Shitjet janë rritur pas pandemisë – amerikanët po blejnë makina luksoze si kurrë më parë

Shitjet e Lamborghini në një përfaqësi makinash në Florida u trefishuan në 2021 krahasuar me vitet normale, tha pronari i saj për The Wall Street Journal.

Sipas medieve të huaja, Hanania Automotive Group, e cila ka shumicën e përfaqësive të saj në Florida, si dhe disa në Pensilvani, normalisht shet 10 Lamborghini të përdorura me çmim 250,000 dollarë brenda një viti, tha Jack Hanania për Journal.

Vitin e kaluar, megjithatë, kompania shiti pothuajse 30 Lambo të përdorura, tha ai.

“E dija se kishte një kërkesë, por nuk e dija se kishim kaq shumë blerës nga e gjithë vendi që do të hynin dhe do të blinin këto makina”, tha Hanania për Journal.

Në mesin e vitit 2020 ai hapi një biznes të makinave të përdorura vetëm për automjete luksoze me çmim më shumë se 100,000 dollarë për shkak të kërkesës së fortë për makina të shtrenjta dhe premium.

Dhe sipas hulumtimet nga kompania e të dhënave JD Power tregojnë se më shumë amerikanë po blejnë makina luksoze se kurrë më parë, sipas raportit të Journal.

Të dhënat e raportuara treguan se 6,700 makina të nivelit të lartë të prodhuara nga Ferrari, Lamborghini dhe Bentley u shitën deri në korrik të këtij viti.

Kjo ishte pothuajse 36% më e lartë se e njëjta periudhë pesë vjet më parë, kur 2,385 të njëjtat modele u shitën në shtatë muajt e parë të 2017, sipas hulumtimit të JD Power të cituar nga Journal.

Shitjet në SHBA të makinave të reja luksoze nga prodhues të tillë si Tesla, BMW dhe Mercedes arritën një rekord 17.3% të tregut në qershor, nga 14.1% në 2019, zbuloi JD Power.

Analistët dhe drejtuesit i thanë Journal se shitjet e makinave premium janë rritur kohët e fundit pasi më shumë amerikanë kursyen para gjatë pandemisë COVID-19 dhe u bënë më të pasur, veçanërisht ata që janë më të rinj në industrinë e teknologjisë dhe argëtimit.

“Pasuria po rritet, dhe kështu tregu i luksit po rritet”, citohet të ketë thënë tha Alain Favey, anëtar i bordit të Bentley për shitje dhe marketing.