“Siguri e lartë”, Biden do të duhet të marrë autobusin për në funeralin e Mbretëreshës

Presidenti Joe Biden mund të duhet të udhëtojë me autobus për në funeralin e Mbretëreshës, sugjerojnë dokumentet e zbuluara.

Presidenti amerikan konfirmoi sot se do të marrë pjesë me gruan Jill, por ata mund të duhet të bashkohen me VIP-at e tjerë në një flotë autobusësh pasi limuzina thuhet se do të ndalohet nën masa të rrepta sigurie.

Krerëve të shteteve u është thënë se nuk mund të përdorin makinat e tyre shtetërore, u është kërkuar të mbërrijnë me fluturime komerciale dhe u është ndaluar përdorimi i helikopterëve, raporton The Politico.

Në vend të kësaj, ata do të lënë makinat e tyre në një vendndodhje në Londrën Perëndimore.

Një ambasador i huaj me qendër në Londër u ankua në një mesazh WhatsApp këtë mëngjes: “A mund ta imagjinoni Joe Biden në një autobus?”

Vendimi vjen pasi një zonë ndalim-fluturimi u miratua mbi kryeqytet, ndërsa autoritetet po përgatiten për atë që thuhet të jetë operacioni më i madh i sigurisë ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar.

Snajperët e policisë u panë në çati ndërsa arkivoli i Mbretëreshës mbërriti në Edinburg sot.