Shpjegimi brilant i Benzemas për goditjen e penalltisë me ‘Panenka’ dëshmon se ai është njeriu më i ‘ftohtë’ në botën e futboll

Sulmuesi i Real Madridit, Karim Benzema ka shpjeguar pse goditi penalltinë ‘panenka’ me gjakftohtësi në përballjen e mbrëmshme ndaj Manchester Cityt.

Superylli i Real Madrid e shndërroi me besim penalltinë e tij për të shënuar në fund për rezultatin 4-3 në Etihad të martën mbrëma.

Ai e hodhi topin në mes të portës, duke mashtruar portierin Ederson, i cili e shikonte teksa ai binte në tokë.

Benzema që realizoi me sukses penalltinë e tij vjen pasi humbi dy penallti në ndeshjen e fundit të skuadrës së tij kundër Osasunas në La Liga.

Duke folur pas lojës, 34-vjeçari shpjegoi procesin e tij të mendimit pas penalltisë së tij të pabesueshme.

“Të gjithë portierët i kanë studiuar penalltitë e mia dhe unë duhej të ndryshoja. Penalltia nga ana ime ishte gjakftohtë”, ka thënë Benzema pas ndeshjes.

Carlo Ancelotti vlerësoi forcën mendore të sulmuesit për të ekzekutuar në mënyrë të përsosur ‘Panenkan’ e tij kundër Cityt.

“Mendoj se ai ndryshoi sepse dy penalltitë e fundit nuk ishin të mira. Ai ndryshoi dhe u përpoq në stërvitje. Nuk e dija se si do të gjuante. Ai e zgjodhi këtë dhe shkoi shumë mirë”.

“Personalitet dhe karakter i fortë. Nuk është e lehtë në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të bësh një penallti si kjo”, ka thënë Ancelotti për gazetarët.

Benzema tani ka shënuar 14 gola në Ligën e Kampionëve këtë sezon.

Ai do të kërkojë të rrisë epërsinë e tij në krye të listave të golashënuesve të këtij sezoni, kur Reali do të presë Cityn të mërkurën e ardhshme.