Shkupi, Tetova e Gostivari me më së shumti raste aktive me Covid

Shkup, 13 gusht – Shkupi, Tetova dhe Gostivari janë qytetet që aktualisht kanë më tepër të infektuar me koronavirus.

Edhe gjatë 24 orëve të fundit, këto tre qytete ishin në top 3 me të infektuar.

• Shkup – 230

• Tetovë – 101

• Gostivar – 82

Gjashtë persona të tjerë vdiqën nga koronavirusi në Maqedoni dhe 639 raste të reja u regjistruan, njoftoi dje Ministria e Shëndetësisë.

Numri i ri i pacientëve të infektuar u konfirmua nga 5,390 teste në 24 orët e mëparshme dhe 11.86 përqind e atyre të testuar ishin pozitivë.

Deri më tani, 5,527 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Maqedoni, 159,908 janë infektuar dhe 3,746 janë aktivë.

Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 22 pacientë të tjerë të shëruar, duke e çuar numrin e përgjithshëm të pacientëve të shëruar në 150,635, transmeton Zhurnal.

Janë administruar mbi një milion doza vaksinash. Numri i vaksinave kundër covid në vend ka tejkaluar një milion, njoftoi Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

Ai shkroi në Facebook se deri më tani në Maqedoni janë dhënë gjithsej 1,016,700 doza vaksinash dhe se 454,788 qytetarë janë rivaksinuar.

“Vaksinimi i pikave të kontrollit po shkon pa probleme dhe me interes të shtuar, dhe pikat e kontrollit të sapo hapura shpërndajnë ngarkesën e shtuar të punës të stafit mjekësor në poliklinika dhe zvogëlojnë radhët,” tha Filipçe.

Interesimi i qytetarëve për vaksinën është rritur ndjeshëm që nga 8 gushti, një ditë pasi qeveria në Shkup njoftoi për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve se nga 16 gushti pa certifikatë vaksinimi nuk do të jetë e mundur të hyhet në asnjë objekt që pranon më shumë se 30 persona, përfshirë kafenetë dhe restorantet./Zhurnal.mk