Shega – një frut që shumë e shmangin, por është jashtëzakonisht i shëndetshëm

Në historinë e lashtë, shumë fruta konsideroheshin lokovit, dhe për disa mund të themi me siguri se njerëzit i respektonin veçanërisht ato. Një e tillë është shega, dikur e konsideruar si një frut i shenjtë që ofronte shumë vitamina dhe pjellori. Edhe sot njihet si një frut që ka përfitime të shumta shëndetësore për trupin tonë.

Goodhousekeeping.com raporton studimin e një dietologu i cili pretendon se shega është e pasur me polifenole, antioksidantë që luftojnë kundër molekulave të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat tona. Përmban edhe antocianinë, të cilat përveçse i japin ngjyrën e kuqe shegës, ndihmojnë edhe në uljen e presionit të gjakut dhe parandalimin e kancerit.

Gjithashtu, duke konsumuar një shegë, ju merrni të paktën 4 gramë fibra për racion, sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë. Kjo është pothuajse 15% e vlerës së rekomanduar ditore të fibrave për të rriturit dhe rreth gjysmë filxhani të këtij fruti hyjnor.

Shega është një burim i shkëlqyer i vitaminës C. Dhe ngrënia e vetëm gjysmë filxhani me fara shege do t’ju sigurojë rreth 9 miligramë vitaminë C, që është afërsisht 10% e vlerës së rekomanduar ditore për të rriturit. Në të njëjtën pjesë të shegës do të merrni 205 miligramë kalium, ndërsa lëngu i saj ka pothuajse 533 miligramë kalium për filxhan.

Hulumtimet kanë treguar se konsumimi i rregullt i shegës së freskët ose lëngut të shegës ndihmon në reduktimin e inflamacionit që i paraprin sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Gjithashtu ul presionin e gjakut dhe parandalon goditjen në tru, si dhe redukton inflamacionin në trup. Konsumimi i rregullt i lëngut të shegës është jashtëzakonisht i mirë për uljen e presionit të gjakut dhe rekomandohet veçanërisht për njerëzit me sëmundje të zemrës që duhet të pinë një gotë lëng në ditë.

Çdo ditë është koha e shegës

Shega është gjithashtu fantastike për shëndetin e veshkave. Gjegjësisht, shega mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e gurëve në veshka, sepse përmban filofenole dietike antioksiduese, të cilat janë vërtetuar se janë efektive në parandalimin e formimit të gurëve në veshka, kanë treguar studime të ndryshme.

Prandaj, duke qenë se moti i ftohtë po vjen, kujdesi për shëndetin tuaj në atë periudhë të vitit është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Prandaj, zgjidhni një shegë, e cila mund t’ju ndihmojë në parandalimin e problemeve të ndryshme shëndetësore.