarkës, ndë drejstënë në këtë finale të madhe do ta ndajnë dy arbitrat nga Maqedonia e Veriut Gjorgji Naçevski dhe Sllave Nikolov.